Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1999 йил 27 майдаги «Ўзбекистонда жисмоний тарбия ва спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 271- сонли қарори ижросини бажариш мақсадида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизимидаги таълим муассасалари ўқувчи-ёшларининг ўртасида 3 йилда бир марта «Баркамол авлод» спорт мусобақалари ташкил этилган.
Баркамол авлод ўйинлари ўтказилган ва ўтказилиши режалаштирилган вилоятлар
| № | Шаҳар | Йил | Сана |
| 1 | Жиззах | 2001 | 30.04 – 05.05 |
| 2 | Андижон | 2003 | 05.06 – 11.06 |
| 3 | Тошкент вилояти | 2005 | 24.05 – 29.05 |
| 4 | Қорақалпоғистон Респ. | 2008 | 17.05 – 21.05 |
| 5 | Сурхондарё | 2011 | 25.05 – 02.06 |
| 6 | Наманган | 2014 | 29.05 – 31.05 |
| 7 | Жиззах | 2017 | 25.05 – 27.05 |
| 8 | Қашқадарё | 2020 | |
| 9 | Сирдарё | 2023 |
“Баркамол авлод” спорт мусобақалари ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларида таълим-тарбия олаётган ўқувчи-ёшларни жисмоний етук ва аҳлоқий баркамол, Ватанга садоқат руҳида комил инсон қилиб тарбиялаш, жисмоний тарбия, соғломлаштириш ва оммавий спорт ишларини замон талаблари даражасида ривожлантиришни амалга ошириш, миллий спорт турларига ёшларни қизиқиши ва эътиборини кучайтириш, ўқувчи-ёшларнинг дарсдан ташқари бўш вақтларини тўғри мазмунли ташкил этиш, жамоа бўлиб ҳаракат қилиш, ғалабага интилиш иштиёқларини камол топтириш, соғлом турмуш тарзини шакллантириш ва самарадорлигини ошириш мақсадида ўтказилади.
«Баркамол авлод – 2001»
2001 йил таълим муассасаларида 1-босқич мусобақаларида 400000 минга яқин, мусобақаларнинг 2-босқичида 150 минга яқин ўқувчи-ёшлар иштирок этган. Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизимида “Баркамол авлод” спорт мусобақалари 2001 йилда биринчи марта Жиззах вилоятида 30 апрелдан 5 майгача спортнинг 8 та тури бўйича (баскетбол, волейбол, футбол, енгил атлетика, миллий кураш, белбоғли кураш, теннис ва сузиш) ўтказилиб, унда 1890 нафар (қизлар 560 нафар, ўсмирлар 980, мураббийлар 280 нафар, ҳакамлар 266 нафар) ўқувчи-ёшлар иштирок этишди.
«Баркамол авлод – 2003»
2003 йил таълим муассасаларида мусобақаларнинг 1-босқич мусобақаларида 420000 мингдан ортиқ, мусобақаларнинг 2-босқичида 180 мингдан ортиқ ўқувчи-ёшлар иштирок этган. 2003 йилда Андижон вилоятида 5 июндан 11 июнгача спортнинг 14 та туридан (баскетбол, волейбол, футбол, қўл тўпи, енгил атлетика, миллий кураш, белбоғли кураш, теннис, стол тенниси, шахмот, бадиий гимнастика, оғир атлетика, бокс ва сузиш) ўтказилиб, унда 2786 нафар ўқувчи-ёшлар иштирок этишган (ҳар бир вилоятдан 199 нафар, шундан қизлар 812 нафар).
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 3 июндаги 244-сонли «Ўқувчи ва талаба ёшларни спортга жалб қилишга қаратилган узлуксиз спорт мусобақалари тизимини ташкил этиш тўғрисида»ги қарорида жамиятимизда соғлом турмуш тарзи тамойилларини янада кучайтириш, мамлакатимизда ўқувчиларни спорт машғулотларига узлуксиз жалб қилишга қаратилган спорт мусобақалари тизимини самарали ишлашини таъминлаш мақсадида мусобақалар ҳар уч йилда бир марта ўтказиладиган бўлган.
