Комил Яшин (Нуғмонов) - Ta’lim / Образование
Комил Яшин ўзбек драматургиясида янги саҳифалар очган, унинг мавзу доирасини кенгайтирган, узоқ умрлик асарлар яратган адибдир. Унинг ўзбек театри ва драматургияси тараққиётига қўшган ҳиссаси улкандир. Яшин адабиёт ва санъат соҳасидаги хизматлари учун «Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби» ва «Ўзбекистон халқ ёзувчиси», 1974 йилда эса «Меҳнат Қаҳрамони» унвонлари билан тақдирланган.
Туғилган сана: 1909 йил
Вафот этган сана: 1997 йил
Туғилган жойи: Андижон
Йўналишлар: Ёзувчилар, Шоирлар, Адабиётшунослар
Комил ЯшинАтоқли адиб ва жамоат арбоби Комил Яшин (Комил Нуғмонов) 1909 йил Андижон шаҳрида туғилди. Ўрта мактабни тугатгач, 1925 йил Ленинградга бориб, Ўрмон хўжалиги институтига ўқишга киради. Сўнгра мактабда ўқитувчилик қилади. 1930-1936 йилларда Яшин Ўзбек давлат музикали драма театрида адабий эмакдош, 1946-1949 йилларда Ўзбекистон Халқ Комиссарлари Кенгаши қошидаги санъат ишлари бошқармасида бошлиқ вазифаларини адо этади. У йигирма йилдан ортиқ вақт давомида (1958-1980) Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмасига раҳбарлик, Ойбек вафотидан сўнг (1968) «Ўзбек тили ва адабиёти» журналига муҳаррирлик ҳам қилади. У Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси эди.
Яшиннинг ижодий фаолияти 1925 йилдан бошланади. Бу йилларда унинг шеър ва очерклари вақтли матбуотда кўрина бошлайди. Шоирнинг «Қуёш» (1930), «Кураш» (1931), «Комсомол» (1933) шеърий тўпламларига кирган асарларида меҳнаткаш халқ ҳаётида содир бўлаётган янгиликлар, ёшлар тақдири ва келажаги ҳақидаги фикрлар ўз ифодасини топади.
Яшин адабиёт ва санъат соҳасидаги хизматлари учун «Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби» ва «Ўзбекистон халқ ёзувчиси», 1974 йилда эса «Меҳнат Қаҳрамони» унвонлари билан тақдирланган.
Яшин ўзбек драматургиясида янги саҳифалар очган, унинг мавзу доирасини кенгайтирган, узоқ умрлик асарлар яратган адибдир. Унинг ўзбек театри ва драматургияси тараққиётига қўшган ҳиссаси улкандир.
Яшиннинг биринчи драматик асари – «Икки коммунист» 1929-йилда саҳнага қўйилди. У жамоалаштириш даврида «Ўртоқлар» (1930) ва «Ёндирамиз» (1931) пьесаларини ёзди. Унинг «Номус ва муҳаббат» (1935), «Ҳамза» (А.Умарий билан ҳамкорлиқда, 1940) каби саҳна асарлари Иккинчи жаҳон урушигача бўлган ўзбек драматургиясининғ энг яхши намуналаридандир.
Яшиннинг «Гулсара» (1934), «Нурхон» (1940) пьесалари ўз даври учун характерли саҳна асарлари бўлган.
Комил Яшиннинг уруш даврида яратилган асарларида дўстларга нисбатан меҳр ва муҳаббат, душманларга эса қаҳру ғазаб туйғулари балқиб туради. Унинг «Ўлим босқинчиларга» (1942), «Офтобхон» (1944), «Даврон ота» (1942, Уйғун, Собир Абдулла, Чустий билан бирга ёзилган) драмаларига шу руҳ сингдирилган. «Генерал Раҳимов» драмасида (1949) биринчи ўзбек генерали Собир Раҳимовнинг Иккинчи жаҳон урушида кўрсатган қаҳрамонлиги акс эттирилган.
