Ушбу саҳифада таълим тизимидаги фактлар билан танишишишнгиз мумкин.
🔷 Ўқитувчилар учун энг юқори иш ҳақи Швейцарияда: бу мамлакатда ўқитувчи учун энг кам иш ҳақи бир йилда $ 33,000 тўланади. Бироқ, энг катта ганорар АҚШда тўланади. Масалан фан доктори Роланд Дант томонидан гипнозни даволаш бўйича икки кунлик маърузалар курси учун 3 млн доллар тўланган.
🔷 Дунёдаги энг қиммат ўқиш курси Англияда – инглиз ёш хонимлар ва жаноблар мактабида ўқиш учун ойига 80,000 фунт стерлинг (1 027 500 012 сўм) тўлаш керак.
🔹 Дунёда энг кўп ўқувчи сони бўйича жаҳон рекорди Ҳиндистонда қайд етилган: 2003-2004 йилларда Montessori мактабига деярли 28 минг бола қатнаган.
🔹 Энг узун маъруза 50 дан ортиқ соат давом етган. Австралия университетида биология курсининг бир қисми сифатида Профессор Барровс томонидан ўқилган.
🔹 Аляска ўрта ва бошланғич таълим бўйича аҳоли жон бошига энг юқори харажатларга эга. Энг паст кўрсаткич Сомалида (йилига бир миллиард доллардан кам).
🔹 АҚШ дунёда энг узоқ ўқув даврига эга.
🔹 Бугунги кунда дунёдаги энг қадимги университет — Қароуин мусулмон коллежи ҳисобланади. У 859 йилда Марокашда ташкил етилган.

🔹 Мировой рекорд по количеству учеников в одной школе был зафиксирован в Индии: в 2003-2004 годах школу Монтессори посещало почти 28 тысяч детей.
🔹 Самая длинная университетская лекция длилась более 50 часов. Она была прочитана в одном из австралийских вузов профессором Барроузом в рамках курса биологии.
🔹 Наибольшие затраты на среднее и начальное образование на душу населения — у Аляски. Наименьшие — у Сомали (менее миллиарда долларов в год).
🔹США имеет самый длительный период обучения среди всех стран мира.
🔹 Самый древнейший университет мира из существующих ныне — отнюдь не прославленные Сорбонна или Оксфорд. Самый старый вуз даже не находится в Европе — это Карауин, мусульманский вуз, расположенный в Марокко. Он основан в 859 году.
🔷 Самые высокие зарплаты у учителей — в Швейцарии: минимальный заработок преподавателя в этой стране составляет около 33 000 долларов в год. Однако самый большой преподавательский гонорар был выдан в Америке — его получил Роланд Дант, доктор наук, за двухдневный курс лекций по лечению гипнозом. Размер гонорара составил более 3 миллионов долларов.
🔷Согласно европейской статистике мужчины, получившие высшее образование, в среднем имеют меньший вес, низкое артериальное давление, и склонность к сердечно-сосудистым заболеваниям. Однако, они менее склонны к злоупотреблению алкоголем и табаком.
🔷Самый дорогой курс обучения в мире предлагает английская школа юных леди и джентльменов. Его стоимость составляет около 80 000 фунтов стерлингов (1027500012 суммов) в месяц.