Ота-оналар қандай аломатларга эътибор беришлари керак ва янги коронавирус тури қанчалик хавфи бўлиши мумкин? Шифокорларнинг таъкидлашича, болаларда коронавирус “британча” штаммининг аломатлари бир қатор ўзига хос хусусиятларга эга.
koronavirus_2019-nCoV_Covid-2019
Бемор болаларнинг ярмидан кўпи чарчоқдан азият чекади, уларнинг аксарияти ўзини бошқалардан узоқроқ тутади. Ёш болаларда касаллик ғазаб ва йиғлаш ҳолатларида ўзини намоён қилиши мумкин, деб хабар беради Express нашри.
Бундан ташқари, COVID-19 билан касалланган болаларнинг 53% бош оғриғидан шикоят қиладилар ва шу билан бирга улар ошқозон оғриғига дуч келишлари мумкин, шунинг учун шифокорлар ота-оналарга фарзандларидан ошқозон оғриғи бўлса, бош оғриғи борми, деб сўрашларини маслаҳат беришади.
Шунингдек, коронавирус инфекциясининг “британча” тури билан касалланган болалар 37° дан юқори ҳароратни бошдан кечирганлиги қайд этилган. Шифокорлар томоқ оғриғига ҳам эътибор беришни маслаҳат беришади.
Шифокорларнинг фикрига кўра, кўпинча бир ёшга тўлмаган чақалоқларда иштаҳанинг йўқолиши кузатилади, деб ёзади РИА Новости.
“Британча штамм” нимаси билан ҳавфли?
Буюк Британияда янги коронавирус мутациясининг кашф этилиши 2020 йил декабрида маълум бўлди. Британия ҳукумати коронавирус мутациясининг тезроқ тарқалаётганини тасдиқлади, аммо унинг ўлим даражаси ёки касалхонага ётқизилиш даражаси ҳақида ҳали ҳеч қандай маълумот бермади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда коронавируснинг британча штамми илк бор қайд этилганини 30 январ куни Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Баҳодир Юсупалиевга асосланиб ССВ матбуот хизмати хабар берди.2010 йилда туғилган пойтахтлик фуқаро Ш. оила аъзолари билан биргаликда Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрига сафар қилиб, 2021 йилнинг 23 январь куни Тошкентга қайтган.
❗️Соғлиқни сақлаш вазирлиги ана шу вазиятдан келиб чиқиб, яна бир бор аҳолини ҳушёрликка, жамоат ҳамда иш жойларида тиббий ниқобни тўғри ва доимий тарзда тақиб юришга, ижтимоий масофани сақлаш, қўлларни мунтазам ювиб туриш каби кундалик одатларни канда қилмасликка чақирди.

На какие симптомы нужно обратить внимание родителям и чем может быть опасен новый штамм коронавируса? Медики утверждают, что симптоматика «британского» штамма коронавируса у детей имеет ряд отличительных характеристик.
Больше половины заболевших детей страдают от усталости, многие из них становятся замкнутыми. У младенцев заболевание может проявляться в приступах истерики и плача, сообщает Express.
Кроме того, 53% детей с COVID-19 жалуются на головную боль и одновременно они могут испытывать боль в животе, поэтому врачи рекомендуют родителям спрашивать своих детей, не болит ли у них голова, если у них возникает боль в животе.
Отмечается также, что дети, подхватившие «британский» штамм коронавирусной инфекции, испытывали температуру выше 37 градусов. Медики советуют обращаться внимание также на боль в горле.
Дети также могут страдать от потери аппетита. По словам врачей, чаще всего с этим сталкиваются малыши в возрасте до года, пишет РИА Новости.
Российские учёные сделали первую в мире фотографию британского штамма коронавируса
Чем опасен «британский» штамм
Об обнаружении в Великобритании новой мутации коронавируса стало известно в декабре 2020 года. Британские власти подтвердили, что мутация коронавируса распространяется с большей скоростью, но при этом ничто пока не говорит о его влиянии на смертность или процент госпитализации.
Напомним, 30 января «Британский штамм» COVID-19 был зарегистрирован впервые в нашей стране. Об этом сообщил пресс-службе Минздрава заместитель министра здравоохранения — руководитель Службы санитарно-эпидемиологического надзора и здравоохранения Баходир Юсупалиев.
Гражданин столицы Ш., 2010 года рождения. путешествовал с семьей в Дубай, Объединенные Арабские Эмираты, и вернулся в Ташкент 23 января 2021 года.
Министерство здравоохранения призвало население проявлять бдительность, правильно и регулярно носить медицинские маски в общественных и рабочих местах, соблюдать социальную дистанцию и чаще мыть руки мылом.