Ҳукуматнинг тегишли қарорлари (06.04.2021, №187 №188) билан Aндижон ва Бухоро давлат университетларининг Педагогика институтлари ташкил этилди.
Эътиборлиси, янги қарорларга асосан ўқувчиларни касбга йўналтириш мақсадида Aндижон ва Бухоро вилоятларидаги етакчи умумий ўрта таълим муассасаларининг 10 тасида 3–4-синф ўқувчилари учун “Ўқиш ва математик саводхонлик бўйича синфлар”, 8–9-синф ўқувчилари учун “Математик ва табиий фанлар саводхонлиги бўйича синфлар”, 10–11-синф ўқувчилари учун педагогика синфлари ташкил этилади ва Педагогика институтлари таклифи асосида дарс жараёнига таъсир этмаган ҳолда ўқув жараёнига тегишли ўзгартиришлар киритилади.
Шунингдек, халқаро баҳолаш дастурлари (РISA, ТIMSS, РIRLS) ва SТEАМ стандартларидан фойдаланиш, аниқ ва табиий фанларни ўқитиш ва баҳолашнинг замонавий шакллари, методлари ва технологияларини жорий этиш ҳамда ушбу билим ва кўникмаларга эга бўлган педагогларини тайёрлаш янги институтларнинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланди.
“Мактабгача таълим” бакалавриат таълим йўналиши талабаларининг ўқув жараёни ва амалиётини, Бухоро вилоятидаги мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимларининг педагог ходимларининг малакасини ошириш курслари ҳамда Инновацион мактабгача таълим ташкилотини ўзи ичига қамраб олувчи Мактабгача таълим инновацион кластери ташкил этилади.
Мазкур институтларда ўқув жараёни институтда 2021/2022 ўқув йилидан бошланади.
Эслатиб ўтамиз, Термиз ва Қарши давлат университетларининг Педагогика институтларини ташкил қилиш бўйича Ҳукумат қарорлари (16.03.2021 №140, №141) қабул қилинган эди.

Cоответствующими постановлениями правительства (06.04.2021 г. №187 №188) было организовано деятельности Педагогические институты Андижанского и Бухарского государственных университетов.
Примечательно, что для ориентации учащихся в профессии в соответствии с новыми решениями в 10 ведущих общеобразовательных школах Андижанской и Бухарской областей для учащихся 3-4 классов будет организованы «Классы по грамотность, чтение и математически», для учащихся 8-9 классов «Классы математической и естественной грамотности», «Педагогические классы» для учащихся 10-11 классов, и по предложению педагогических институтов соответствующие изменения вносятся в учебный процесс, не влияя на учебный процесс.
Одна из основных задач новых институтов – использование международных программ оценивания (PISA, TIMSS, RIRLS) и стандартов STEAM, внедрение современных форм, методов и технологий обучения и оценки точных и естественных наук, а также подготовка педагогов владеющими этими знаниями и навыками.
Педагогическом институте БухДУ будет организован инновационный кластер дошкольного образования, который включает учебный процесс и практику студентов бакалавриата по программе «Дошкольное образование», курсы повышения квалификации учителей дошкольного образования Бухарской области и Инновационную организацию дошкольного образования.
Учебный процесс в этих институтах начнется в 2021/2022 учебном году.
Напомним, ранее были приняты постановления Правительства о создании педагогических институтов Термеза и Каршинского государственного университета (16.03.2021 №140, №141).