Ushbu sahifada ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim muassasalarining 2026-2027-o‘quv yiliga mo‘ljallangan namunaviy o‘quv rejasi va tushuntirish xati bilan yaqindan tanishib chiqishingiz mumkin.
1. Mazkur tayanch o‘quv rejalar va uning tushuntirish xatlari O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 10-apreldagi “Umumiy o‘rta ta’lim maktablari uchun 2026-2027 o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejani tasdiqlash to‘g‘risida”gi 133-sonli buyrug‘i asosida ishlab chiqildi.
2. Ayrim fanlar chuqur o‘qitiladigan sinflari mavjud umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining tayanch o‘quv rejasi yo‘nalishi va xususiyatiga ko‘ra quyidagi beshta blok-modullardan tashkil topdi:
- filologiya fanlari;
- ijtimoiy fanlar;
- aniq fanlar;
- tabiiy va iqtisodiy fanlar;
- amaliy fanlar.
3. O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 10-apreldagi “Umumiy o‘rta ta’lim maktablari uchun 2026-2027-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tayanch o‘quv rejani tasdiqlash to‘g‘risida”gi 133-sonli buyrug‘ida belgilangan barcha bandlar ixtisoslashtirilgan sinflari mavjud umumta’lim muassasalariga ham tegishli hisoblanadi.
4. Mazkur tayanch o‘quv reja va tushuntirish xati asosida har bir ixtisoslashtirilgan sinflari mavjud umumta’lim muassasalari 2025-2026-o‘quv yiliga mo‘ljallangan o‘quv reja va tushuntirish xatini ishlab chiqadi va avgust oyidagi pedagogik kengashning qarori bilan tasdiqlaydi.
Chuqur o‘rganiladigan fanlar hamda o‘quv rejalari qisqartirilgan fanlarning o‘quv dasturlari Respublika ta’lim markazi tomonidan ishlab chiqiladi va o‘rnatilgan tartibda tasdiqlanadi.
Ayrim fanlarni chuqur o‘rganish uchun sinflarni ixtisoslashtirilgan fanlar bo‘yicha o‘quvchilarni ikki guruhga bo‘lib o‘qitish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2008-yil 7-avgustdagi 173-son qarori bilan tasdiqlangan Ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan davlat umumta’lim muassasalarining ixtisoslashtirilgan sinflari, davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim muassasalari to‘g‘risida Nizomning 30-bandiga muvofiq amalga oshiriladi.

На этой странице вы можете ознакомиться с примерным учебным планом и пояснительной запиской государственных специализированных общеобразовательных учреждений с углубленным изучением на 2025-2026 учебный год.
1. Данный базовый учебный план и его пояснительные записки разработаны на основании приказа министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 10 апреля 2025 года №121 “Об утверждении базового учебного плана на 2025-2026 учебный год для общеобразовательных школ”.
2. Основная учебная программа государственных специализированных общеобразовательных средних школ состоит из следующих пяти блок-модулей в соответствии с направлением и характером учебной программы:
- филология;
- гуманитарии;
- точная наука;
- естественные и экономические науки;
- прикладные науки.
3. Все пункты, установленные приказом министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 10 апреля 2025 года №121 “Об утверждении базового учебного плана для общеобразовательных школ на 2025-2026 учебный год”, относятся и к общеобразовательным учреждениям, имеющим специализированные классы.
4. На основе данного базового учебного плана и пояснительной записки каждое общеобразовательное учреждение, имеющее специализированные классы, разрабатывает учебный план и разъяснительную записку на 2025-2026 учебный год и утверждает их решением педагогического совета в августе.
Учебные программы по дисциплинам с углубленным изучением и сокращенными учебными планами разрабатываются и утверждаются Республиканским центром образования в установленном порядке.
Обучение учащихся по специализированным предметам в классах с углубленным изучением отдельных предметов разделяя в две группы осуществляется в соответствии с пунктом №30 положения о специализированных классах государственных общеобразовательных учреждений, государственных специализированных общеобразовательных учреждениях с углубленным изучением отдельных предметов, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2008 года №173.