2023-2024-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etilishi haqida xabar bergan edik.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tizimidagi umumiy oʻrta taʻlim tashkilotlarida mehnat qilayotgan stajor-oʻqituvchi va pedagoglar joriy yilgi kasbiy sertifikatlash sinovlarida qatnashish uchun ro‘yxatga olish 1-martdan 1-aprelga qadar davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali amalga oshirildi.
Joriy yilgi kasbiy sertifikatlash sinovlari 15-16-may kunlari qoʻyidagi manzillarda oʻtkaziladi.
Nazorat sinovi 50 ta topshiriqdan iborat boʻladi, har bir toʻgʻri bajarilgan topshiriq 2 ball bilan baholanib, nazorat sinovi uchun jami 100 ball beriladi. Sinovi natijasi boʻyicha 56 va undan yuqori ball toʻplagan talabgor nazorat sinovidan oʻtgan hisoblanadi.
Eslatib oʻtamiz: kasbiy sertifikatlash sinovlariga:
— umumiy oʻrta taʻlim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajor-oʻqituvchilar;
— avval kasbiy sertifikatlashda ishtirok etib oʻta olmagan stajyor-oʻqituvchilar yoki mutaxassis lavozimidagi pedagog kadrlar;
— pedagoglar attestatsiyasidan oʻta olmagan, mutaxassis (oliy maʻlumotli oʻqituvchi) lavozimiga muvofiq emas, deb topilgan pedagog kadrlar jalb etiladi.
Birinchi marotaba nazorat sinovida ishtirok etib, undan oʻta olmagan talabgor uchun navbatdan tashqari nazorat sinovi har yili yangi oʻquv yili boshlangunga qadar tashkil etiladi.

Когда пройдут экзамены на получение профессиональной сертификации учителей? - Ta’lim / Образование
Ранее мы сообщали о том, что с 2023-2024 учебного года к профессиональным аттестационным испытаниям будут привлекаться учителя-стажеры, впервые принятые на работу по профессии педагога в общеобразовательных организациях среднего образования.
Объявлены даты экзаменов на сертификацию вновь принятых на работу учителей
Регистрация для участия в экзаменах на получение профессиональной квалификации cтажёров-учителей и педагогов, работающих в организациях общего среднего образования Министерства дошкольного и школьного образования, в текущем году проводилась с 1 марта по 1 апреля через центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.
В этом году экзамены на получение профессиональной сертификации пройдут 15–16 мая в следующих местах.
Контрольное испытание будет состоять из 50 заданий, каждое правильно выполненное задание будет оцениваться в 2 балла, всего за контрольное испытание будет выставлено 100 баллов. Сдавшим контрольное испытание считается кандидат, набравший по результатам тестирования 56 и более баллов.
Для кандидата, впервые принявшего участие в контрольном испытании и не прошедшего его, внеочередное контрольное испытание организуется ежегодно до начала нового учебного года.
За повторное участие соискатель платит единовременную выплату БРВ.
Трудовой договор, заключенный с кандидатом, участвующим во внеочередном контрольном испытании и не набравшим достаточного количества баллов, прекращается в порядке, установленном трудовым законодательством.