АОКАда Халқ таълими вазирлиги ахборот хизмати раҳбари Лайло Рустамова иштирокида мактабларда ўқувчиларнинг якуний назорат имтиҳонларини ўтказиш масалалари мавзуда брифинг ўтказилди.
2021-2022 ўқув йилида якуний давлат аттестацияси Халқ таълими вазирининг 2022-йил 28-февралдаги 70-сонли буйруғига асосан ўтказилади.
Умумтаълим муассасаларида ўқув машғулотлари 2022 йил 25 май куни тугайди ва 9- ва 11-синф ўқувчиларини якуний назорат имтиҳонлари 26 майдан 15 июнга қадар ўтказилади.
2021-2022 ўқув йилида умумтаълим мактабларининг 9-синф битирувчилари она тили ва адабиёт, ўзбек тили/рус тили, математика, тарих, жисмоний тарбия ва қўшимча равишда ўқувчиларнинг танлови асосида белгиланган фан бўйича;
11-синф битирувчилари эса она тили ва адабиёт, математика, чет тили, тарих ва ва қўшимча равишда ўқувчиларнинг танлови асосида белгиланган фан бўйича якуний назорат имтиҳонларини топширадилар. Бунда танлов ҳар бир ўқувчининг ихтиёрига кўра 9-, 11-синфда ўқитилган фанлар доирасида танланади ва якуний давлат имтиҳони ўтказилишидан бир ой олдин ўқувчининг аризасига асосан амалга оширилади.
Вариатив ўқув режалари жорий этилган синфларда таълим оладиган ўқувчилар ҳам танлов фанларидан бирини якуний давлат имтиҳони ўтказилишидан бир ой олдин ариза асосида танлашади.
Ўқувчилар томонидан танланган фанлар бўйича таълим тилини инобатга олган ҳолда 9- ва 11-синф кесимида гуруҳлар шакллантирилиши ҳамда танланган ўқув фанидан якуний назорат имтиҳонини ўтказиш ҳақида умумий ўрта таълим муассасасининг Педагогика кенгаши қарор қабул қилади.
Шунингдек, байрам муносабати билан қўшимча дам олиш кунларини инобатга олган ҳолда умумий ўрта таълим муассасаларининг 9-синф ўқувчилари учун “Жисмоний тарбия” фанидан якуний назорат имтиҳонлари жорий йилнинг 2-7 май саналаридан 11-14 май кунларига кўчирилади.
Хўш, жорий йилда якуний имтиҳонлардан кимлар озод этилади?
Давлат тест маркази томонидан бериладиган умумтаълим фанини билиш даражаси тўғрисида давлат сертификатга эга ҳамда чет тили фани бўйича В1 ва ундан юқори В2, С1, С2 даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган ўқувчилар тегишли фандан ҳамда чет тили фанидан мактаб педагогика кенгашининг қарори асосида якуний назорат имтиҳонларидан озод этилади.
Якуний назорат имтиҳонларига ўқувчиларни киритиш юзасидан мактаб педагогика кенгаши ўтказиладиган кундан камида 10 кун олдин тегишли синф раҳбари томонидан ишчи гуруҳга умумтаълим фанини билиш даражаси тўғрисида давлат намунасидаги, чет тили фани бўйича В1 ёки ундан юқори даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро тан олинган сертификатга эга ўқувчилар рўйхатини ва сертификатлар нусхаларини тақдим этишлари лозим.
Шу ўринда жорий ўқув йили якунида 5-6-7-8 ҳамда 10-синфларнинг босқичли имтиҳонлари бўлмаслиги маълум қилинди, Ихтисослаштирилган давлат умумтаълим муассасалари ва мактаб-интернатларида эса босқичли имтиҳонлар уларнинг ички низомларига мувофиқ ихтисослашув фанлари доирасида амалга оширилади.
Хабарингиз бор, Олий таълим муассасаларига абитуриентларнинг ҳужжатлари Давлат тест марказининг abitur.dtm.uz сайти орқали онлайн қабул қилинади. Онлайн ҳужжат топшириш учун эса битирувчиларнинг паспорт (ID карта) маълумотларини киритиш талаб этилади. Шу боис Халқ таълими вазирлиги 16 ёшга тўлган мактаб битирувчиларидан ўз вақтида паспорт ва бугунги кунда ID карта олишларини сўраймиз. Бугунги кунга қадар амалдаги фуқаролик паспорти бўлган битирувчиларга ID карта олишнинг зарурияти йўқ.

Брифинг МНО по вопросам итоговых контрольных экзаменов учащихся в школах - Ta’lim / Образование
Брифинг на эту тему был проведён с участием руководителя Информационной службы Министерства народного образования Лайло Рустамовой в AИМК по вопросам итоговых контрольных экзаменов учащихся в школах.
В 2021-2022 учебном году итоговая государственная аттестация будет проводиться на основании приказа министра народного образования от 28 февраля 2022 года №70.
Школьные экзамены Узбекистан
Обучение в общеобразовательных школах заканчивается 25 мая 2022 года, а итоговые контрольные экзамены для учащихся 9-х и 11-х классов проводятся с 26 мая по 15 июня.
Выпускники 9 классов будут сдавать экзамены по родному языку и литературе, узбекскому/русскому языку, математике, истории, физической культуре и по дополнительному предмету, выбранному учащимся;
Выпускники 11 классов сдают итоговые контрольные экзамены по родному языку и литературе, математике, иностранному языку, истории и по дополнительному предмету, выбранному учащимся.
При этом выбор осуществляется на усмотрение каждого учащегося по предметам, преподаваемым в 9 и 11 классах, и осуществляетсяна основании заявления учащегося за месяц до итогового государственного экзамена.
Педагогический совет учреждения общего среднего образования принимает решение о формировании групп в 9-м и 11-м классах с учетом языка обучения по предметам, выбранным учащимися, а также о проведении итогового контрольного экзамена по выбранному предмету.
Также с учетом дополнительных выходных дней по случаю праздника итоговые контрольные экзамены по предмету «Физическая культура» для учащихся 9 классов переносятся со 2-7 мая на 11-14 мая.
Итак, кто будет освобожден от выпускных экзаменов в этом году?
Учащиеся, имеющие государственный аттестат об общем образовании, выданный Государственным центром тестирования, и национальный или эквивалентный ему международный аттестат В1 или В2, С1, С2 по иностранному языку освобождаются от итоговых контрольных экзаменов.
Школьники должны предоставить соответствующие сертификаты не позднее чем за 10 дней до проведения школьного педагогического совета.
Для учащихся 5,6,7,8 и 10 классов экзамены проводиться не будут. В государственных специальных общеобразовательных школах и школах-интернатах экзамены будут проводиться в соответствии с внутренними правилами.
Как известно, документы абитуриентов в высшие учебные заведения принимаются онлайн через сайт Государственного центра тестирования abitur.dtm.uz. Для подачи заявки онлайн необходимо ввести паспортные (ID-карты) данные выпускников. Поэтому Министерство народного образования просит выпускников школ, достигших 16-летнего возраста, своевременно получать паспорт и удостоверение личности. На сегодняшний день выпускникам с действующим паспортом не нужно получать ID карту.