Адибнинг 1974 йилда ёзган «Инқилоб тонги» драмасида халқимизнинг етук фарзанди, атоқли давлат арбоби Файзулла Хўжаев сиймоси гавдалантирилган. Яшин умрининг кейинги йилларида «Ҳамза» романини яратди. Унинг сўнгги асарларидан бири «Ёднома» китобидир.
Комил Яшин 1997 йилнинг 25-сентябрь санасида Тошкент шаҳрида вафот этган. У буюк санъаткор Ҳалима Носированинг умр йўлдоши эди.

Камиль Яшен (Нугманов) - Ta’lim / Образование
Камиль Яшен (настоящая фамилия — Нугманов; 1909—1997) — советский узбекский прозаик, поэт, драматург, общественный деятель. Народный писатель УзССР (1959). Герой Социалистического Труда (1974). Лауреат Сталинской премии третьей степени (1951). Член ВКП(б) с 1943 года.
Дата рождения: 1909 год
Место рождения: Андижан
Дата смерти: 1997 год
Направления: Писатели, Поэты, Литературоведы
Комил ЯшинКамиль Нугманов родился 12 (25 декабря) 1909 года в Андижане (ныне Узбекистан). По окончании средней школы он учился в Ленинградском лесном институте, однако через три года в связи с болезнью был вынужден вернуться в Андижан. Здесь Яшен в течение нескольких лет преподавал в средней школе литературу и физику. В 1930—1936 годах Камиль Яшен заведовал литературной частью Узбекского государственного музыкального театра. В этот период им были написаны пьесы «Товарищи» (1930), «Сожжём» (1931), «Честь и любовь» (1935) и в соавторстве с М. Мухамедовым музыкальная драма «Гульсара» (1935).
В довоенные годы Камиль Яшен написал либретто к первым узбекским национальным операм «Буран» и «Великий канал», пьесу «Хамза» в соавторстве с Амином Умари, музыкальную драму «Нурхон» и киносценарий «Асаль». В годы второй мировой войны Камиль Яшен написал пьесы «Смерть оккупантам», «Генерал Рахимов» и музыкальную драму «Офтобхон».
Переработанные Яшеном для сцены пьесы Хамзы Хакимзаде Ниязи «Тайны паранджи», «Бай и батрак», а также произведение Алишера Навои «Фархад и Ширин» с большим успехом ставились и ставятся на сценах театров Узбекистана.
Лучшими произведениями Камиля Яшена считаются пьеса «Хамза» и пьеса «Генерал Рахимов».[источник не указан 110 дней]
Камиль Яшен с 1958 года являлся председателем СП Узбекистана , которым руководил до 1980 год. С 1969 года до 1980 года он также был главным редактором журнала «Ўзбек тили ва адабиёти» («Узбекский язык и литература»).
Академик АН УзССР (1969). Депутат ВС СССР 7—10 созывов (1966—1984). Секретарь правления СП СССР (1959).
Награды и премии
• Герой Социалистического Труда (1974);
• народный писатель Узбекской ССР (1969);
• заслуженный деятель искусств Узбекской ССР (1939);
• Сталинская премия третьей степени (1951) — за музыкальную драму «Гульсара», поставленную на сцене БУзбГАТОБ;
• Государственная премия Узбекской ССР имени Хамзы (1958) — за пьесу «Путеводная звезда»;
• два ордена Ленина (1959, 1974);
• орден Трудового Красного Знамени (1951)
Произведения
Прежде всего Яшен известен как автор музыкальной драмы «Гульсара» (совместно с М. Мухаммедовым, 1934), драм «Генерал Рахимов» (1949), «Путеводная звезда» (1958), «Заря революции» (1972), романа «Хамза» (кн. 1—2, 1979-80).
Является автором многих стихов.
Был женат на народной артистке СССР Халиме Насыровой.
В 52 номере Журнала «Огонек», за 1979 год, вышло интервью с Камилем Яшеном, под названием «Своей эпохе сопричастен». Интервью было приурочено к 70-летию со дня рождения писателя.