Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда блогерлар томонидан мактабларда спорт заллари йўқлиги масаласи кўтарилиб, унда Халқ таълими вазирлиги ушбу муаммодан бехабарлиги айтилмоқда. Мазкур хабарлар юзасидан Халқ таълими вазирлиги муносабат билдирди. Таъкидланишича, мактаблардаги спорт заллари билан боғлиқ муаммолар Халқ таълими вазирлигига яхши маълум.
«Қайд этиш жоизки, сўнгги йилларда ушбу йўналишда мавжуд муаммоларни ҳал этиш борасида кўплаб ишлар амалга оширилган бўлиб, бугунги кунда ажратилаётган маблағлар доирасида босқичма-босқич давом эттирилмоқда. Буни қуйидаги рақамлардан ҳам кўриш мумкин: 2017-2021 йилларда жами 296 та спорт заллари янгидан қурилган бўлса, 604 та мавжуд спорт заллар таъмирдан чиқарилган.
Бироқ шунга қарамай, бугунги кунда Республикада мавжуд 10130 та умумтаълим мактабларидан 7885 тасида (78 фоиз) спорт заллари мавжуд, қолган 2245 та мактабда спорт заллари умуман мавжуд эмас. Мавжуд спорт залларидан 358 таси реконструкцияга ва 2078 таси мукаммал таъмирга муҳтож.
Мактабларда спорт заллари билан боғлиқ муаммолар ҳақида аввал ҳам Халқ таълими вазирлиги бир неча бор маълумот берган.
Хабарингиз бор Давлатимиз раҳбари ўз сайлов олди дастурида таълим соҳасида амалга ошириладиган ишларни энг муҳим ишлар сирасига киритар экан, келгуси йилларда энг катта ҳаракат – мактаб, мактаб, яна бир марта мактаб бўлишини, мактаб ривожланса, ҳамма соҳа бўйича ривожланиш бўлиши ҳамда келгуси беш йилда қўшимча 1,2 миллион ўқувчи ўрни яратиш учун, мактаблар реконструкция қилиниб, янгидан барпо этилишини қайд этган эди.
Ҳукуматнинг тегишли топшириғига кўра, ҳудудлардаги ҳолатни манзилли ўрганиш мақсадида турли вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат Ишчи гуруҳлар ташкил этилиб ва улар томонидан бугунги кунда Республиканинг барча ҳудудларда мавжуд талаблар ўрганилмоқда. Ушбу жараёнда мактабларга спорт заллари ҳам қурилиши режалаштирилган», – дейилади вазирлик Матбуот хизмати тақдим этган муносабатда.

В последние дни блогеры в социальных сетях поднимают вопрос о нехватке спортзалов в школах, заявляя, что Министерство народного образования не осведомлено об этой проблеме. Сообщение прокомментировали в Министерстве народного образования. Отмечается, что проблемы со школьными спортивными залами хорошо известны Министерству народного образования.
«Следует отметить, что в последние годы проделана большая работа по решению существующих проблем в этой сфере, и сегодня она проводится постепенно в рамках выделенных средств. Это видно из следующих цифр: в 2017-2021 годах всего было построено 296 спортивных залов, а отремонтировано 604 действующих спортзала.
Однако из 10 130 средних школ страны сегодня есть только в 7885 (78%) спортивные залы, а в остальных 2245 школах спортзал отсутствует. Из действующих спортзалов 358 нуждаются в реконструкции, 2078 — в капитальном ремонте.
Министерство народного образования неоднократно сообщало о проблемах со спортивными залами в школах.
Как известно, в своей предвыборной программе глава государства включил в число важнейших задач работу в сфере образования. Отметил, что школы будут реконструированы и отстроены заново для создания 2 миллионов ученических мест.
Согласно соответствующему поручению Правительства созданы рабочие группы из представителей различных министерств и ведомств для изучения ситуации в регионах, которые в настоящее время изучают потребности во всех регионах страны. При этом планируется строительство спортивных залов в школах», — говорится в сообщении пресс-службы министерства.