Педагогларга аттестациядан ўтганлик тўғрисидаги сертификат электрон шаклда берилади - Ta’lim / Образование
Педагогларга аттестациядан ўтганлик тўғрисидаги сертификат электрон шаклда берилади
Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги Ҳукумат қарори (572-сон, 17.09.2021 й.) қабул қилинди.
attestatsiya_2021
Қарорга кўра, 2022 йил 1 январдан:
– педагог кадрларни аттестациядан ўтказиш бўйича вазирликлар ва идоралар, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳри, туманлар (шаҳарлар) ҳамда таълим муассасалари миқёсидаги аттестация комиссияларини тузиш ва йиғма жилд орқали ҳужжат топшириш амалиёти бекор қилинади;
– педагог кадрларни аттестациядан ўтказиш уларнинг педагогик маҳорати ва психологик тайёргарлигини баҳолаш ҳамда Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан ўқув фани бўйича малака синовини ўтказиш орқали амалга оширилади;
– педагог кадрларни аттестациядан ўтказиш ва уларга малака тоифаси (лавозим) бериш бўйича ҳужжатларни қабул қилиш ДХМ ёки ЯИДХП ёхуд Таълим инспекцияси расмий веб-сайтидаги махсус портал орқали амалга оширилади;
педагог кадрларга қоғоз шаклидаги аттестациядан ўтганлик тўғрисидаги сертификат бериш амалиёти бекор қилиниб, электрон шаклдаги сертификат бериш тартиби жорий этилади;
– педагог кадрларга бунгача берилган сертификатлар ўз кучида қолади ва амал қилиш муддати тугагунга қадар сертификатда кўрсатилган малака тоифаси (лавозими) бўйича базавий тариф ставкалари асосида ҳақ тўлашда ҳисобга олинади.
2022 йил 1 январгачаpedkadr.tdi.uz” платформаси ишлаб чиқилади.
Пенсия ёшига тўлган педагог кадрлар навбатдаги аттестацияга жалб этилмайди, аттестациядан ўтганлик муддати тугашидан қатъи назар уларнинг амалдаги малака тоифаси (лавозими) сақлаб қолинади ҳамда мазкур малака тоифаси бўйича ҳақ тўланади.
Пенсия ёшига тўлган педагог кадрлар ўз хоҳишига кўра навбатдан ташқари аттестациядан ўтиб, малака тоифаси оширилган тақдирда, уларга янги тасдиқланган малака тоифаси бўйича ҳақ тўланади.
Қарор билан шунингдек, мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.

Учителям будет выдаваться свидетельство об аттестации в электронном виде - Ta’lim / Образование
Принято Постановление Правительства «О мерах по совершенствованию процедуры аттестации учителей дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждений» (№ 572, 17.09.2021).
attestatsiya_2021
Согласно постановлению c 1 января 2022 года:
— отменяется практика подачи документов через аттестационные комиссии и папки;
— аттестация педагогических кадров проводится путем оценки их педагогического мастерства и психологической подготовки Государственной инспекцией по контролю качества образования;
— Прием документов на аттестацию учителей и присвоение квалификационных категорий (должностей) осуществляется через специальный портал на официальном сайте Министерства народного образования или Государственной инспекции по надзору качества;
— будет отменена практика выдачи сертификатов учителям в бумажной форме, введен порядок выдачи аттестатов в электронной форме;
— Сертификаты, ранее выданные учителям, остаются в силе и будут учитываться до истечения срока их действия при оплате на основании базовых тарифных ставок по квалификационной категории (должности), указанной в сертификате.
До 1 января 2022 года будет разработана платформа pedkadr.tdi.uz.
Учителя, достигшие пенсионного возраста, не будут участвовать в следующей аттестации, независимо от истечения периода аттестации, их текущая квалификационная категория (должность) будет сохранена и оплачена по данной квалификационной категории.
В случае, если педагогические работники, достигшие пенсионного возраста, пройдут внеочередную аттестацию по своему усмотрению и квалификационная категория будет повышена, им будет выплачена плата за вновь утвержденную квалификационную категорию.
Постановлением также утверждено положение о порядке аттестации педагогических кадров дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций.