Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan ("qizil") maktabga ishga kirish uchun nima qilish kerak? - Ta’lim / Образование
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan (“qizil”) maktabga ishga kirish uchun nima qilish kerak?
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan (“qizil”) maktabga ishga kirish uchun nima qilish kerak? Ushbu maktablarda ishlaydigan o‘qituvchilarga 50% va 100%li qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan qizil maktabga ishga kirish uchun nima qilish kerak?
Savol: Men Surxondaryo viloyati Sherobod tumanidagi maktablarning birida tarix fanidan dars beraman. Men Andijon viloyatidagi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan (“qizil”) maktablardan biriga borib ishlamoqchiman. Bu uchun kimga murojaat qilishim kerak bo‘ladi? (T.M.X)
Javob: Nizomning 13-bandi: Boshqa hududlardagi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar elektron platformaga kiritilgan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarning birini tanlab, ko‘rsatilgan vakant soatlar bo‘yicha 15 maydan 25 iyulga qadar umumta’lim maktabi direktoriga to‘g‘ridan to‘g‘ri murojaat qiladi.
Nizomning 14-bandi: O‘qituvchi-pedagoglar ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktab direktoriga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
— mutaxassisligi, dars beradigan fanini ko‘rsatgan holda direktor nomiga ariza;
— doimiy yashash manzili (hudud, tuman/shahar nomi), telefon raqami ko‘rsatilgan ma’lumotnoma — obyektivka;
Oliy Yoki birinchi malaka toifasiga ega ekanligini tasdiqlovchi sertifikat nusxasi.
Nizomning 16-bandi: Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglarni saralash bo‘yicha Ishchi guruh (keyingi o‘rinlarda — Ishchi guruh) tuziladi.
Ishchi guruh tarkibiga maktab direktori, direktorning o‘quv ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, kadrlar bo‘yicha menejer (inspektor), psixolog, maktab kasaba uyushmasi vakili kiritiladi.
Nizomning 17-bandi: Ishchi guruh murojaat etgan o‘qituvchi-pedagoglar tomonidan taqdim etilgan hujjatlarni o‘rganib chiqadi.
Belgilangan talablarga mos kelgan hamda vakant soatlar bo‘yicha bir o‘ringa ikki va undan ortiq nomzodlar bo‘lgan taqdirda, ular kasbiy bilim va ko‘nikmalar, pedagogik mahorat hamda psixologik qobiliyat yo‘nalishida Ishchi guruh tomonidan suhbatdan o‘tkaziladi.
Saralash onlayn tarzda ham amalga oshirilishi mumkin.
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktab har yili 5 avgustga qadar Ishchi guruh tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish va suhbat natijalariga ko‘ra saralangan o‘qituvchi-pedagoglar haqidagi ma’lumotlarni elektron platformaga kiritadi.
P.S. Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda ishlamoqchi bo‘lgan o‘qituvchi-pedagoglar:
— tegishli fan yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga ega bo‘lishi;
— dars berayotgan fani bo‘yicha birinchi yoki oliy malaka toifasiga ega bo‘lishi;
— boshqa hududda kamida bir yil pedagogik faoliyat yuritgan bo‘lishi;
— amalda faoliyat yuritayotgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatida mavjud bo‘lmasligi talab etiladi.

Что нужно сделать, чтобы устроиться на работу в (красную) школу с невысоким уровнем образования? Учителя, работающие в этих школах, получают 50% и 100% надбавки.
Вопрос: Я преподаю историю в одной из школ Шерабадского района Сурхандарьинской области. Хочу пойти работать в одну из «красных» школ Андижанской области. К кому мне нужно обратиться для этого?
Ответ:Пункт 13 положения: учителя-педагоги, изъявившие желание преподавать в школах с невысоким уровнем образования в других регионах, выбирают одну из школ с невысоким уровнем образования, включенных в электронную платформу, и обращаются напрямую к директору общеобразовательной школы в указанные вакантные часы с 15 мая по 25 июля.
- Список школ с невысоким уровнем образования
- Сколько надбавок получают учителя высшей и первой категории, работающие в красной школе?
Пункт 14 положения: учителя предоставляют директору школы с невысоким уровнем образования, следующие документы:
- заявление на имя директора с указанием специальности, предмет которой он преподает;
- справка с адресом постоянного проживания (область, название района/города), номером телефона — объективка;
- копия свидетельства, подтверждающего наличие у него высшей или первой квалификационной категории.
Пункт 16 положения: создается рабочая группа (далее-рабочая группа) по отбору учителей, изъявивших желание преподавать в школах с невысоким уровнем образования.
В состав рабочей группы входят директор школы, заместитель директора по воспитательной работе, менеджер по персоналу (инспектор), психолог, представитель школьного профсоюза.
Пункт 17 положения: Рабочая группа изучает документы, предоставленные подавшими заявление учителями.
В случае наличия двух и более кандидатов на одну должность согласно указанным требованиям и вакантным часам, с ними проводится собеседование Рабочей группой по направлению профессиональных знаний и навыков, педагогических навыков и психологических способностей.
Отбор также можно проводить в режиме онлайн.
Школа с невысоким уровнем образования, вводит в электронную платформу информацию об учителях, которая сортируется по результатам исследования и собеседования, проводимого Рабочей группой до 5 августа каждого года. Сайт для ознакомления: ustozfondi.uz
P.S. Учителя, желающие работать в школах с невысоким уровнем образования, должны:
- иметь высшее образование по соответствующей дисциплине;
- иметь первую или высшую квалификационную категорию по предмету, который преподает;
- иметь не менее года педагогической деятельности в другом регионе;
- требуется, чтобы школа, в которой он в настоящее время работает, не находилась в списке школ с низким уровнем образования.