Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 22 февралдаги 154-сонли қарори асосида тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасалари ва академик лицейларнинг иқтидорли битирувчиларини олтин ва кумуш медаллар билан тақдирлаш тартиби тўғрисида”ги низомда олтин ва кумуш медаллар билан тақдирланган ўқувчиларга имтиёзлар берилиши кўзда тутилмаган.
❗️Мактабларнинг иқтидорли битирувчиларини олтин ва кумуш медаллар билан тақдирланиши олий ўқув юртига киришида имтиёз тақдим этмайди.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, олтин ва кумуш медаллар аъло баҳоларда ўқиган ўқувчиларга берилишини инобатга олсак, кириш имтиҳонларида имтиёзли баллар берилмасада, ўқувчилар ўз билимини кўрсата олиши лозим. Қолаверса, олий ўқув юртига кириш учун талабгор ёшларга тенг имкониятлар тақдим этилиши мақсадга мувофиқ.
Бундан кўзланган мақсад ўқувчиларни таълим олишга бўлган қизиқишларини янада ошириш, улар ўртасида соғлом рақобатни шакллантириш, коррупцион ҳолатларнинг олдини олиш ва иқтидорли ўқувчилар билимини рағбатлантиришдан иборат.

Дают ли льготы золотые и серебряные медали выпускникам школ? - Ta’lim / Образование
Утвержденное Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан 22 февраля 2019 года № 154 Положение «О мерах по дальнейшему совершенствованию стимулирования выпускников общеобразовательных учреждений и академических лицеев» не предусматривает льгот для выпускников школ, награжденных золотыми и серебряными медалями.
oltin medal rasmi
❗️Вручённые золотые и серебряные медали талантливым выпускникам школ не дает льгот при поступлении в высшие учебные заведения.
Следует отметить, что, учитывая, что золотые и серебряные медали вручаются выпускникам школ с отличными оценками, ученики должны иметь возможность продемонстрировать свои знания, даже если им не будут выставлены льготные баллы на вступительных экзаменах. Кроме того, желательно предоставить равные возможности молодёжи, претендующим на получение высшего образования.
Цель состоит в том, чтобы повысить интерес учащихся к образованию, создать между ними здоровую конкуренцию, предотвратить коррупцию и стимулировать знания одаренных учащихся.