Муаллимларга малака тоифасини бериш икки босқичда амалга оширилади. Биринчи босқичда педагогнинг билими дастлабки имтиҳонда баҳоланиб, 70 фоиздан кўп балл тўплаганлар иккинчи босқичга ўтади.
Иккинчи босқичда илғор педагогик технологияларни қўллаши, ўқувчилар билан ишлаш методикаси ва баҳолашдаги ёндашувлари текширилади, билим ва маҳорати натижаларига қараб, муаллимга малака тоифаси берилади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига йил якунига қадар янги тажрибани ўқитувчиларнинг билим даражаси паст бўлган 20 та туманда синовдан ўтказишга топшириқ берилди.
Шунингдек, педагогика йўналишидаги олийгоҳлар алоҳида ёндашув асосида ривожлантирилади.
Бунинг учун Олий таълим вазирлигида педагогик таълимга масъул вазирнинг биринчи ўринбосари лавозими киритилади.
Вазирликда педагогик таълим бўйича алоҳида Кенгаш тузилиб, унга педагогика олийгоҳлари ректорлари киритилади.
Тошкент ва Чирчиқдаги педагогика университетларида ўқитувчилар Президент мактаби дастури асосида тайёрланади. Бу олийгоҳлар педагогика йўналишидаги институтлар учун «таянч олийгоҳ» бўлади.

Присвоение квалификационной категории учителям будет осуществляться в два этапа. На первом этапе знания педагога оцениваются на предварительном экзамене, и те, кто набрал более 70 процентов баллов, будут переходить на второй этап.
На втором этапе проверяется использование передовых педагогических технологий, методов работы с обучающимися и подходов к оцениванию. В зависимости от результатов знаний и умений преподавателю присваивается квалификационная категория.
Министерству дошкольного и школьного образования поручено до конца года протестировать новый опыт в 20 районах с низким уровнем педагогического образования.
Также университеты в области педагогики будут развиваться на основе особого подхода.
Для этого в Министерстве высшего образования будет введена должность первого заместителя министра, ответственного за педагогическое образование.
В министерстве будет создан отдельный Совет по педагогическому образованию, в который войдут ректоры педагогических вузов.
В педагогических вузах Ташкента и Чирчика учителя будут готовиться на основе программы Президентской школы. Эти вузы станут «базовыми университетами» для педагогической сферы.