Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Орипов Ҳамза номидаги Республика Давлат мукофотининг лауреати, Калифорния (АҚШ) Фан, Таълим, Саноат ва Санъат халқаро академиясининг ҳақиқий аъзосидир. Мустақиллигимизнинг етти йиллигида унга биринчилардан бўлиб «Ўзбекистон Қаҳрамони» деган юксак унвон берилди. 2007 йили Орипов Жаҳон интеллектуал мулк ташкилоти томонидан умумжаҳон маданиятига ўзининг ижодий ҳиссасини қўшганлиги учун олтин медал билан тақдирланган. Италия юлдузлари номли умумжаҳон фахрий ёрлиқ билан у 2015 йилда тақдирланган. Унга ушбу фахрий ёрлиқни Италия президенти Сержо Матарелла таклифига кўра топширилган.
Давр: 1941 йил Март 21 – 2016 йил 5 ноябрь
Тўғилган жойи: Қашқадарё вилояти
Йўналишлар: Шоирлар
Абдулла Орипов – ноёб истеъдод эгаси. Чуқур фалсафийлик, миллий руҳ, диний-ахлоқий мезонларга садоқат шоир шеърияти асосларини ташкил этади. Ўзбек халқининг миллий тикланиши, ҳурфикрлилик ва мустақиллик учун курашида Абдулла Орипов шеърияти катта ўрин тутади.
Ўзбекистон халқ шоири, таниқли жамоат арбоби Абдулла Орипов 1941 йили Қашқадарё вилояти Косон туманидаги Некўз қишлоғида дунёга келди. Ўрта мактабни 1958 йили олтин медаль билан тугатгач, Тошкент Давлат университети филология факультетининг журналистика бўлимига кириб, уни 1963 йили муваффақият билан битирди.
1968 йилдан буён турли нашриётларда муҳаррир, Ёзувчилар уюшмасида котиб вазифаларида хизмат қилиб келди. Муаллифлар ҳуқуқини ҳимоя қилиш агентлигининг раиси. Ҳозирги кунда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмасининг раисидир.
Абдулла Ориповнинг ижоди талабалик йилларида бошланган бўлиб, унинг биринчи шеърлар тўплами «Митти юлдуз» 1965 йили чоп этилган. Кейин шоирнинг «Кўзларим йўлингда» (1967), «Онажон» (1969), «Руҳим» (1971), «Ўзбекистон», «Қасида» (1972), «Хотирот» (1974), «Юртим шамоли» (1974), «Ҳайрат» (1979), «Нажот қалъаси» (1981), «Йиллар армони» (1983) шеърий тўпламлари босилиб чиқди. Мазкур тўпламларга кирган шеърларни кўздан кечирар эканмиз, уларда шоирнинг шеърдан-шеърга, тўпламдан-тўпламга, йилдан-йилга ўсиб, ижоди баркамоллашиб борганлигига гувоҳ бўламиз. Айниқса, 70-йиллардан кейинги асарларида ҳаёт ва инсон, жамият ва табиат ҳақидаги фалсафий мушоҳадаларининг тобора чуқурлашиб бораётганлиги сезилади. Кучли эҳтиросли туйғулар уларда ўзининг юксак талқинини топиб боради. Бу, бора-бора теран фикр билан юксак бадиийликнинг омухтасига айланиб, шоирнинг ижодий камолотга эришганидан дарак беради.
Бунга Абдулла Ориповнинг «Сайланма» (1996) тўпламини ўқиб амин бўлишимиз мумкин. Айниқса, истиқлол ғояси, эл-юрт мустақиллиги, она Ватанни озод ва обод кўриш истаги сатрдан-сатрга парвариш топиб, ажиб бир порлоқлик ҳосил қилади. Шоирнинг «Мен нечун севаман Ўзбекистонни», «Ўзбекистонда куз», «Куз» каби 60-йилларда ёзилган шеърларидаёқ истиқлол нурлари жилва қилгандек бўлади. Хуллас, Ватан ва халққа меҳр-муҳаббат, табиатни севиш, ардоқлаш, имонли, виждонли инсонларга мадҳиялар ўқиш, гоҳ йиғлаб, гоҳ қувониб куйлаш шоир туйғулари уммонини ташкил этади.
