Ўқувчини бир мактабдан бошқасига ўтказиш тартиби қандай? - Ta’lim / Образование
Ўқувчини бир мактабдан бошқасига ўтказиш тартибини биласизми? Адлия вазирлигининг Ҳуқуқий ахборот канали бу ҳақида батафсил маълумот берди.
o'quvchini maktabdan maktabga ko'chirish
Ота-оналар ўз хоҳишига кўра ўқув йилида ёки у тугаганидан сўнг фарзандини бир мактабдан бошқасига ўтказиш ҳуқуқига эга.
Бунда бир мактабдан бошқасига ўтказиш учун унинг сабабларини кўрсатиб мактаб директори номига ариза берилади.
Ариза 1 иш кунида кўриб чиқилади ва ўқишни давом эттириш учун танланган мактабга тақдим этиш учун мактабдан кетиш талони берилади.
Ота-оналар фарзанди ўқишни давом эттириши учун танланган мактаб директорига ариза беради. Аризага мактабдан кетиш талони илова қилинади.
Ўқишни давом эттириш учун танланган мактаб директори ариза ва талонни қабул қилгач, шу куннинг ўзида ота-оналарга ўқувчи таълим олаётган мактабга тақдим этиш мактабга келиш талонини беради.
❗️Ўқувчи ўқиётган мактаб директори мактабга келиш талонини олгач, шу куннинг ўзида ўқувчини мактаб ўқувчилари сафидан чиқариш тўғрисида буйруқ қабул қилади.
Мактаб директори мазкур буйруқ билан ота-оналарни таништирганлиги тўғрисида имзо қўйдириб, уларга қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади ва ҳужжатлар берилганлиги тўғрисида тилхат олади:
• ўқувчининг мактаб ўқувчилари сафидан чиқарилганлиги тўғрисидаги буйруқдан кўчирма;
• ўқувчининг баҳолар (ўзлаштириш) табели;
• ўқувчининг тиббий картаси.
Ўқишни давом эттириш учун танланган мактаб директори бошқа мактабдан ўтказилаётган ўқувчининг ўқув жараёнларидан четда қолиб кетмаслигини таъминлаш учун барча зарур чораларни кўриши шарт.

Как осуществляется перевод ученика из одной школы в другую? На этот вопрос ответили на канале «Правовая информация».
Родители, по своему усмотрению, имеют право перевести своего ребенка из одной школы в другую в течение учебного года или после его окончания.
При этом подается заявление на имя директора школы с указанием причин перевода из одной школы в другую.
Заявление обрабатывается в течение 1 рабочего дня и выдается талон об окончании школы для представления в школу, выбранную для продолжения обучения.
Родители подают заявление директору выбранной школы, чтобы их ребенок мог продолжить обучение. К заявлению прилагается талон об окончании школы.
После получения заявления и талона директор школы, отобранной для продолжения обучения, выдает родителям талон в школу для предъявления, в которой учится ученик.
❗️После получения учеником приходного талона в школу, в этот же день директор школы подписывает приказ об исключении ученика из рядов школьников в его старой школе.
Директор школы, поставив подпись об ознакомлении родителей с данным приказом, представляет им следующие документы и получает расписку о выдаче документов:
- выписка из приказа об исключении учащегося из рядов школьников;
- табель оценок (успеваемости) ученика;
- медицинская карта ученика.
Директор школы, отобранной для продолжения обучения, должен принять все необходимые меры для того, чтобы учащийся, переводимый из другой школы, не остался в стороне от образовательного процесса.