Академик лицейларга қабул: муҳим 5 саволга 5 жавоб - Ta’lim / Образование
Академик лицейларга ҳужжат топшириш қачондан бошланади? Имтиҳонни онлайн кузатса бўладими? Натижалар қачон эълон қилинади?
akademik_litseylarga _qabul
1. Академик лицейга кириш учун танловлар неча босқичда бўлиб ўтади?
Академик лицейларга қабул мактабларнинг 9-синф ўқувчилари орасидан 2 босқичли танлов асосида амалга оширилади.
Дастлаб ўқувчиларнинг психологик-педагогик жиҳатдан ривожланишига ташхис қўйилади (дастлабки танлов).
Мазкур танлов Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан ҳар йили 10 июнгача мактаблардаги иқтидорли ўқувчиларни аниқлаш мақсадида психологик-педагогик ташхис қўйиш усулларидан фойдаланган ҳолда ўтказилади.
Дастлабки танловдан ўтган ўқувчиларни академик лицейларга ўқишга қабул қилиш учун имтиҳон ташкил этилади.
2. Қабул қачондан бошланади?
Дастлабки танловдан ўтган ўқувчиларнинг имтиҳонда қатнашиш учун аризалари Маслаҳат кенгаши томонидан ҳар йили 20 июндан 30 июнгача қабул қилинади.
Ҳар бир академик лицейда ўқувчиларни қабул қилиш бўйича академик лицей директори раислигида Маслаҳат кенгаши ташкил этилади.
Академик лицейларга ўқувчиларни қабул қилиш квотаси ҳар йили 15 июнгача ўқишга қабул қилиш бўйича давлат комиссияси томонидан тасдиқланади.
3. Қандай ҳужжатлар топшириш керак?
Имтиҳонда қатнашиш учун қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
• таълим йўналиши, ўқув тили, шакли кўрсатилган ариза;
• туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома ёки паспорт ёхуд ID нусхаси;
• 3,5х4,5 см 6 та расм.
Аризаларни ўқувчининг ота-онаси ёки ота-онасининг ўрнини босувчи шахслар ҳам бериши мумкин.
Ўқишга имтиҳонсиз кириш ҳуқуқини берувчи халқаро ва республика олимпиадалари, танловлар, мусобақалар ғолиблари диплом, сертификат, гувоҳнома ёки бошқа тасдиқловчи ҳужжатларнинг аслини топширади.
Маслаҳат кенгаши юқоридаги ҳужжатлар тўлиқ бўлганда ўқувчининг ҳужжатларини қабул қилишни рад этиши мумкин эмас.
Шунингдек бугунги кунда, академик лицейларга онлайн ҳужжат топшириш тизими йўлга қўйилган. Ўқувчилар ҳужжатларини https://litsey.edu.uz/ портали орқали топшириши мумкин, бунда барча ҳужжатларнинг нусхаси бириктирилади.
4. Имтиҳон қачон ўтказилади, уларни онлайн кузатса бўладими?
Имтиҳонлар ҳар йили 10 июлдан 25 июлгача режа асосида ўтказилади.
Имтиҳон куни, имтиҳон фанлари рўйхати ва имтиҳон шакли 10 кун олдин ўқувчиларга улар ўқиётган мактаб етказилади, шунингдек, оммавий ахборот воситалари орқали эълон қилинади ва академик лицейнинг эълонлар тахтасига илиб қўйилади.
Имтиҳонлар ижодий ёки тест синовлари шаклида ўтказилади.
Ижодий имтиҳонлар оғзаки, ёзма иш, иншо, баён, диктант шаклида бўлиши мумкин.
Ижодий имтиҳонлар ҳар бир фан бўйича камида 5 – 7 нафар аъзодан иборат комиссия томонидан ўтказилади.
Имтиҳонлар катта биноларда ўтказилади, имтиҳон жараёнларини жамоатчилик ва ота-оналар кузатиб бориши учун онлайн эфирга узатилиши керак.
5. Имтиҳон натижалари қачон эълон қилинади?
