“Президент таълим муассасалари агентлиги тизимидаги ихтисослаштирилган мактаблар тармоғини кенгайтириш тўғрисида”ги Президент фармони (ПФ–106-сон, 14.04.2022 й.) қабул қилинди.
Президент таълим муассасалари агентлиги
Фармонга кўра, Президент таълим муассасалари агентлиги тизимида:
• 2022 йил 1 сентябргача вазирлик, идора ва ташкилотлар тасарруфида бўлган таълим муассасалари негизида 19 та ихтисослаштирилган мактаб-интернатлари ҳамда 141 та ихтисослаштирилган мактаблар;
• 2023 йил 1 июнгача Халқ таълими вазирлиги тасарруфида бўлган ва фаолияти тугатилган Меҳрибонлик уйлари ва Болалар шаҳарчалари негизида 5 та ихтисослаштирилган мактаб-интернатлар ҳамда 3 та ихтисослаштирилган мактаблар ташкил этилади.
2022–2024 йилларда Агентлик тизимида 25 та ихтисослаштирилган мактаб-интернат қурилади.
2022/2023 ўқув йилидан Халқ таълими вазирлиги тизимидаги айрим фанларни чуқур ўқитишга ихтисослаштирилган мактаблар негизида айрим фанлар чуқур ўқитиладиган синфлари мавжуд умумий ўрта таълим мактаблари ташкил этилади.
Агентлик мактабларига қабул параметрлари бир синфда ўқувчиларнинг энг кўп сони 24 нафардан ошмаслигини ҳисобга олган ҳолда Агентлик томонидан белгиланади.
2022/2023 ўқув йилида Агентлик мактабларининг аниқ фанлар йўналишига қабул 5–11-синфларга, табиий фанлар йўналишига 7–11-синфларга, кейинги ўқув йилларида тегишинча 5- ва 7-синфларга амалга оширилади.
Агентлик мактабларига ўқувчиларни қабул қилиш аниқ ва табиий фанлар, хорижий тиллар ҳамда мантиқий фикрлаш бўйича ўтказиладиган кириш имтиҳонлари натижаларига кўра амалга оширилади.
Рўйхати Агентлик томонидан тасдиқланадиган халқаро, минтақавий ёки асосий фан олимпиадаларининг учинчи (вилоят) босқичида ғолиб бўлган (1, 2, 3-ўрин) умумий ўрта, ўрта махсус ва бошланғич профессионал таълим ташкилотлари ўқувчилари ўзи таълим оладиган ҳудудида жойлашган Агентлик мактабларига умумий қабул параметрлари доирасида кириш имтиҳонсиз ўқишга қабул қилинади.
Агентлик мактабларида аниқ ва табиий фанлар билан бир қаторда Ўзбекистон тарихи фани чуқурлаштирилган ҳолда ўқитилади.
Агентлик мактаблари директорининг ихтисослик фанлари бўйича ўринбосари лавозими ўрнига “Мактаб маслаҳатчиси” лавозими жорий этилади.
Агентлик тизимидаги ихтисослаштирилган мактаб-интернатларда ўқувчилар учун аутсорсинг асосида бепул соғлом овқатланиш ташкил этилади.
Агентлик мактабларига раҳбар ва педагог кадрларни ишга қабул қилиш уч босқичли танлов (саралаш босқичи, тест синови ва суҳбат) асосида амалга оширилади.
2022/2023 ўқув йилидан Агентлик мактабларида сунъий интеллект, робототехника, агротехнология, нанотехнология, биотехнология, IELTS, TOEFL ва SAT бўйича қўшимча курслар ташкил этилади.
Агентлик ҳузуридаги Педагогик маҳорат ва халқаро баҳолаш маркази Педагогик маҳорат ва халқаро баҳолаш илмий-амалий маркази (Марказ) этиб қайта номланди.
Марказ умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотлари педагог кадрларининг билим даражаси ҳамда касбий маҳоратини баҳолайди.
Марказ томонидан педагог кадрларнинг билим даражаси ва касбий маҳоратини баҳолаш барча талабгорлар учун шартнома асосида амалга оширилади.
Баҳолаш натижаси бўйича 2 йил муддат давомида амал қилувчи “Илғор ўқитувчи”, “Устоз ўқитувчи” ҳамда “Профессионал ўқитувчи” даражали сертификатлар берилади.
