Инклюзив таълим учун устама тўланадими? - Ta’lim / Образование
Жавоб: Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октябрдаги 638-сон қарорига 1-иловада тасдиқланган Умумий ўрта таълим ташкилотларида инклюзив таълимни ташкил этиш тартиби тўғрисида Низом 53-бандига кўра, инклюзив таълим синфлари ўқитувчиларига меҳнатнинг алоҳида шароитлари учун ҳар ойда тўланадиган устама ҳақи синфда алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган:
бир нафар бола учун лавозим маошининг 10 фоизи;
икки нафар бола учун лавозим маошининг 20 фоизи;
уч нафар бола учун лавозим маошининг 30 фоизи миқдорида;
икки ва ундан ортиқ инклюзив таълим синфларида тўрт нафар ва ундан ортиқ бола учун таълим-тарбия ишларини олиб борган ўқитувчилар ва махсус педагогларга лавозим маошининг 40 фоизи миқдорида белгиланади.
Бунда бошланғич таянч коррекцион синфлар ўқитувчилари ва махсус педогогларга меҳнатнинг алоҳида шароитлари учун ҳар ойда тўланадиган устама ҳақи лавозим маошининг 50 фоизи миқдорида тўланади.

Выплачивается ли надбавка за инклюзивное образование? - Ta’lim / Образование
Вопрос: Выплачивается ли надбавка за инклюзивное образование? Если оплачивается, то в каком размере?
inklyuziv_talim
Ответ: В соответствии с пунктом №53 положения о порядке организации инклюзивного образования в общеобразовательных организациях среднего общего образования, утвержденного приложением №1 к постановлению Кабинета Министров от 12 октября 2021 г. №638, за особые условия труда педагогам классов инклюзивного образования, имеющим особые образовательные потребности в классе оплачивается надбавка в размере:
—  10% от должностного оклада на одного ребенка;
—  20% должностного оклада на двоих детей;
—  30% от должностного оклада на троих детей;
— учителям и специальным педагогам, которые занимались обучением четырех и более детей в двух и более классах инклюзивного обучения, будет выплачиваться надбавка в размере 40% от должностного оклада.
При этом учителям начальных базовых коррекционных классов и специальным педагогам ежемесячно выплачивается надбавка за особые условия труда в размере 50% от должностного оклада.