Абдулла Орипов ижодининг ҳозирги босқичи яна ҳам туйғуларга бой, файзли ва сербаракадир. Жумладан, «Ҳаж дафтари» (1992) туркумига кирган шеърларида энди шоир маънавиятимиз манбаларини кашф этиш йўлидан боради. Қуръони Карим, Ҳадиси шарифлардан замонавий маънолар излайди ва топади. У достоннавис ва драматург сифатида ҳам маълум ва машҳурдир. Хусусан, «Жаннатга йўл» достони ва «Соҳибқирон» (1996) шеърий драмаси шоирга катта шуҳрат келтирган асарлардир.
Абдулла Орипов истеъдодли таржимон сифатида Дантенинг «Илоҳий комедия» асарини ўзбек тилига юксак маҳорат билан ўгирган. Некрасов, Л.Украинка, Шевченко, Р.Ҳамзатов, Қ.Қулиев асарларини ҳам она тилига таржима қилган. У Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳиясининг муаллифи ҳамдир. 2000-2001 йилларда Абдулла Орипов асарларининг тўрт жилди нашр қилиниб, кенг китобхонлар оммасига манзур бўлди.
Ижодкорнинг шеърий мажмуалари қатор хорижий тилларга таржима қилинган ва алоҳида китоб ҳолида нашр этилган. Абдулла Орипов – ноёб истеъдод эгаси. Чуқур фалсафийлик, миллий руҳ, диний-ахлоқий мезонларга садоқат шоир шеърияти асосларини ташкил этади. Ўзбек халқининг миллий тикланиши, ҳурфикрлилик ва мустақиллик учун курашида Абдулла Орипов шеърияти катта ўрин тутади.
Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Орипов Ҳамза номидаги Республика Давлат мукофотининг лауреати, Калифорния (АҚШ) Фан, Таълим, Саноат ва Санъат халқаро академиясининг ҳақиқий аъзосидир. Мустақиллигимизнинг етти йиллигида унга биринчилардан бўлиб «Ўзбекистон Қаҳрамони» деган юксак унвон берилди.
Ўзбекистон Халқ шоири Абдулла Орипов оғир хасталикдан сўнг 75 ёшида, 2016 йилнинг 5 ноябрида вафот этди.

Абдулла ОриповАбдулла Орипов — узбекский поэт и общественный деятель. Творчество Абдуллы Орипова представляет одну из ярких страниц современной узбекской литературы. В его стихах глубоко анализируется духовный мир человека и история народа. В 1998 году Абдулла Орипов удостоен звания «Герой Узбекистана». В 2007 году Орипов получил золотую медаль от Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) за творческий вклад в сокровищницу мировой культуры. А в 2015 году награжден почетным международным орденом Звезды Италии. Почетная награда присуждена поэту по предложению президента Италии Сержо Матареллы.
Годы жизни: 21 марта 1941 г. — 5 ноября 2016 г.
Место рождения: Кашкадарьинская область
Направления: Поэты
Узбекский поэт и общественный деятель. Родился в 1941 году в селении Некуз, Касанского района Кашкадарьинской области.
Абдулла Орипов родился в 1941 году в селении Некуз Касанского района Кашкадарьинской области. Его отец Орифбой Убайдулла угли был председателем местного колхоза. В семье было восемь детей — четыре мальчика и четыре девочки, Абдулла Арипов был самым младщим из сыновей. Окончив среднюю школу в 1958 году с золотой медалью, Абдулла Арипов продолжил образование на отделении журналистики факультета узбекской филологии Ташкентского Государственного университета.
После университета, который Абдулла Орипов окончил также с отличием в 1963 году, он работает редакторомиздательства «Ёш гвардия»; редактором и главным редактором (1967—1974) издательства литературы и искусства им. Гафура Гуляма; руководителем отдела (1974—1976) журнала «Звезда Востока». С 1976 по 1982 года Абдулла Арипов работает литературным консультантом Союза писателей Узбекистана; секретарём отдела Ташкентской области (1982—1983); главным редактором (1983—1985) журнала «Гулхан»; с 1985 года секретарь, с 1996 по 2009 годы Председатель Союза писателей Узбекистана. В 1988 году назначен на пост Председателя Комитета по защите авторских прав Узбекистана.
