Hukumat qarori (87-son, 12.02.2024 y) bilan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini kasbiy sertifikatlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti” tasdiqlangan.
Unga ko‘ra, pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilinadigan oliy ma’lumotli talabgorlar stajyor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritadi va ular ishga qabul qilingan vaqtdan boshlab 1 yil muddat davomida kasbiy sertifikatga ega bo‘lishi talab etiladi.
Kasbiy sertifikatlash jarayoniga talabgor o‘z muddatida jalb etilishi uchun u faoliyat ko‘rsatayotgan davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotining rahbari mas’ul hisoblanadi.
Talabgor nazorat sinovida qatnashish uchun so‘rovnomani davlat xizmatlari markazlariga shaxsan borib yoki YAIDXP (my.gov.uz)da to‘ldirgan holda ro‘yxatdan o‘tadi.
Birinchi marta kasbiy sertifikat olish bo‘yicha nazorat sinovida ishtirok etish uchun talabgordan to‘lov undirilmaydi. Qayta ishtirok etish uchun talabgor tomonidan BHMning bir baravari miqdorida to‘lov to‘lanadi.
Kasbiy sertifikat olganidan so‘ng pedagoglar pedagogik faoliyatida besh va undan ko‘p yil davomida uzilishlar bo‘lgan faoliyatini qayta boshlagan vaqtdan boshlab bir yil davomida kasbiy sertifikatga ega bo‘lishi lozim.
Kasbiy sertifikat olish uchun nazorat sinovi qoida tariqasida, har yili mart – may oylarida test shaklida o‘tkaziladi.
Davlat maktablarida o‘rindoshlik asosida dars beradigan va asosiy ish joyi bo‘yicha pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanmaydigan talabgor o‘rindoshlik asosida faoliyat yuritayotgan ta’lim tashkilotidan kasbiy sertifikatlash jarayonlariga jalb etiladi. Talabgorning diplomida bittadan ortiq tayyorlov yoki ta’lim yo‘nalishi, mutaxassislik yoxud ixtisoslik ko‘rsatilgan bo‘lsa yoki diplomida ko‘rsatilmagan o‘quv fanlaridan dars berish huquqiga ega bo‘lsa, ular dars berayotgan har bir o‘quv fani bo‘yicha alohida kasbiy sertifikat olishi lozim.
— fan nomzodi, falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DSs) darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar;
— magistr darajasiga ega mutaxassislar.
Nazorat sinovi 50 ta topshiriqdan iborat bo‘ladi, har bir to‘g‘ri bajarilgan topshiriq 2 ball bilan baholanib, nazorat sinovi uchun jami 100 ball beriladi.
Nazorat sinovi kompyuterda (onlayn platforma) viloyat markazlaridagi katta sig‘imli binolarda o‘tkaziladi.
Nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 va undan yuqori ball to‘plagan talabgor nazorat sinovidan o‘tgan hisoblanadi va elektron shakldagi sertifikat uning shaxsiy kabinetiga yuboriladi.

Постановлением Правительства (N 87 от 12.02.2024) утвержден “Административный регламент предоставления государственной услуги по профессиональной сертификации педагогических кадров государственных общеобразовательных организаций”.
Согласно постановлению, соискатели с высшим образованием, впервые трудоустроенные по педагогической профессии, работают преподавателями-стажерами и обязаны иметь профессиональный сертификат в течение 1 года с момента приема на работу.
За своевременное вовлечение соискателя в процесс профессиональной сертификации отвечает руководитель государственной общеобразовательной организации, в которой он работает.
Заявитель регистрируется для участия в контрольном тестировании, обратившись в центры государственных услуг лично или заполнив анкету на сайте ЕПИГУ (my.gov.uz).
За участие в контрольном испытании на получение профессионального
сертификата в первый раз с заявителя плата не взимается. За повторное участие соискатель платит единовременную выплату БРВ.
После получения профессионального сертификата, если у педагога прерывается педагогическая деятельность на пять и более лет, то они должны получить профессиональный сертификат сроком на год с момента возобновления своей деятельности.
Контрольное испытание на получение профессионального сертификата
проводится, как правило, ежегодно в марте — мае в форме тестирования.
Педагог работающей по совместительству, преподающий в государственных школах и не занимающийся педагогической деятельностью по основному месту работы, участвует в процессах профессиональной сертификации от образовательной организации. Если в дипломе заявителя указано более одной подготовки или области обучения, специальности или специализации, или если он имеет право преподавать предметы, не указанные в его дипломе, каждый предмет, который он преподает, должен получить отдельный профессиональный сертификат.
В профессиональной сертификации не участвуют:
— педагогические кадры, имеющие ученую степень кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (DSS), а также ученое звание старшего научного сотрудника, доцента и профессора, присуждаемое Высшей аттестационной комиссией;
— специалисты со степенью магистра.
Контрольное испытание будет состоять из 50 заданий, каждое правильно выполненное задание будет оцениваться в 2 балла, всего за контрольное испытание будет выставлено 100 баллов..
Контрольное испытание проводится на компьютере (онлайн-платформе) в зданиях большой вместимости в областных центрах.
Кандидат, набравший по результатам контрольного испытания 56 баллов и выше, считается прошедшим контрольное испытание, и сертификат в электронном виде направляется в его личный кабинет.
Трудовой договор, заключенный с претендентом, не набравшим достаточное количество баллов после участия во внеочередном контрольном испытании, расторгается в порядке, установленном трудовым законодательством.