Ўқувчилари ғолиб чиққанда ўқитувчи ва мактаб директори рағбатлантириладиган халқаро олимпиадалар рўйхати - Ta’lim / Образование
Ўқувчилари ғолиб чиққанда ўқитувчи ва мактаб директори рағбатлантириладиган халқаро олимпиадалар рўйхати
Ҳукуматнинг 831-сон қарори билан Вазирлар Маҳкамасининг «Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини моддий рағбатлантириш тартибини такомиллаштириш тўғрисида»ги 2019 йил 30 сентябрдаги 823-сон қарорига қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қарорга мувофиқ, ўқувчилари қуйидаги олимпиадаларда олтин, кумуш ва бронза медалларни қўлга киритган ўқитувчилар ва мактаб директорларига навбатдаги ўқув йили учун тегишлича 200, 175 ва 150 фоизлик устама тўланади:
Халқаро математика олимпиадасиInternational Mathematical Olympiad
Халқаро физика олимпиадасиInternational Physics Olympiad
Халқаро кимё олимпиадасиInternational Chemistry Olympiad
Халқаро биология олимпиадасиInternational Biology Olympiad
Халқаро информатика олимпиадасиInternational Olympiad in Informatics
Қайд этиш лозим, Президентнинг 2019 йил 3 майда имзоланган «Иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, юқорида номи келтирилган халқаро олимпиадалар ғолиблари ва уларнинг ўқитувчилари базавий ҳисоблаш миқдорининг қуйидаги миқдорларида бир марталик пул мукофотлари билан тақдирланиши белгиланган:
🏆1-ўрин (олтин медаль) учун — 500, ўқитувчисига — 450 баравари;
🏆2-ўрин (кумуш медаль) учун — 300, ўқитувчисига — 250 баравари;
🏆3-ўрин (бронза медаль) учун — 200, ўқитувчисига — 150 баравари;
Шунингдек, давлатимиз раҳбари томонидан 2020 йил 6 ноябрь куни имзоланган «Ўзбекистоннинг янги тараққиёт даврида таълим-тарбия ва илм-фан соҳаларини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонига биноан, юқорида номи келтирилган халқаро фан олимпиадалари ғолиб ва совриндорларини тайёрлаган мактаб ўқитувчиларига — олий, академик лицей ва касб-ҳунар мактабларининг ўқитувчиларига — бош ўқитувчи малака тоифаси берилиши белгиланган.

Список международных олимпиад, в которых учителя и директора школ поощряются в случае победы их учеников - Ta’lim / Образование
Список международных олимпиад, в которых учителя и директора школ поощряются в случае победы их учеников
Постановлением Правительства № 831 внесен ряд изменений и дополнений в Постановление Кабинета Министров № 823 от 30 сентября 2019 года «О совершенствовании порядка материального стимулирования примерных работников общего среднего образования».
Согласно постановлению, учителям и директорам школ, ученики которых завоевали золотые, серебряные и бронзовые медали на следующих олимпиадах, на следующий учебный год будут выплачены надбавки в размере 200, 175 и 150 процентов соответственно:
Международная олимпиада по математикеInternational Mathematical Olympiad
Международная олимпиада по физикеInternational Physics Olympiad
Международная олимпиада по химииInternational Chemistry Olympiad
Международная олимпиада по биологииInternational Biology Olympiad
Международная олимпиада по информатикеInternational Olympiad in Informatics
Отметим, что в соответствии с подписанным 3 мая 2019 года Указом Президента «О мерах по выявлению талантливой молодежи и налаживанию непрерывной системы подготовки высококвалифицированных кадров» победители вышеуказанных международных олимпиад и их преподаватели получат единовременные денежные призы в размере:
🏆1-место (золотая медаль) — 500, учителю — 450 кратном размере;
🏆2-место (серебрянная медаль) — 300, учителю — 250 кратном размере;
🏆3-место (бронза медаль) — 200, учителю — 150 кратном размере;
Также в соответствии с указом»О мерах по развитию образования и науки в новый период развития Узбекистана», подписанным главой нашего государства 6 ноября 2020 года, учителям школ и преподавателям Высших, академических лицеев и профессиональных училищ, подготовившим победителей и призеров вышеназванных международных научных олимпиад, присваивается высшая квалификационная категория