Халқ таълими вазирлигининг хабар беришича, “Умумтаълим муассасаларида маънавий-маърифий ишларни ва ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш тўғрисида”ги Халқ таълим вазирининг буйруғига асосан умумий ўрта таълим муассасаларида маданий-маърифий йўналишдаги тадбирлар ҳамда турли тўгарак, секция ва клуб фаолиятини йўлга қўйилади.
Ўқувчиларнинг таълим олишига қўшимча шароит яратиш, уларнинг дарсдан бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида фан тўгараклари, шунингдек 5 та муҳим ташаббус тўгараклари ҳам тўлиқ фаолият кўрсатади.
Бундан ташқари, ўқувчиларни ўқишга бўлган мотивациясини ошириш мақсадида “Йил ўқувчиси”, “Синф лидери”, “Тадбиркор ўқувчи” акция ва мусобақалари ташкил этилади.
Шунингдек мазкур буйруққа асосан 21 декабрдан эътиборан Республика ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаблари, Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги барча турдаги мактаб-интернатларининг фаолиятига Халқ депутатлари туман (шаҳар) кенгашлари қарори билан ҳамма ўқувчилари учун анъанавий тарзда таълим олиши ҳамда барча турдаги мактаб-интернатлар ётоқхонаси фаолияти санитария эпидемиологик талаблар асосида ташкил этилади. Шу ўринда ота-оналар ихтиёрида ушбу мактабларда фарзандларини анъанавий ёки масофавий таълим шаклини танлаш имконияти қолдирилади.

Будет полностью восстановлена ​​деятельность кружков в школах - Ta’lim / Образование
Согласно приказу министра Народного образования «О содержательной организации духовно-воспитательной работы и досуга учащихся общеобразовательных школ» в рамках культурно-просветительской деятельности в общеобразовательных среднем образовании будут организованы культурно-просветительские мероприятия, а также различные клубы, секции и клубы.
krujok
В целях создания дополнительных условий для обучения учеников, организации их свободного содержательного от урока времени  функционируют научные секции и кружки по 5 важных инициатив.
Кроме того, в целях повышения мотивации учащихся к учёбе организуются акции и конкурсы «Ученик года», «Лидер класса», «Ученик — предприниматель».
Также, согласно этому приказу, с 21 декабря в Республиканских государственных средних специализированных школах, всех типах школ-интернатов Министерство Народного образования будет обеспечиваться традиционное обучение для всех учащихся и будет организованы деятельность всех типов общежитий школ-интернатов с учетом санитарно-эпидемиологических требований. На этом этапе родители смогут выбрать для своих детей традиционную или дистанционную форму обучения в этих школах.