Абдулла Орипов был депутатом Олий Мажлиса первого и второго созывов, сенатором (25 января 2005).
В 1998 году Абдулле Арипову было присвоено звание Героя Узбекистана.
Творчество
Творчество Абдуллы Орипова представляет одну из ярких страниц современной узбекской литературы. В его стихах глубоко анализируется духовный мир человека и история народа.
Своё первое стихотворение «Птица» Абдулла Арипов написал во время учёбы в университете. «Весна», «Моя первая любовь», «Осень», «Саратан», «Узбекистан», «Слушая «Муножат» («Муножат» ни тинглаб…»), «Отелло», «Сароб», «Денгизга», «Маломат тошлари», «Золотая рыбка», «Лицом к лицу», «Генетика» и другие стихи А. Арипова — яркие примеры узбекской литературы второй половины ХХ века.
В 1965 году был опубликован первый сборник стихов поэта «Митти юлдуз» («Маленькая звездочка»). Вслед за ним вышли сборники «Кузларим йулингда» (1967), «Милая мама» (1969), «Родник», «Мой дух» (1971), «Узбекистан» (1972), «Удивление» (1974), «Ветер родины» (1974), «Милосердие» (1979), «Мечта прожитых лет» (1984), «Мосты доверия» (1989), «Муножот» (1992), «Хаж дафтари» (1995), «Сайланма» (1996).
Авторству Абдуллы Арипова принадлежат поэмы «Дорога в рай» (1978), «Лекарь и смерть» (1980), «Ранжком», «Великий Тимур» («Сохибкирон») (1996).
В 2000—2001 годах было издано четырёхтомное собрание «Избранных произведений» Абдуллы Арипова.
бдулла Арипов автор слов Государственного Гимна Республики Узбекистан, принятом 10 декабря 1992 года на одиннадцатой сессии Верховного Совета Республики Узбекистан.
Поэт перевёл на узбекский язык «Божественную комедию» Данте Алигьери, произведения Н. Некрасова, Л. Украинки, Т. Шевченко, К. Кулиева и многих других авторов.
Абдулла Орипов посвящает свои стихи и своей Отчизне. В стихотворении «Осень в Узбекистане», он любовью и нежностью описывает красоту родного края:
Пойдем в поля осенние Отчизны!
Пойдем туда, где чистая заря,
Где тишина, и от избытка жизни
Устало дышит милая земля.
Пойдем со мной туда, где ждет роса
Босые ноги смуглого подростка,
А в полдень свищет белая лоза
И мед стекает в чашечку из воска.
(Перевод с узбекского И. Шкляревского.)
Первый президент Республики узбекистан Ислам Каримов отметил, что значение поэзии Абдуллы Арипова на сегодняшнем этапе развития духовности и просветительства имеет безмерно большое значение.
В 1998 году Абдулла Орипов удостоен звания «Герой Узбекистана».
12 января 2007 г. в Кабинете Министров Республики Узбекистан Генеральному директору Узбекского республиканского агентства по авторским правам Абдулле Орипову была вручена одна из высочайших наград Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) за творческий вклад в сокровищницу мировой культуры — Золотая медаль «WIPO Creativity Award».
Награды и премии
• Герой Узбекистана (1998)
• Народный поэт Узбекистана (1983)
• Золотая медаль «WIPO Creativity Award» (2007)
• Почетный международный орден Звезда Италии (2015)
• Государственная премия Узбекистана им. Хамзы (1983)
• Государственная премия Узбекистана им. Алишера Навои (1994)
В 2007 году Орипов получил золотую медаль от Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) за творческий вклад в сокровищницу мировой культуры.
А в 2015 году награжден почетным международным орденом Звезды Италии. Почетная награда присуждена поэту по предложению президента Италии Сержо Матареллы.
Орден Звезды Италии присуждается гражданам Италии, проживающим за рубежом, и иностранцам за особые заслуги в развитии дружественных отношений и сотрудничества между Италией и другими странами.
Абдулла Орипов (2)
Народный поэт Узбекистана, автор слов государственного гимна республики Абдулла Орипов скончался в возрасте 75 лет после тяжелой болезни.