Натижалар имтиҳондан кейинги кун академик лицей қарашли бўлган олий таълим муассасаси ёки академик лицей ўзининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Халқаро олимпиадалар, танловлар, мусобақалар ҳамда фан олимпиадалари III босқичида 1–5-ўринларни эгаллаган ўқувчилар имтиҳондан озод этилади ва квотасдан ташқари қабул қилинади.
Ўқишга кирганларнинг 9-синфни битирганликка оид шаҳодатномаси академик лицей томонидан ўқувчининг мактабига сўров юбориш орқали олинади.
Академик лицей қайси олий таълим муассасасига тегишли бўлса ўша олий таълим муассасасида Апелляция комиссияси тузилади. Имтиҳондан норози бўлган ўқувчилар мазкур комиссияга шикоят қилиши мумкин.

Когда начинается подача документов в академические лицеи? Можно ли следить за ходом экзамена онлайн? Когда будут объявлены результаты?
1. Сколько этапов проходит отбор для поступления в академический лицей?
Приём в академические лицеи осуществляется на основе 2-этапного отбора среди учащихся 9-х классов школ.
Сначала проводится диагностика психолого-педагогического развития учащихся (предварительный отбор).
Данный конкурс проводится Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством высшего образования, науки и инноваций ежегодно до 10 июня с использованием методов психолого-педагогической диагностики с целью выявления в школах одаренных учащихся.
Для учащихся, прошедших предварительный отбор, для зачисления в академические лицеи организуется экзамен.
2. Когда начинается приём?
Заявки учащихся, прошедших предварительный отбор, для участия в экзамене будут приниматься Экспертным советом с 20 по 30 июня каждого года.
В каждом академическом лицее создается Консультативный совет под председательством директора академического лицея по приёму учащихся.
Квота приёма учащихся в академические лицеи утверждается Государственной приёмной комиссией ежегодно до 15 июня.
3. Какие документы должны быть представлены?
Для участия в экзамене представляются следующие документы:
- заявление с указанием направления обучения, языка обучения и формы;
- копия свидетельства о рождении или паспорта/ID карты;
- 6 фотографий размером 3,5х4,5 см.
Заявления также могут быть поданы родителями или лицами, заменяющими родителей учащегося.
Победители международных и республиканских олимпиад, конкурсов, которые дают право на обучение без сдачи экзамена, сдают оригинал диплома, аттестата, удостоверения или других подтверждающих документов.
Консультативный совет не может отказать в приёме документов студента, если вышеуказанные документы правильно заполнены.
Также на сегодняшний день запущена онлайн-система подачи заявок в академические лицеи. Студенты могут подать свои документы через портал litsey.edu.uz, где должны быть загружены копии всех документов.
4. Когда состоится экзамен, можно ли за ним наблюдать в режиме онлайн?
Экзамены запланированы с 10 июля по 25 июля каждого года.
День проведения экзамена, список экзаменационных предметов и форма экзамена будут объявлены за 10 дней до его проведения в средствах массовой информации и вывешены на доске объявлений академического лицея.
Экзамены проводятся в форме творческих или тестовых испытаний.
Творческие экзамены могут быть в форме устной, письменной работы, эссе, изложения или диктанта.
Творческие экзамены проводит комиссия, состоящая не менее чем из 5-7 человек по каждому предмету.
Экзамены проводятся в больших зданиях, а ход экзаменов должен транслироваться в режиме онлайн, чтобы общественность и родители могли следить за ними.
5. Когда будут объявлены результаты экзамена?
Результаты будут опубликованы на следующий день после экзамена на официальном сайте высшего учебного заведения или академического лицея.
Учащиеся, занявшие 1-5 места на III этапе международных олимпиад, конкурсов, соревнований и предметных олимпиад, освобождаются от сдачи экзамена и принимаются вне квоты.
Аттестат 9-го класса зачисленных получает академический лицей путём направления запроса в школу учащегося.
В высшем учебном заведении, к которому относится академический лицей, создается апелляционная комиссия. Студенты, недовольные экзаменом, могут обратиться в эту комиссию.