Биология фанидан 6, 9, 10, 11 синфлар учун имтиҳон саволлари (2021) - Ta’lim / Образование
Мазкур методик тавсияда босқичли назорат ва якуний аттестация имтиҳонини ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилган. Шунингдек, назарий саволларни ишларини баҳолаш бўйича мезонлар келтирилган. Ҳар бир босқичли назорат имтиҳон билети умумий ўрта таълим мактабларидаги биология курсларининг бўлимларидаги мавзуларини қамраб олган бўлиб, саволлар дарсликлар асосида тузилган.
Ботаника
6 синф
Ботаника фанидан босқичли назорат оғзаки сўров шаклида ўтказилади. Бунда билетлар сони 30 та бўлиб, ҳар бир билетда 3 тадан савол ва топшириқлар берилган. Савол назарий ва лаборатория машғулотларини бажариш бўйича топшириқлардан иборат бўлади. Топшириқларга тайёргарлик учун 20 дақиқа вақт ажратилади. Ўқувчиларни баҳолашда тўғри жавоб 5 баллик тизим асосида баҳоланади. Баҳолар умумлаштирилиб ўртача балл чиқарилади. Масалан: 5+4+3=12:3=4.
9-синфларда “Биология” фанидан якуний назорат ишлари оғзаки сўров шаклида ўтказилади. 9-синфда ўқувчилар эгаллаган билим, кўникма ва малакалардан тузилган саволлар асосида 30 та билет шакллантирилади. Ҳар бир билетда ўқувчига 3 тадан савол берилади. Саволларнинг 2 таси назарий, 1 таси амалий, лаборатория машғулотга оид бўлади. Ҳар бир берилган саволга жавоб 5 баллик тизим асосида баҳоланади. Баҳолар умумлаштирилиб ўртача баҳо чиқарилади. Масалан: 5+4+3=12:3=4.
10-синфларда “Биология” фанидан босқичли назорат ишлари оғзаки сўров шаклида ўтказилади. 10-синфда “Биология” фани учун ўқувчилар эгаллаган билим, кўникма ва малакалардан тузилган саволлар асосида 30 та билет шакллантирилади. Ҳар бир билетда ўқувчига 3 тадан савол берилади. Саволларнинг 2 таси назарий, 1 таси амалий машғулотга оид бўлади.
11-синфларда “Биология” фанидан якуний назорат ишлари оғзаки сўров шаклида ўтказилади. 11-синфда “Биология” фани якунловчи курс бўлганлиги учун ўқувчилар эгаллаган билим, кўникма ва малакалардан тузилган саволлар асосида 30 та билет шакллантирилади. Ҳар бир билетда ўқувчига 3 тадан савол берилади. Саволларнинг 2 таси назарий, 1 таси амалий машғулотга оид бўлади.

Экзаменационные вопросы по биологии для 6, 9, 10, 11 классов (2021) - Ta’lim / Образование
В данной методической рекомендации даны инструкции по проведению поэтапного и итогового контрольного экзамена. Также перечислены критерии оценки работы по теоретическим вопросам. Каждый этап контрольного экзаменационного билета охватывает темы по разделам курса биологии в общеобразовательных школах, вопросы структурированы на основе учебников.
Итоговый контроль по предмету «Ботаника» проводится в устной форме. Каждый учащийся отвечает на два вопроса, третье задание – задача или выполнение лабораторных заданий. На подготовку дается 20 минут. За каждый правильный ответ ученик получает 5 баллов.
Итоговая аттестация по предмету «Биология» проводится в форме устного опроса. Экзаменационный билет включает в себя 3 задания: 2 вопроса теоретического, 1 вопрос практического значения. Каждый ответ оценивается по пятибалльной системе. Оценки складываются, и выводится средняя оценка. Например: 4+5+3=12:3=4.
Для учащихся 10 классов общеобразовательных школ итоговая государственная аттестация будет проводиться в устной форме на основе знаний, умений, навыков, полученных при изучении химии в 7-10 классах. Вопросы, аттестационные материалы составлены на основе учебной программы.
Всего 30 билетов. В каждом билете по два теоретических вопроса, третий вопрос — задача или выполнение лабораторных заданий.
Время подготовки: 20 минут. За каждый правильный ответ ученик получает 5 баллов. Все набранные баллы складываются и выводится средний балл. Например, 5+4+3=12:3=4.
Итоговая аттестация по предмету «Биология» проводится в устной форме. Каждый билет включает в себя 3 вопроса: 2 вопроса теоретического и 1 вопрос практического характера. Каждый ответ оценивается по пятибалльной системе. Оценки складываются, и выводится средняя оценка. Например: 4+5+3=12:3=4.