Адлия вазирлиги ишлаб чиққан тегишли қонун лойиҳаси билан Оила кодексига хорижий давлатга кетаётган ота-она зиммасига қўшимча мажбурият – ўз болаларига васий ёки ҳомий тайинлаш чораларини кўриш мажбурияти юклатилмоқда.
Хорижга кетаётган ота-онага болаларига васий тайинлаш мажбурияти юкланяпти
Ҳужжат лойиҳасига кўра, кодекснинг 74-моддаси қуйидаги: «Ота-она уч ойдан ортиқ муддатга хорижий давлатга кетаётганида қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ ўз болаларига васий ёки ҳомий тайинлаш чораларини кўриши шарт.
Ота-она уч ойдан ортиқ бўлмаган муддатга хорижий давлатга кетаётганида ўз болаларини қариндошларининг ёки бошқа яқин кишиларининг васийлигида ёки ҳомийлигида ва назорати остида қолдириши керак», мазмундаги учинчи ва тўртинчи қисмлар билан тўлдирилади.

Соответствующим законопроектом, разработанным министерством юстиции, Семейный кодекс возлагает на родителя, выезжающего за границу, дополнительную обязанность-принятие мер по назначению опекуна или попечителя для своих детей.
Согласно проекту документа, статья 74 кодекса гласит: «При выезде родителя в иностранное государство на срок более трех месяцев он обязан принять меры по назначению своим детям опекуна или попечителя в соответствии с законодательством.
При выезде родителя за границу на срок не более трех месяцев он обязан оставить своих детей под опекой или попечительством и контролем родственников или других близких людей», дополняется третьей и четвертой частями содержания.
Вы можете ознакомиться полным текстом проекта и активно участвовать в его обсуждении по этой ссылке.