«Сўнгги қўнғироқ» тадбирлари учун турли хил пул йиғимлари қатъиян таъқиқланади — ХТВ - Ta’lim / Образование
«Сўнгги қўнғироқ» тадбирлари учун турли хил пул йиғимлари қатъиян таъқиқланади — ХТВ
Халқ таълими вазирлиги “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларини ўтказиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқди.
Сўнгги қўнғироқ
Халқ таълими вазирлиги “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларини ўтказиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиб, барча мактабларга юборди.
Қайд этилишича, тадбирлар мактаб ҳовлиси боғида ёки соя салқин очиқ майдонларида ўтказилади. Мактаб ҳудудига бегона шахсларнинг киритилмаслиги назоратга олинади.
Мактабларда мазкур тадбир соат 8:00 дан 8:45 га қадар, тавсия этилган сценарий асосида ташкил этилади.
Шу ўринда барчага “Сўнгги қўнғироқ” тадбирлари, босқичли назорат имтиҳонлари ва якуний давлат аттестацияларини ўтказишда, таълим муассасаларини янги ўқув йилига тайёрлаш борасида ўқувчи ва битирувчилар ҳамда уларнинг ота-оналаридан турли хил пул йиғимлари қатъиян таъқиқланади.
“Умумий ўрта таълим муассасалари раҳбарлари ҳамда ўқитувчиларга битирувчилар томонидан турли қимматбаҳо совғалар тақдим этиш, қўшимча турли тантанали тадбирларни (хонадонлар, ресторан ёки қаҳвахоналар ва ҳ.қ.да банкет ёки бошқа маросимлар) ўтказиш ва енгил автомашиналарда сайр ташкил этишни олдини олишга алоҳида эътибор қаратиш сўралади”, – дейилади хабарда.

Строго запрещены различные денежные сборы за мероприятия «Последнего звонка» — МНО - Ta’lim / Образование
Строго запрещены различные денежные сборы за мероприятия «Последнего звонка» — МНО
25 мая текущего года во всех общеобразовательных школах пройдут мероприятия «Последний звонок». Об этом говорится в сообщении МНО.
Последний звонок в Узбекистане
Министерство народного образования разработало рекомендации по организации этого мероприятия и разослало их во все школы:
— мероприятия должны проходить в школьных дворах или на открытых площадках с тенью. Посторонние на территорию школы не допускаются;
— в школах мероприятия пройдут с 8:00 до 8:45, исходя из предложенного сценария. На «Последнем звонке» будут награждены и поощрены талантливые выпускники, которые преуспели в течение года и достигли самых высоких рейтингов;
различные сборы с учеников, выпускников и их родителей запрещены;
— рекомендовано предотвратить вручение выпускниками различных ценных подарков руководителям и учителям школ, проведение дополнительных торжеств (банкетов или иных торжеств на квартирах, в ресторанах или кафе и т.п.) и организация прогулок на автомобилях.