Нима учун репетиторнинг натижалари яхши ёҳуд Мактаб ўқитувчиси Репетиторга қарши - Ta’lim / Образование
Нима учун репетиторнинг натижалари яхши ёҳуд Мактаб ўқитувчиси Репетиторга қарши
Сўнгги йилларда ўқувчиларнинг ОТМ талабаси бўлиши, яъни ўқишга кириши репетиторга “борган ёки бормаганлиги” билан изоҳланмоқда. Бу қанчалик тўғри? Мактабда яхши ўқиб, мактабдаги билимлар билан олий таълим муассасаларига ўқишга кириш мумкинми?
Ўқитувчи - Репетитор
Кўп соҳаларда йил давомида қилинган ишлар декабр ойида сарҳисоб қилинса, умумий ўрта таълим муассасаларида сентябрь ойида мактаб битирувчиларининг олий таълим даргоҳларига ўқишга кирганликлари билан ўқитувчиларнинг ишига баҳо берилади. Ўқувчиларнинг эса ўқишга кирганликлари йил давомида репетиторга борганликлари билан изоҳланади. Репетитор ва мактаб ўқитувчисининг имкониятлари бир хилми? Келинг бир солиштириб кўрамиз.
1. Мактабда битта синфда 35-40, гоҳида эса 45 ва ундан кўп бола ўқийди.
Репетитор эса фақат 10 та бола билан шуғулланади.
2. Репетитор янги келган ўқувчининг бошланғич билимларини текшириб олади, ёки унга билим олиш истагида бўлган ёшлар боради. Репетитор дангаса ва ишёқмас болалар билан ишламайди. Мактабда эса хаммага билим бериш керак.
3. Мактабда мажлислар кўп бўлади. Репетитор эса мажлисда соатлаб ўтирмайди.
4. Мактабда ўқитувчидан тез-тез жадвал тўлдириб бериш сўралади, репетитор ўз устида ишлайди, у ҳеч қандай жадвалларни тўлдирмайди.
5. Мактаб ўқитувчиси ўқувчининг тарбиясига ҳам жавобгар. Репетиторга болани тарбияси аҳамиятсиз.
6. Мактаб ўқитувчиси учун давомат ўта муҳим. Репетиторга давоматни қизиғи ҳам йўқ.
7. Мактабда ўқувчи кўп ҳолларда баҳо учун ўқийди, ота-онаси уйда 2 баҳо учун уришмасин деб, синфдошидан уйга вазифани кўчиради. Репетитор эса баҳо қуймайди. Бола ўзи учун ўқийди.
8. Мактаб тарбияси оғир, оиласида муҳит ёмон болаларга ҳам эътибор қаратади. Репетиторда ўқийман деган одобли болалар бўлади.
9. Мактабда таълим олиш бепул. Репетиторга боланинг ота-онаси пул тўлайди, шунинг учун ўқийди. Пул кетганда!
10. Мактабда ўқувчи 15-17 та фанни ўқиб ўзлаштиришга мажбур. Репетитор билан эса фақат муайян (2-3) фанларни ўқитади.
11. Энг асосийси, репетитор билан мактаб ўқитувчисининг ойлик маошида жудаям катта фарқ бор. Репетитор ойлик маошини ўзи белгилайди. Камроқ куч сарфлаб, кўпроқ пул топади. Баъзида даромади ўз имкониятидан келиб чиқиб кўпроқ бўлади. Мактаб ўқитувчиси эса давлат томонидан белгиланган ойлик билан чегараланишга мажбур.
12. Репетитор ойлик маошни кўп ҳолларда нақд пул кўринишида олади, солиқ тўламайди. Мактаб ўқитувчиси эса пластик картага олади, солиқ тўлайди, “профсоюз” ва бошқа йиғинларга пули ушлаб қолинади.
13. Репетитор машғулот вақтини ўзига мос бўлган вақтга белгилайди, баъзида машғулот вақти имкониятига қараб ўзгариши ҳам мумкин. Ўқитувчида эса бундай имконият йўқ.
14. Репетитор машғулот учун 1,5 – 2 соат вақт ажратади, мактаб ўқитувчиси эса 45 минутда давоматни олиш, уйга вазифани текшириш, янги мавзуни тушунтириш ва уйга вазифани беришга улгуриши керак.
15 чидан … яна нималар қолиб кетди?
P.S. Репетитор сўзи лотинчадан (repetitio) олинган бўлиб, такрорлаш деган маънони англатади. Яъни мактабда берилган таълим репетитор томонидан такроран ўргатилади. Хулоса ўзингиздан.

В последние годы поступление выпускников школ в вузы объясняется тем, что они «ходили» к репетитору. Насколько это правильно? Можно ли хорошо учиться в школе и поступить в вуз со школьными знаниями?
Во многих сферах итоги проделанной работы в течение года, подводится к декабрю, тогда как в области общего среднего образования работа учителей оценивается в сентябре, по мере поступления выпускников школ в высшие учебные заведения. Поступление выпускников школ в вузы объясняется тем, что они ходили к репетитору в течение года. Одинаковы ли возможности репетитора и школьного учителя? Проведем сравнение.
1. В школе, в одном классе учатся 35-40, а иногда 45 и более детей.
Репетитор занимается только 10 детьми.
2. Репетитор отбирает (или сами приходят которым надо дополнительные знания) хороших способных учеников, поэтому у большинства репетиторов успешные ученики и результаты. А в школе учитель должен работать с ленивыми и упрямыми детьми. В школе всем нужно получать образование.
3. В школе проводятся много родительских собраний. Репетитор не сидит на собрании часами.
4. В школе у учителей часто просят заполнить таблицу, репетитор работает над собой, никаких таблиц он не заполняет.
5. Школьный учитель также несет ответственность за воспитание ученика. Репетитор не занимается воспитанием, он только помогает заучивать тесты и ответы к ним. Другими словами, преподаватель учит предмету, а репетитор помогает ученику этот предмет понять.
6. Посещаемость ученика очень важна для школьного учителя. Репетитору это не интересно.
7. В школе ученик часто учится ради оценок, переписывая домашнее задание от одноклассника, чтобы его родители ругали дома за двойку. Репетитор не ставит оценок. Ребенок учится ради себя.
8. Школа обучает и воспитывает не дисциплинированных учеников, в то время как репетитор работает с воспитанными и мотивированными учениками.
9. Обучение в школе бесплатно. Репетитору платят родители ребенка, поэтому он учится.
10. В школе ученику необходимо освоить 15-17 предметов. С репетитором он занимается только с определенными (2-3) предметами.
11. Самое главное, существует большая разница между месячной зарплатой репетитора и школьного учителя. Репетитор сам устанавливает цену. Он тратит меньше энергии и зарабатывает больше денег. Он может зарабатывать больше, исходя из своих возможностей. А школьный учитель получает ограниченную зарплату, установленной государством.
12. Репетитор получает ежемесячную зарплату в большинстве случаев наличными и без уплаты налогов. Школьный учитель, напротив, получает на пластиковую карту, платит налоги и сдаёт за «профсоюзные» и на другие сборы.
13. Репетитор устанавливает время обучения в удобное для него время, иногда время обучения также может меняться в зависимости от своих возможностей. У учителя нет такой возможности.
14. Репетитор выделяет 1,5–2 часа на занятие, а школьный учитель имеет 45 минут, на перекличку, проверку посещаемости, проверку домашнего задания, объяснение новой темы и т.д.
15 … что ещё не перечислено?
P.S. Слово репетитор произошло от латинского (repetitio), и означает повторение. То есть обучение, данное в школе, повторяется репетитором. Вывод за вами.