ОТМларга қабул 20 июндан бошланади - Ta’lim / Образование
Эртага, 20 июн куни 2021/22 ўқув йили учун олий таълим муассасаларининг бакалавриат таълим йўналишларига абитуриентларни онлайн рўйхатга олиш бошланади. Жараён 20 июлгача давом этади.
abituriyent_2021
Давлат тест маркази хабарига кўра, абитуриентлар телефон рақамини авторизациядан ўтказиб, паспорт маълумотлари, доимий яшаш манзили ва тугатган таълим муассасаси бўйича маълумотларни киритишлари, шунингдек, имтиёзлари мавжуд бўлса, уларни текширишлари ҳамда чет тилидан миллий ёки халқаро сертификатга эга бўлса, сертификат маълумотларини киритишлари мумкин.
Таълим йўналишларини эса 2021/22 ўқув йили учун ОТМларга ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари белгиланиб, тиллар кесимида тасдиқланганидан сўнг танлаш мумкин бўлади.
Aбитуриентларни рўйхатга олиш Давлат тест марказининг my.dtm.uz сайти ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали онлайн амалга оширилади.
Рўйхатга олиш 20 июлга қадар (20 июл куни ҳам) давом этади. Унга қадар абитуриентлар ўз маълумотларини ўзгартиришлари ҳамда чет тилидан миллий ёки халқаро сертификатга эга бўладиган бўлса, сертификат маълумотларини киритишлари мумкин.

С завтрашнего дня в Узбекистане начнётся приём документов в вузы - Ta’lim / Образование
Как сообщает корреспондент Kun.uz, абитуриенты смогут пройти регистрацию на сайте государственного центра тестирования или едином портале интерактивных государственных услуг.
Для регистрации на вышеуказанных ресурсах, абитуриентам необходимо авторизоваться посредством своего телефонного номера и номера паспорта.
Также будет необходимо предоставить информацию о постоянном месте жительства и данные об учебе (среднее и среднее специальное образование).
При наличии льгот и сертификатов о знании иностранных языков, также необходимо предоставить эти данные.
Направления по учебе можно будет выбрать после утверждения соответствующих параметров. Прием документов продлится до 20 июля (включительно).
Напомним, на днях глава государства поручил премьер-министру в течение двух недель утвердить параметр дополнительных грантовых мест.
Кроме того, в 9 негосударственных образовательных учреждениях выделят более 500 грантовых мест по 22 направлениям. Стало также известно, что квоты на прием в вузы Узбекистана увеличат на 13%.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане вступительные экзамены в бакалавриат и магистратуру будут транслировать в интернете в режиме онлайн.