8 декабрь – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун муносабати билан kun.uz сайти дунёнинг турли давлатлари конституцияси ҳақидаги қизиқарли фактларни тўплади.
1. Кўпчилик дунёдаги илк Конституция АҚШда ишлаб чиқилган деб ҳисоблайди, бироқ бундай эмас. Энг қадимги Конституция Польшага тегишли. У 1792 йилда французлардан ярим йил аввал қабул қилинган.
2. Европа Иттифоқи Конституцияси устида Европанинг энг етук мутахассислари иш олиб боришган. У 2004 йилнинг июнида ЕИнинг махсус саммитида маъқулланган. Ҳужжат дарҳол 20 та тилда пайдо бўлди ва дунёдаги энг кенг ва кўп томонлама ҳужжатга айланди. Умуман олганда у умумевропа фикрининг пайдо бўлишига ҳисса қўшолмади. Европа мамлакатлари умуммиллий референдумида етарли овоз тўплолмади.
3. Исроилда ягона Конституция ўрнига асосий қонунлар тўплами амал қилади. Чунки мамлакат диний ва дунёвий қонунлари ўртасидаги зиддиятни бир ҳужжат доирасида ҳал этиш учун жуда катта.
4. Ҳиндистон Конституцияси 1950 йилда қабул қилинган. У ҳажми бўйича дунёдаги энг катта Асосий Қонун.
5. Япония Конституциясининг уч асосий тамойили бор: халқ суверенитети, инсоннинг асосий ҳуқуқларини ҳурмат қилиш, пацифизм (миллатнинг суверен ҳуқуқи сифатида урушдан воз кечиш).
6. Британия Конституциясининг ўзига хос жиҳати мамлакат асосий қонуни деб аташ мумкин бўлган ягона ҳужжатнинг мавжуд эмаслигидир.
7. АҚШ Конституциясида “демократия” сўзи ёдга олинмаган. Бундан ташқари, ушбу ҳужжат рекорд даражада қисқа бўлиб, 4,4 мингта сўздан иборат.
8. Мустақил Ўзбекистон Республикаси Конституцияси постсовет минтақасида биринчи бўлиб қабул қилинган.
9. Эквадор табиат ҳуқуқини Конституция билан мустаҳкамлаган дунёдаги илк мамлакатга айланган.
10. Мальта Конституцияси ўз мамлакатини нейтрал, тинчлик сари интилувчи сифатида белгилайди.
11. Ўзбекистон Республикаси Конституцияси матни 7543 та сўздан таркиб топган. Бунда «республика» сўзи – 390, Ўзбекистон – 354, қонун – 210, давлат – 98, ҳуқуқ – 90, конституция – 70, фуқаро – 66, Президент – 62, Қорақалпоғистон – 33, шахс – 32, эркин(лик) – 27,халқ – 24, демократия – 7 маротаба қўлланган.

11 интересных фактов о Конституции - Ta’lim / Образование
8 декабря — день принятия Конституции Республики Узбекистан, сайт kun.uz собрал интересные факты о конституциях разных стран мира.
1. Многие считают, что первая в мире Конституция была разработана в Соединенных Штатах, но это не так. Самая старая Конституция принадлежит Польше. Она была принята в 1792 году.
2. Над Конституцией Европейского Союза работали самые передовые эксперты Европы. Он был одобрен на специальном саммите ЕС в июне 2004 года. Документ был сразу же переведен на 20 языков и стал самым полным и универсальным документом в мире. Однако этот документ не способствовал возникновению общеевропейского мнения. Европейские страны не набрали достаточного количества голосов на всенародном референдуме.
3. В Израиле вместо единой Конституции есть набор основных законов. Потому что страна слишком большая, чтобы разрешить противоречие между религиозным и светским законами в одном документе.
4. Конституция Индии была принята в 1950 году. Это самый крупный Основной закон в мире по размеру.
5. Конституция Японии содержит три основных принципа: суверенитет народа, уважение основных прав человека, пацифизм (отказ от войны как суверенное право нации).
6. Особенность британской Конституции в том, что нет единого документа, который можно было бы назвать основным законом страны.
7. Слово «демократия» не упоминается в Конституции США. Кроме того, в документе — рекордные 4,4 тысячи слов.
8. Конституция независимой Республики Узбекистан впервые была принята на постсоветском пространстве.
9. Эквадор стал первой страной в мире, закрепившей право на природу в Конституции.
10. Конституция Мальты определяет ее страну как нейтральную, стремящуюся к миру.
11. Текст Конституции Республики Узбекистан состоит из 10693 слов. Слово «республика» — 26, Узбекистан — 443, закон — 292, государство — 43, закон — 292, конституция — 3, гражданин — 12, Президент — 72, Каракалпакстан — 32, человек — 35, свобода — 7, народ — 68, демократия — 1 раз.