Ҳарбий йўналишларга мос фанлар мажмуаси - Ta’lim / Образование
Давлат комиссиясининг 1-сон баёни билан олий ҳарбий таълим муассасаларининг ҳарбий йўналишларига мос тест синови топшириладиган фанлар мажмуаси, тест топшириқлари сони ҳамда баҳолаш мезонлари тасдиқланди.
Олий ҳарбий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш
✅ Давлат комиссиясининг 1-сон баёнига мувофиқ:
◾️Олий ҳарбий таълим муассасаларига ўқишга кириш тест синовлари республика олий таълим муассасаларига ўтказиладиган тест синовлари билан бир вақтда номзодлар ўзлари танлаган ҳудудларда ўтказилади.
◾️ Уларга олий ҳарбий таълим муассасаларига ўқишга кириш бўйича рўйхатдан ўтишда тест топшириладиган фанлари мажмуаси ва кетма-кетлиги бир хил бўлган ҳарбий бўлмаган олий таълим муассасаларининг бештагача бакалавриат таълим йўналишини танлаш ҳуқуқи берилади.
◾️ Тест синовлари ташкил этилаётган ўқув йилидан аввалги йилларда таълим муассасаларини тугатган номзодлардан тест синовларида иштирок этиши учун базавий ҳисоблаш миқдорининг ярим баравари миқдоридаги тўлов ундирилади.

Набор предметов, соответствующих для военной сферы - Ta’lim / Образование
Постановлением Государственной комиссии № 1 утверждён набор предметов, количество контрольных заданий и критерии оценки для тестирования в соответствии с военными направлениями высших военных учебных заведений.
Прием в высшие военные учебные заведения
✅ Согласно заключению №1 Госкомиссии:
◾️Вступительные экзамены в высшие военные учебные заведения проводятся одновременно со вступительными экзаменами в высшие учебные заведения республики в регионах по выбору кандидата.
◾️ Им предоставляется право выбора направления бакалавриата до пяти невоенных высших учебных заведений, комплекс предметов, по которым сдается экзамен и последовательность которых одинакова при регистрации для поступления в высшие военные учебные заведения.
◾️ Кандидатам, окончившим учебные заведения в предыдущие годы с того учебного года, в котором организованы тесты, будет взиматься половина суммы базового расчета за участие в тестах.