Ўзбекистонда таълим бўйича миллий дастур қабул қилинади. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев Фарғонада сайловчилар билан учрашувида айтиб ўтди.
“Агар мени сайласангиз, ваъда бериб айтаман, таълим бўйича алоҳида миллий дастур қабул қиламиз. Бошқа иложимиз йўқ. Чунки таълим биз учун ниҳоятда муҳим. Президентликка киришган пайтим мендан мактабнинг 10-11 синфларини тиклаб беришни сўрашди. Амалга оширдик.
Устознинг нуфузини ошириш учун ҳали қиладиган ишларимиз жуда кўп. Ҳаммангиз биласиз, ёшлигимизда ўқитувчи кўчадан ўтса, биз 5 метр четроққа ўтиб салом берардик. Мен муаллимнинг маошини 1 минг долларга етказмагунча тўхтамайман.
Афсуски, сўнгги пайтларда ёшларнинг “тарбиячиси” қўлларидаги телефон бўлиб қолди. Бу ҳам замона зайли албатта, лекин ёшларимиз тарбияси мени жиддий ўйлантиради”, – дея Шавкат Мирзиёевнинг сўзларидан иқтибос келтирмоқда Kun.uz мухбири.

В Узбекистане будет принята национальная программа по образованию. Об этом заявил Шавкат Мирзиеев на встрече с избирателями в Фергане.
«Если вы выберете меня, я обещаю, мы примем отдельную национальную программу по образованию. У нас нет другого выбора. Потому что образование невероятно важно для нас. В тот момент, когда я вступил в должность президента, меня попросили восстановить 10-11 классы школы. Мы осуществили это.
Нам еще предстоит проделать большую работу по повышению престижа учителя. Все вы знаете, в нашей юности, когда учитель проходил по улице, мы проходили 5 метров в сторону и здоровались. Я не остановлюсь, пока зарплата учителя не достигнет 1 тысячи долларов.
К сожалению, в последнее время «воспитателем» молодежи стал телефон в их руках. Конечно, это современно, но воспитание нашей молодежи заставляет серьезно задуматься», — цитирует слова Шавката Мирзиёева корреспондент Kun.uz.