«Баркамол авлод – 2005»
2005 йил таълим муассасаларида мусобақаларнинг 1-босқич мусобақаларида 545000 мингдан ортиқ, мусобақаларнинг 2-босқичида 200 мингдан ортиқ ўқувчи-ёшлар иштирок этган. 2005 йил 24 майдан 29 майгача Тошкент вилоятида ўтказилган «Баркамол авлод» спорт мусобақаларининг Республика финал босқичи спортнинг 13 та туридан (баскетбол, волейбол, футбол, қўл тўпи, енгил атлетика, миллий кураш, белбоғли кураш, теннис, стол тенниси, шахмот, бадиий гимнастика, бокс ва сузиш) ўтказилиб, ундаги иштирокчилар сони 2898 нафарни ташкил этди (ҳар бир вилоятдан 189 нафар, шундан қизлар 812 нафар, ўсмирлар 1568 нафар, мураббийлар 266 нафар ва ҳакамлар 252 нафар).
«Баркамол авлод – 2008»
2008 йил таълим муассасаларида мусобақаларнинг 1-босқич мусобақаларида 610000 мингдан ортиқ, мусобақаларнинг 2-босқичида 200 мингдан ортиқ ўқувчи-ёшлар иштирок этган. 2008 йил 17-21 май кунлари Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилган «Баркамол авлод» спорт мусобақаларининг Республика финал босқичи спортнинг 12 та туридан (баскетбол, волейбол, футбол, қўл тўпи, енгил атлетика, миллий кураш, белбоғли кураш, теннис, стол тенниси, шахмат, бадиий гимнастика ва сузиш) ўтказилган. Иштирокчилар сони 2296 нафар, шундан қизлар 784 нафар, ўсмирлар 1106 нафар, мураббийлар 238 нафар ва ҳакамлар 168 нафарни ташкил этган.
«Баркамол авлод – 2011»
2011 йил таълими муассасаларида 1-босқич мусобақаларида таълим муассасаларидан 700 мингдан ортиқ, 2-босқичида 250 минга яқин ўқувчи – ёшлар иштирок этган. Сурхондарё вилоятида Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари ўқувчи-ёшлари ўртасида ўтказилган “Баркамол авлод-2011” спорт мусобақалари спортнинг 12 та тури бўйича 867 (513 нафар ўғил болалар, 354 нафар қизлар) нафар ўқувчи спортчилар ва 175 нафар мураббийлар, 195 нафар ҳакамлар, 130 нафар оммавий ахборот воситалари, 100 нафар хореография гуруҳи, 80 нафар делегация аъзолари ва меҳмонлар, 16 нафар машъалани олиб келувчилар, жами бўлиб 1563 нафар иштирокчилар қатнашишган. Ҳар бир ҳудуддан жамоалар таркиби 142 нафарни ташкил этган.
«Баркамол авлод – 2014»
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2009 йил 29 июндаги “Ўқувчи ва талаба ёшларни спортга жалб қилишга қаратилагн узлуксиз республика спорт мусобақаларини ўтказиш тўғрисида”ги 181-сонли қарорига асосан «Баркамол авлод» спорт мусобақалари 2014 йилда Наманган вилоятида ўтказилди.
2014 йил таълими муассасаларида 1-босқичида 810 минг нафардан ортиқ, 2-босқичида 260 мингдан ортиқ ўқувчи-ёшлар иштирок этган.
“Баркамол авлод-2014” спорт мусобақаларининг республика финал босқичи спортнинг 16 тури бўйича 996 нафар спортчилар, 654 нафар ўсмирлар, 342 нафар қизлар, 224 нафар мураббийлар, 193 нафар ҳакамлар, 60 нафар оммавий ахборот воситалари ходимлари, 15 нафар спорт федерацияларнинг вакиллари, 45 нафар раҳбарлар, 14 нафар ички ишлар ва 24 нафар соғлиқни сақлаш ходимлари ҳамда 18 нафар, ошпаз, 82 нафар официантлардир, 360 нафар хореография гуруҳи, жами 2031 нафар иштирокчилар қатнашишган.
