Ўзбек алифбосидаги муаммоли 4 та ҳарф бўйича янги таклиф берилди - Ta’lim / Образование
Алифбони такомиллаштириш бўйича ишчи гуруҳ энг муаммоли тўртта ҳарф – sh ва ch ҳарф бирикмалари ҳамда окинали o‘ ва g‘ ҳарфларини ş, с, õ, ğ тарзида ифодалашни таклиф қилди.
Ишчи гуруҳ таклиф этган алифбо лойиҳаси / Фото: Kun.uz
Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетида лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосини такомиллаштириш бўйича республика илмий-назарий конференцияси бўлиб ўтмоқда, дея хабар беради Kun.uz мухбири.
Конференцияда таклиф сифатида ишчи гуруҳ томонидан 28 та ҳарф, 1 та ҳарф бирикмаси ва тутуқ белгисидан иборат такомиллаштирилган алифбо лойиҳаси тақдим этилди.
Ишчи гуруҳ амалиётда кўп муаммоларни келтириб чиқараётган қуйидаги тўртта ҳарфни ўзгартиришни таклиф этмоқда:
• O‘ o‘ — Õ õ
• G‘ g‘ — Ğ ğ
• Ch ch — С с
• Sh sh — Ş ş
Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёев 5 июл куни сайловолди дастури доирасида тошкентлик сайловчилар билан учрашувда алифбо масаласини айтиб ўтган эди. “Зиёлиларимиз, кенг жамоатчилигимиз билан бамаслаҳат, лотин ёзувига асосланган алифбомизни такомиллаштириш бўйича ишларни якунига етказишимиз зарур”, деганди давлат раҳбари.

В Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои проходит «Республиканская научно-теоретическая конференция, посвященная совершенствованию узбекского алфавита на основе латиницы».
5 июля Шавкат Мирзиёев на предвыборной встрече с ташкентскими избирателями сказал: «Необходимо посоветовавшись с нашей интеллигенцией и широкой общественностью, завершить работу по совершенствованию нашего алфавита на основе латиницы».
В настоящее время в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои проходит «Республиканская научно-теоретическая конференция, посвященная совершенствованию узбекского алфавита на основе латиницы».
В качестве предложения на конференции Рабочая группа анонсировала проект улучшенного алфавита, состоящего из 28 букв, 1 комбинации букв и бреве.