2021-2022 ўқув йилининг 3-чорагидан бошлаб спорт зали мавжуд бўлмаган умумтаълим муассасаларида ҳам «Жисмоний тарбия» фани барча синфларда ҳафтада 2 (икки) соатдан ўқитилади. Бу ҳақида Халқ таълим вазирлиги хабар бермоқда.
Хабарингиз бор, 2020-2021 ўқув йилидан бошлаб спорт зали мавжуд бўлмаган умумий ўрта таълим муассасаларида қишки давр (декабрь, январь, февраль ойлари)да ўтиладиган «Жисмоний тарбия» фани дарслари ўқув соатларини 10 ҳафта давомида 5-10-синфларда ҳафтасига 2 соатдан 1 соатгача камайтирилган эди.
11 январь куни мазкур тартибни бекор қилиш ҳамда умумий ўрта таълим муассасаларида жисмоний тарбия фани ўқитилиши жараёнларини такомиллаштириш тўғрисида Халқ таълими вазирининг буйруғи имзоланди.
Унга кўра ўқувчиларда жисмоний тарбия ва оммавий спорт билан мунтазам шуғулланиш, соғлом турмуш тарзи бўйича ҳаётий кўникмаларни шакллантириш мақсадида умумтаълим мактабларида қишки даврда ҳам «Жисмоний тарбия» фани барча синфларда ҳафтада 2 соатдан ўқитилиши белгиланди.

С III четверти предмет «Физическое воспитание» будет преподаваться во всех школах по 2 часа в неделю - Ta’lim / Образование
С III четверти предмет «Физическое воспитание» будет преподаваться во всех школах по 2 часа в неделю
С 3 четверти 2021-2022 учебного года предмет «Физическое воспитание» будет преподаваться во всех классах по 2 (два) часа в неделю, даже в общеобразовательных школах, не имеющих спортивного зала. Об этом сообщили в Министерстве народного образования.
Как известно, с 2020-2021 учебного года в общеобразовательных школах без спортзала в зимний период (декабрь, январь, февраль) занятия «Физическое воспитание» в течение 10 недель в 5-10 классах были сокращены с 2 по 1 час.
11 января был подписан приказ Министра народного образования «Об отмене этого приказа и совершенствовании процессов преподавания физического воспитания в общеобразовательных средних учебных заведениях».
Согласно по этому указу, в целях регулярного привлечения учащихся к занятиям физической культурой и массовым спортом, формирования жизненных навыков ведения здорового образа жизни предмет «Физическое воспитание» будет преподаваться во всех классах по 2 часа в неделю в зимний период.