O‘zbekistonda 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish cheklanishi mumkin - Ta’lim / Образование
O‘zbekistonda 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish cheklanishi mumkin
O‘zbekistonda 16 yoshga to‘lmagan bolalarning ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini cheklashni nazarda tutuvchi qonun loyihasi ishlab chiqilishi mumkin. Bu haqda “Gazeta” E’zoza Karimovaga tayanib ma’lum qildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimova 26-iyun kuni o‘tkazilgan tadbirdan so‘ng jurnalist bilan suhbatda bu masalada parlament deputatlari va senatorlar bilan muhokamalar o‘tkazilganini ta’kidladi.
“Biz ham hozir ushbu masalani o‘ylayapmiz. Bu bo‘yicha deputatlarimiz va senatorlarimiz bilan ham gaplashdik. Qonun loyihasini ishlab chiqib, jamoatchilik muhokamasiga qo‘ymoqchimiz. Bu tartib bizda ham bo‘lishi kerak, deb o‘ylayman”, deydi vazir.
E’zoza Karimova bolalardan telefonni to‘liq olib qo‘yishning imkoni yo‘qligini, biroq undan foydalanish madaniyatini shakllantirish zarurligini ta’kidlab, qo‘shimcha qildi:
“Hozir texnika asri, bolalarimizdan telefonlarni yulib ololmaymiz. Albatta, telefon kerak. Ammo undan foydalanish madaniyati va me’yori ham bo‘lishi zarur. O‘quvchining maktabga kirishdan oldin telefonini qoldirishga oid buyruq chiqqan va odob-axloq qoidalari ham mavjud. Lekin bu qoidalar qayerdadir ishlaydi, qayerdadir esa ishlamaydi. Buni endilikda qattiq nazoratga olib, 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarimizni ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni qonun bilan cheklamoqchimiz”.

В Узбекистане могут ограничить использование социальных сетей детьми младше 16 лет - Ta’lim / Образование
В Узбекистане могут ограничить использование социальных сетей детьми младше 16 лет
В Узбекистане могут разработать законопроект, предусматривающий ограничение использования социальных сетей детьми младше 16 лет. Об этом сообщает издание Gazeta со ссылкой на министра дошкольного и школьного образования Эъзозу Каримову.
После мероприятия, состоявшегося 26 июня, министр дошкольного и школьного образования Эъзоза Каримова в беседе с журналистами отметила, что по этому вопросу уже проводились обсуждения с депутатами и сенаторами парламента.
«Мы также сейчас рассматриваем этот вопрос. Уже обсудили его с нашими депутатами и сенаторами. Планируем разработать законопроект и вынести его на общественное обсуждение. Я считаю, что подобный порядок должен быть и у нас», — заявила министр.
Эъзоза Каримова подчеркнула, что полностью лишить детей возможности пользоваться телефонами невозможно, однако необходимо сформировать культуру их использования. Она добавила:
«Сейчас век технологий, и мы не можем просто забрать телефоны у наших детей. Конечно, телефон необходим. Но должна существовать культура и разумные нормы его использования. Уже издан приказ, согласно которому ученики должны оставлять телефоны перед входом в школу, а также действуют правила поведения. Однако где-то эти требования соблюдаются, а где-то — нет. Теперь мы намерены установить более строгий контроль и законодательно ограничить использование социальных сетей детьми младше 16 лет».
Ранее сообщалось, что Объединённые Арабские Эмираты стали первой арабской страной, запретившей использование социальных сетей детям младше 15 лет и введшей соответствующие ограничения.