«Баркамол авлод – 2017»
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўқувчи ва талаба ёшларни спортга жалб қилишга қаратилган узлуксиз республика спорт мусобақаларини ўтказиш тўғрисида” қарорига асосан «Баркамол авлод» спорт мусобақалари 2017 йилда Жиззах вилоятида ўтказилиши белгиланган.
«Баркамол авлод» спорт мусобақаларининг республика финал босқичи спортнинг 17 тури (баскетбол, волейбол, футбол, гандбол, енгил атлетика, миллий кураш, белбоғли кураш, теннис, стол тенниси, шахмат, бадиий гимнастика, бокс, сузиш, таэквон-до, дзюдо, бадминтон). Иштирокчилар сони тахминан 2 820 (210 мураббий, 100 ОАВ вакиллари, 175 ҳакам, 200та хореографик гуруҳ қатнашчилари, машъала кўтариб юрувчи 16 нафар иштирокчи) бўлиши кутилмоқда.
Жизах шаҳридаги спорт ўйинлари қуйидаги таълим масканлари спорт иншоотларида бўлиб ўтиши кутилмоқда:

В целях исполнения постановления Кабинета Министров №271 от 27 мая 1999 года «О государственной программе реформирования системы здравоохранения Республики Узбекистан» один раз в 3 года проводятся спортивные соревнования «Баркамол авлод» среди учащихся средне-специальных профессиональных учреждений.
Города в которых проводилось или планируется провести игры «Баркамол авлод»
№ | Город | Год | Время |
1 | Джизакх | 2001 | 30.04 — 05.05 |
2 | Андижан | 2003 | 05.06 — 11.06 |
3 | Ташкентская обл. | 2005 | 24.05 — 29.05 |
4 | Респ. Каракалпакистан | 2008 | 17.05 — 21.05 |
5 | Сурхандарья | 2011 | 25.05 — 02.06 |
6 | Наманган | 2014 | 29.05 — 31.05 |
7 | Джизак | 2017 | 25.05 — 27.05 |
8 | Кашкадарья | 2020 | |
9 | Сырдарья | 2023 |
Цели соревнований – развитие физически крепкой, здоровой, патриотически воспитанной молодёжи. Соревнования проводятся на уровне современных требований для повышения интереса и привлечения внимания студентов к национальным юношеским видам спорта, а также для организации эффективного и полезного свободного от уроков времени и формирования здорового образа жизни.
В 2001 году в соревнованиях приняли участие на первом этапе около 400 000, на втором этапе около 150 000 учеников. Впервые спортивные соревнования «Баркамол авлод», в средне-специальной профессиональной системе были проведены в 2001 году в Джизакской области с 30 апреля по 5 мая, по 8 видам спорта (баскетбол, волейбол, футбол, лёгкая атлетика, национальная борьба, борьба с поясами, теннис и плавание), в них приняли участие 1890 учащихся.
В 2003 году на первых этапах конкурса приняли участие более чем 420 000, во втором этапе более 180 тысяч учащихся-спортсменов. В 2003 году с 5 июня по 11 июня в Андижанской области прошёл конкурс по 14 видам спорта (баскетбол, волейбол, футбол, гандбол, лёгкая атлетика, национальная борьба, борьба с поясами, теннис, настольный теннис, шахматы, художественная гимнастика, тяжелая атлетика, бокс и плавание), в котором приняли участие 2 786 учащихся (с каждой области по 199 участников, из общего числа участников 812 девочек).
В постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан №244 от 3 июня 2003 года «Об организации системы спортивных соревнований, направленных на привлечение учащейся и студенческой молодежи к спорту» говорится о дальнейшем укреплении здорового образа жизни, обеспечения эффективного функционирования системы спортивных мероприятий, направленных на регулярное привлечение учеников в спортивные соревнования. В итоге, в нашей стране начали проводиться спортивные состязания каждые три года.
В 2005 году на соревнованиях от учебных заведений приняли участие на первом этапе конкурса более 545 000, на втором этапе более 200 000 участников. С 24 мая по 29 мая 2005 года Республиканский финальный этап спортивных соревнований «Баркамол авлод» в Ташкентской области был проведён по 13 видам спорта (баскетбол, волейбол, футбол, гандбол, лёгкая атлетика, национальная борьба, борьба с поясом, теннис, настольный теннис, шахматы, художественная гимнастика, бокс и плавание). Количество участников на соревнованиях составило 2 898 (от каждой области по 189 участников, из общего числа участников 812 девочек, 1 568 подростков, 266 наставников и 252 судей).
В 2008 году от образовательных учреждений участвовали на 1-м этапе соревнований более 610 000, на 2-м этапе более 200 000 участников. 17-21 мая 2008 года Республиканский финал «Баркамол авлод» проведён в Республике Каракалпакстан по 12 видам спорта (баскетбол, волейбол, футбол, гандбол, лёгкая атлетика, национальная борьба, борьба с поясом, теннис, настольный теннис, шахматы, художественная гимнастика и плавание). Количество участников на соревнованиях составило 2 298, из них 784 девочек, 1106 подростков, 238 тренеров и 2168 судей.
В 2011 году от образовательных учреждений участвовали на 1-м этапе соревнований более 700 000, на 2-м более 250 000 учеников. Спортивные соревнования «Баркамол авлод-2011» проведёны в Сурхандарьинской области по 12 видам спорта. Участвовали 867 учеников-спортсменов (513 мальчиков, 354 девочки), 175 тренеров, 195 судей, 130 представителей СМИ, 100 участников хореографической группы, 80 представителей и гостей, 16 участников несущий факел, в общем 1 563 участника. С каждой области по 142 участника.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №181 от 29 июня 2009 года “О проведении непрерывных республиканских спортивных соревнований, направленных на привлечение учащейся и студенческой молодежи к спорту” в 2014 году спортивные соревнования «Баркамол авлод» проведены в Наманганской области. В них участвовали на первом этапе более 810 000, на втором этапе более 260 000 учеников.
На республиканском финальном этапе спортивных соревнованиях «Баркамол авлод-2014», по 16 видам спорта участвовали 996 спортсменов, 654 подростка, 342 девочки, 224 тренера, 193 судьи, 60 представителей СМИ, 15 представителей спортивных федераций, 45 руководителей, 14 сотрудников внутренних дел и 24 сотрудника здравохранения, а также 18 поваров, 82 официантов, 360 участников хореографических групп, в общем 2 031 участник.
В соответствии с протоколом Кабинета Министров Республики Узбекистан заключительный этап спортивных соревнований «Баркамол авлод-2017» планируется провести в городе Джизак. С целью проведения этого спортивного события на высоком уровне, хакимият Джизакской области и соответствующие организации начали полномасштабную деятельность по ремонту и реконструкции всех спортивных сооружений, общежитий, столовых и спортивных площадок, где будут проводиться спортивные соревнования «Баркамол авлод-2017».
Республиканский финальный этап спортивных соревнований «Баркамол авлод-2017» в городе Джизак будет проведён по 17 видам спорта (баскетбол, волейбол, футбол, гандбол, лёгкая атлетика, национальная борьба, борьба на поясах, теннис, настольный теннис, шахматы, художественная гимнастика, бокс, плавание, таэквон-до, дзюдо, бадминтон). Количество участников на соревнованиях составит приблизительно 2 820 (включая 210 тренеров, 100 представителей СМИ, 175 судей, 200 участников хореографической группы, 16 участников, несущих факел).