Zulfiya hayoti va ijodi (tadbir ssenariysi, dars ishlanma, taqdimot, sahna ko‘rinishi) - Ta’lim / Образование
Zulfiya hayoti va ijodi (tadbir ssenariysi, dars ishlanma, taqdimot, sahna ko‘rinishi)
Ushbu sahifada Zulfiya tavalludiga bag‘ishlangan tadbir ssenariyi, taqdimot, dars ishlanma va sahna ko‘rinishi bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
Zulfiya (taxallusi; to‘liq ism sharifi Zulfiya Isroilova 01.03.1915 Toshkent – 01.08.1996) – taniqli o‘zbek shoirasi, jurnalist, tarjimon, jamoat arbobi. O‘zbekiston xalq shoirasi(1965). Mehnat Qahramoni (1984). Zulfiya 1915- yilning 1-martida Toshkent shahrida Isroil temirchi oilasida tug‘ildi. 1922-yildan 1931-yilgacha maktabda, so‘ng 1931 – 1934-yillar orasida qizlar bilim yurtida tahsil oldi.
Mehnat faoliyatini juda erta boshlagan shoira deyarli bir umr jurnalistika va nashriyot sohasida ishladi. U 1935 – 1938- yillarda O‘zbekiston Fanlar qo‘mitasi qoshidagi Til va adabiyot instituti aspiranti, 1938-yildan Bolalar nashriyoti muharriri, O‘zbekiston davlat nashriyotida bo‘lim mudiri (1941-1950), 1953- yilgacha «Saodat» jurnalida bo‘lim mudiri, 1953- yildan to 1980-yilga qadar, salkam o‘ttiz yil davomida, shu jurnalning Bosh muharriri lavozimida ishlab keldi. Mashhur o‘zbek shoiri Hamid Olimjonning turmush o‘rtog‘i, o‘ziga xos sheriyati bilan minglab kitobxonlar qalbini rom etgan talantli shoira Zulfiya 1996-yilning 1-avgustida vafot etdi.
Uning ilk she’ri 1931 yilda “Ishchi” gazetasida bosilgan. Dastlab 1932 yilda “Hayot varaqalari” she’rlar to‘plami nashr etilgan. Shundan keyin uning “Temiroy” (1934), “She’rlar”, “Qizlar qo‘shig‘i” (1939) she’riy kitoblari e’lon qilintan. She’riy ijodining nurlanishi “Uni Farhod der edilar” (1943), “Hijron kunlarida” (1944) va “Hulkar” (1947) to‘plamlari bilan bog‘liq. Ayniqsa, Hamid Olimjonning bevaqt vafotidan keyin (1944) yozilgan, ruhiy silsilalar va qalb iztiroblari bilan to‘la she’rlar Zulfiya ijodida jiddiy o‘zgarishlar sodir bo‘lganidan darak berdi. Zulfiya shaxsiy fojiasi tasviri orqali II-jahon urushidan katta talafot va yo‘qotishlar bilan chiqqan xalqning dard va alamlarini ifodaladi.
Zulfiya asarlari ko‘plab chet tillarda, shuningdek, qardosh turkiy xalqlar tillarida nashr etilgan. Zulfiya xalqaro Javaharlal Neru (1968), “Nilufar” (1971) mukofotlari hamda Hamza nomidagi O‘zbekiston Davlat mukofoti (1970) laureati. Shuningdek, u Bolgariyaning “Kirill va Mefodiy” (1972) ordeniga sazovor bo‘lgan.
Tadbir ssenariylari
Dars ishlanmalar
Taqdimotlar / Slaydlar
Buklet va boshqa fayllar
Zulfiya hayoti va ijodiga bag‘ishlangan video taqdimot
*.flv formatida yuklab olish
“Xotiram siniqlari”
(Zulfiya hayoti va ijodiga bag‘ishlangan telespektakl)
O‘zbekiston xalq shoirasi, vafo va sadoqat timsoli bo‘lmish Zulfiyaxonimning qalamiga mansub “Xotiram siniqlari” dostoni asosida sahnalashtirilgan mazkur spektaklda shoir Hamid Olimjon va Zulfiya o‘rtasidagi mehr-muhabbat, o‘tgan asrning suronli 37- yillaridagi alg‘ov-dalg‘ov voqealar namoyish etilgan.

Зульфия - жизнь и творчество (разработка урока, презентация, стихи, тесты) - Ta’lim / Образование
На этой странице вы можете скачать презентацию, разработки урока, посвященных дню рождению поэтессы Зульфии.
Зульфия - жизнь и творчество (разработка урока, презентация, стихи, тесты)
Зульфия (литературный псевдоним; полное имя — Зульфия Исраилова; 01.03.1915, Ташкент — 01.08.1996) — известная узбекская поэтесса, журналист, переводчик, общественный деятель. Народная поэтесса Узбекистана (1965). Герой Труда (1984).
Зульфия родилась 1 марта 1915 года в городе Ташкенте в семье кузнеца Исраила. С 1922 по 1931 год училась в школе, затем в 1931–1934 годах обучалась в женском училище.
Рано начав трудовую деятельность, поэтесса почти всю свою жизнь проработала в сфере журналистики и издательского дела. В 1935–1938 годах она была аспиранткой Института языка и литературы при Комитете наук Узбекистана, с 1938 года — редактором Детского издательства, заведующей отделом Государственного издательства Узбекистана (1941–1950), до 1953 года — заведующей отделом журнала «Саодат». С 1953 по 1980 год, на протяжении почти тридцати лет, она занимала должность главного редактора этого журнала. Супруга известного узбекского поэта Хамида Олимжона, талантливая поэтесса Зульфия, покорившая сердца тысяч читателей своей самобытной поэзией, скончалась 1 августа 1996 года.
Её первое стихотворение было опубликовано в 1931 году в газете «Ишчи». Впервые в 1932 году вышел поэтический сборник «Страницы жизни». Затем были изданы её книги стихов «Темирой» (1934), «Стихи», «Девичья песня» (1939). Расцвет её поэтического творчества связан со сборниками «Её называли Фархадом» (1943), «В дни разлуки» (1944) и «Хулкар» (1947). Особенно стихи, написанные после безвременной кончины Хамида Олимжона (1944), наполненные душевными переживаниями и сердечной болью, свидетельствовали о серьёзных изменениях в творчестве Зульфии. Через изображение личной трагедии поэтесса выразила страдания и боль народа, понёсшего огромные потери во Второй мировой войне.
Произведения Зульфии были опубликованы на многих иностранных языках, а также на языках родственных тюркских народов. Зульфия — лауреат международных премий имени Джавахарлала Неру (1968), «Нилуфар» (1971), Государственной премии Узбекистана имени Хамзы (1970). Кроме того, она была награждена болгарским орденом «Кирилл и Мефодий» (1972).