Вазир жамғармаси устамасига даъвогарлар учун фанлар спецификацияси - Ta’lim / Образование
Вазир жамғармаси ҳисобидан ҳар ойда бериладиган 5 млн сўмлик устамаларга давогарлик қилаётган ўқитувчилар учун фанлар спецификацияси эълон қилинди.
Халқ таълими вазири жамғармаси маблағлари ҳисобидан кимлар қанча миқдорда рағбатлантирилади
Жорий йилнинг 19 феврал куни Мактабгача ва мактаб таълими вазири жамғармаси ҳисобидан 2024 йилда ҳар ойлик устамага даъвогар педагогларнинг саралаш имтиҳонлари бўлиб ўтади.
Бу йил Вазир жамғармасидан ойлик устама оладиган педагогларнинг сони 1250 та деб белгиланди.
Шундан 1150 та квота умумтаълим муассасалари педагоглари учун, 100 та квота Ихтисослашган таълим муассасалари педагоглари учун ажратилган.
Маълумот ўрнида: Вазир жамғармасидан ойлик устама олувчи ғолибларни аниқлаш номзодлар орасида икки босқичда амалга оширилади:
Биринчи босқичда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан 2024 йил 19 феврал куни барча ҳудудларда номзодларнинг дарс берадиган умумтаълим фани бўйича билим даражасини баҳолаш учун тест синовлари бўлиб ўтади.
Иккинчи босқичда эса умумтаълим фанини билиш даражасини баҳолаш бўйича ўтказилган тест синовларида максимал баллнинг 80 фоизи ёки ундан юқори натижа кўрсатган номзодларнинг касбий маҳоратини баҳолаш учун суҳбат ўтказилади.
Мазкур суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган малакали педагог кадрларга меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5,5 баравари миқдорида ҳар ойлик устама тўланади.
1-босқич тест синовлари ҳар бир ҳудуд марказида 2 сменада бўлиб ўтади.
Номзодларнинг дарс берадиган умумтаълим фани бўйича ўтказиладиган тест синовлари учун фанлар спецификацияси эса Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан эьлон қилинади.
Вазир жамғармаси ҳисобидан бериладиган устамаларга давогарлик қилаётган номзодлар ушбу мавзулар билан батафсил танишиб чиқиб, тайёргарлик кўриб туришлари мумкин.

Спецификация предметов для претендентов на получение надбавки фонда министра образования - Ta’lim / Образование
Спецификация предметов для претендентов на получение надбавки фонда министра образования
Объявлена спецификация предметов для учителей, претендующих на ежемесячные надбавки в размере 5 миллионов сумов, предоставляемые за счет фонда министра образования.
19 февраля текущего года за счет средств министра дошкольного и школьного образования пройдут квалификационные экзамены педагогов, претендующих на ежемесячную надбавку в 2024 году.
В этом году количество педагогов, которые будут получать ежемесячную надбавку из Фонда министра, установлено в размере 1250 человек.
Из них 1150 квот выделено педагогам общеобразовательных учреждений, 100 квот выделено педагогам специализированных образовательных учреждений.
Для справки: Отбор обладателей ежемесячного пособия из Фонда министра осуществляется среди кандидатов в два этапа:
На первом этапе Агентство по оценке знаний и навыков проведет тестирование 19 февраля 2024 года во всех регионах для оценки уровня знаний кандидатов по общеобразовательной дисциплине, которую они преподают.
На втором этапе будет проведено собеседование для оценки профессиональных навыков кандидатов, набравших 80% и выше в тестах, проводимых для оценки уровня общеобразовательных знаний.
По результатам данного собеседования квалифицированным педагогам, имеющим наивысший балл, будет выплачиваться ежемесячная премия в размере 5,5 минимальных размеров оплаты труда.
Тестовые испытания 1 этапа будут проходить в 2 смены в каждом региональном центре.
Спецификация предмета для тестирования по общеобразовательным предметам, которые преподают кандидаты, объявлены Агентством по оценке знаний и навыков.