10 июль кунидан Ўзбекистондаги давлат олий таълим муассасаларига иккинчи ва ундан кейинги олий маълумот бўйича ўқитишга номзодлардан аризалар қабул қилиш бошланган эди. Ушбу саҳифада иккинчи мутахассисликка оид долзарб саволларга жавобларни олишингиз мумкин.
ikkinchi_mutaxasislik_600
Иккинчи мутахассисликка кимлар хужжат топшира олади?
Бакалавр ва дипломли мутахассис даражасига эга бўлган шахслар иккинчи ва ундан кейинги олий маълумотни олишлари мумкин. 2-мутахассисликка қабул қилинган талабалар тўлов-контракт асосида 2-курсдан ўқишни бошланади.
Иккинчи мутахассисликка ариза топшириш учун қандай хужжатлар талаб этилади?
Бунда номзодлар ўзининг:
• паспорт маълумотлари ёки ID карта;
• ЖШШИР;
• яшаш манзили;
• диплом ва унинг иловасининг электрон нусхаси киритади;
• ўқиш истагини билдирган олий таълим муассасаси;
• таълим йўналишини танлайдилар.
Бунда, хорижий давлатлар таълим муассасаларининг 1992 йил 1 январдан кейин берилган дипломлари белгиланган тартибда нострификациядан ўтказилган бўлиши лозим.
Хужжатлар қай тарзда ва қачон юборилади?
Иккинчи мутахассисликка топширмоқчи бўлган талабгорлар ўз аризасини Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг my.edu.uz платформаси орқали 10 июлдан 10 август кунигача (шу куни ҳам) онлайн рўйхатдан ўтказади.
Иккинчи ва ундан кейинги таълим бўйича ўқишга кириш учун онлайн ҳужжат топшириш видео йўриқномаси
Иккинчи ва ундан кейинги таълим бўйича квоталар
Иккинчи мутахассисликка оид қўшимча маълумотларни қаердан олса бўлади
2-мутахассисликка кириш имтиҳони шакли, баҳолаш мезонлари, имтиҳон ўтказиш муддатлари олий таълим муассасасининг хусусиятидан келиб чиқиб, олий таълим муассасаси кенгаши томонидан белгиланади ва ҳар йили 1-июлга қадар олий таълим муассасасининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Демак, 2-мутахассисликда ўқимоқчи бўлган абитуриентлар ўзлари ҳужжат топширган ОТМ расмий саҳифаларини кузатишлари мақсадга мувофиқ.

Получение второго высшего образования в Узбекистане: ответы на все актуальные вопросы - Ta’lim / Образование
Получение второго высшего образования в Узбекистане: ответы на все актуальные вопросы
С 10 июля начался прием заявлений от кандидатов на обучение по второму и последующему высшему образованию в государственные высшие учебные заведения Узбекистана. На этой странице вы можете получить ответы на актуальные вопросы по второй специальности.
Кто может подать заявление на вторую специальность?
Лица, имеющие степень бакалавра и диплом специалиста, могут получить второе и последующее высшее образование. Студенты, обучающиеся на вторую специальности, начинают обучение со 2-го курса на платно-контрактной основе.
Какие документы необходимы для поступления на вторую специальность?
Кандидаты вводят в систему следующие данные:
• Паспортные данные или ID карту;
• ПИНФЛ (персональный идентификационный номер физического лица);
• место жительства;
• вносит электронную копию диплома и приложения к нему;
• название вуза;
• направление.
При этом дипломы учебных заведений иностранных государств, выданные после 1 января 1992 года, подлежат нострификации в установленном порядке.
Каким образом и когда отправляются документы?
Абитуриенты, желающие поступить на вторую специальность, должны подать заявление через специальную платформу my.edu.uz Министерства высшего и среднего специального образования с 10 июля по 10 августа (включительно).
Видеоруководство по подаче онлайн-заявки на получение второго высшего образования
Квоты на получение второго высшего образования
Где получить дополнительную информацию про обучение на вторую специальность?
Форма вступительного экзамена на вторую специальность, критерии оценки, сроки проведения экзамена определяются Советом высшего учебного заведения в зависимости от характера вуза и публикуются ежегодно до 1 июля на официальном сайте высшего учебного заведения.
Следовательно, абитуриентам, желающим обучаться на вторую специальность, желательно следить за официальными страницами ВУЗа, в который они подали документы.