Мазкур сертификатни олган педагог кадрларига қуйидаги миқдорда қўшимча ҳақ тўланади:
• “Илғор ўқитувчи” даражали сертификатни олган педагог кадрларга уларнинг базавий тариф ставкасига нисбатан ҳар ойлик 50 фоиз миқдорида;
• “Устоз ўқитувчи” даражали сертификатни олган педагог кадрларга уларнинг базавий тариф ставкасига нисбатан ҳар ойлик 70 фоиз миқдорида;
• “Профессионал ўқитувчи” даражали сертификатни олган педагог кадрларга уларнинг базавий тариф ставкасига нисбатан ҳар ойлик 100 фоиз миқдорида.
Ушбу сертификатларни олган педагог кадрлар Агентлик тизимидаги таълим муассасаларига уларнинг малака тоифасидан қатъи назар ишга қабул қилинади.

Принят Указ Президента «О расширении сети специализированных школ при Агентстве Президентских образовательных учреждений» (УП №106 от 14.04.2022 года)
Согласно Указу, в системе Агентства Президентских образовательных учреждений будут организованы:
- до 1 сентября 2022 года – 19 специализированных школ-интернатов и 141 специализированная школа на базе образовательных учреждений, находящихся в ведении министерств, ведомств и организаций;
- до 1 июня 2023 года – 5 специализированных школ-интернатов и 3 специализированных школ на базе прекративших свою деятельность домов «Мехрибонлик» и детских городков, находящихся в ведении Министерства народного образования.
В 2022-2024 годах в системе Агентства будет построено 25 специализированных школ-интернатов.
С 2022/2023 учебного года на базе специализированных школ с углубленным изучением отдельных предметов в системе Министерства народного образования будут созданы общеобразовательные школы с углубленным изучением отдельных предметов.
Параметры приема в школы Агентства определяются Агентством с учетом того, что максимальное количество учащихся в классе не превышает 24 человек.
В 2022/2023 учебном году прием в школы Агентства на направления точных наук осуществляется в 5–11 классы, на направления естественных наук – в 7–11 классы, в последующие учебные годы – в 5 и 7 классы соответственно.
Прием учащихся в школы Агентства осуществляется по результатам вступительных экзаменов, проводимым по точным и естественным наукам, иностранным языкам, а также логическому мышлению.
Учащиеся средних общеобразовательных, средних специальных и начальных профессиональных образовательных организаций, ставшие победителями (1-е, 2-е, 3-е места) третьего (областного) этапа основных предметных, международных или региональных олимпиад, перечень которых утверждается Агентством, принимаются на учебу в школы Агентства, расположенные в регионе их обучения, без вступительных экзаменов в рамках общих параметров приема.
В школах Агентства наряду с точными и естественными науками углубленно преподается история Узбекистана.
Вместо должности заместителя директора школ Агентства по специальным предметам вводится должность «советник школы».
В специализированных школах-интернатах при Агентстве для учащихся организуется бесплатное здоровое питание на основе аутсорсинга.
Прием на работу руководящих и педагогических кадров в школы Агентства осуществляется на основе трехэтапного конкурса (отборочный этап, тестовое испытание и собеседование).
С 2022/2023 учебного года в школах Агентства будут организованы дополнительные курсы дополнительные курсы по искусственному интеллекту, робототехнике, агротехнологиям, нанотехнологиям, биотехнологиям, IELTS, TOEFL и SAT.
Центр педагогического мастерства и международной оценки при Агентстве переименован в Научно-практический центр педагогического мастерства и международной оценки.
Центр проводит оценку уровня знаний и профессионального мастерства педагогических кадров организаций среднего общего, среднего специального и профессионального образования.
Оценка образовательного уровня и профессионального мастерства педагогических кадров осуществляется Центром на договорной основе для всех заявителей.
По результатам оценки уровня знаний и профессионального мастерства педагогических кадров Центром выдаются сертификаты степеней «Учитель-передовик», «Учитель-наставник» и «Учитель-профессионал», действующие в течение двух лет.
Педагогическим кадрам, получившим данный сертификат, выплачивается дополнительная плата в следующих размерах:
- педагогическим кадрам, получившим сертификат степени «Учитель-передовик», – ежемесячно в размере 50 процентов от их базовой тарифной ставки;
- педагогическим кадрам, получившим сертификат степени «Учитель-наставник», – ежемесячно в размере 70 процентов от их базовой тарифной ставки;
- педагогическим кадрам, получившим сертификат степени «Учитель-профессионал», – ежемесячно в размере 100 процентов от их базовой тарифной ставки.
Педагогические кадры, получившие данные сертификаты, принимаются на работу в образовательные учреждения системы Агентства независимо от их квалификационной категории.