Ushbu sahifada umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlari bazaviy tarif stavkalariga 10 foiz har oylik ustama haq belgilash mezonlari bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-sonli qarorining 1-ilovasi bilan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida Nizom” tasdiqlangan.
Mazkur Nizomning 26-bandida “Umumta’lim muassasasida o‘quv-tarbiya jarayoni sifatini yanada yaxshilash, fanlararo integratsiyani kuchaytirish, ta’lim va tarbiya jarayonini zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etish, STEAM yondashuvini samarali tashkil etish, ularning kasbiy va metodik mahoratini hamda malakasini oshirishda faolligi uchun Ishchi guruhining qarori bilan (mazkur Nizomning 4-bandida belgilangan o‘qituvchilar umumiy sonining 50 foizidan tashqari) umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalar rahbarlari bazaviy tarif stavkalariga 10 foizlik har oylik ustama haq belgilash mumkin” deb ko‘rsatilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirining 2022-yil 5-dekabrdagi “Xalq ta’limi tizimida uzluksiz metodik xizmat ko‘rsatish ishlarini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 372-sonli buyrug‘i bilan “Fan oylik”larini o‘tkazish bekor qilingan.
Shu sababli, vazirlik tomonidan umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalar rahbarlari bazaviy tarif stavkalariga 10 foiz har oylik ustama haq belgilashning yangi mezoni ishlab chiqilgan.
Umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalar rahbarlari bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustama haq belgilash ishlari ilovadagi mezon asosida amalga oshiriladi. Quyida ushbu baholash mezonlari bilan tanishib chiqishingiz mumkin:
1-mezon: Ta’lim jarayonida pedagog xodimlarga o‘z vaqtida metodik yordamni tashkil etish ularning kasbiy va metodik mahoratini hamda malakasini oshirishdagi faolligi uchun – 20 ball;
2-mezon: Ta’lim va tarbiya jarayonini zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etishdagi faolligi uchun – 20 ball;
3-mezon: Fanlararo integratsiyani kuchaytirish va STEAM yondashuvni samarali tadbiq etishdagi faolligi uchun – 20 ball;
4-mezon: Umumta’lim muassasasida o‘quv-tarbiya jarayoni sifatini yanada yaxshilashdagi faolligi uchun – 40 ball belgilangan.
Bunda, uslubiy birlashma rahbarlari baholash mezonlari asosida umumiy ballar bo‘yicha 60 va undan past ball to‘plasa ularga ustama belgilanmaydi. 61-100 ball to‘plasa 10 foizlik ustama belgilanadi.

Разработаны критерии установления 10% ежемесячной надбавки к базовым тарифным ставкам руководителям методических объединений общеобразовательного учреждения по предметным направлениям.
Кабинетом Министров Республики Узбекистан №823 от 30 сентября 2019 года (Приложение 1) утверждено «Положение о создании директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и порядке использования его средств». В пункте №26 настоящего Положения сказано: «Решение рабочей группы по дальнейшему повышению качества образовательного процесса в общеобразовательном учреждении, усилению межпредметной интеграции, организации учебно-воспитательного процесса на основе современных педагогических технологий, эффективной организации STEAM-подхода, и повышать свои профессионально-методические навыки и квалификацию (за исключением 50 процентов от общего числа преподавателей, указанных в пункте 4 настоящего Положения) руководителям методических объединений по предметным областям общеобразовательного учреждения может быть назначена ежемесячная надбавка в размере 10 процентов базовой тарифной ставки».
Также приказом министра Народного образования Республики Узбекистан от 5 декабря 2022 года №372 «О дальнейшем совершенствовании работы по непрерывному методическому обслуживанию в системе народного образования» было отменено проведение «Месяца науки».
по этому поводу Министерством дошкольного и школьного образования разработан новый критерий установления ежемесячной надбавки в размере 10% к базовым тарифным ставкам руководителям методических объединений по предметным направлениям общеобразовательного учреждения. Ниже вы можете подробно ознакомиться с письмом министерства и этими критериями.
Критерий №1: организация своевременной методической помощи педагогическим работникам в образовательном процессе за их активность в повышении профессионального и методического мастерства и квалификации — 20 баллов;
Критерий №2: за активность в организации образовательно — воспитательного процесса на основе современных педагогических технологий-20 баллов;
Критерий №3: за активизацию междисциплинарной интеграции и эффективное внедрение подхода Steam — 20 баллов;
Критерий №4: за активную деятельность по дальнейшему улучшению качества учебно-воспитательного процесса в общеобразовательном учреждении — 40 баллов.
При этом надбавка не устанавливается руководителям методических объединений, если они набрали 60 баллов и ниже по общему баллу на основе критериев оценки. При наборе 61-100 баллов устанавливается 10-процентная надбавка.