Сумматив ва форматив баҳолаш тизими ҳақида нималар биласиз? - Ta’lim / Образование
Янги ўқув йилидан бошлаб айрим мактабларда янги баҳолаш тизими тажриба-синов тариқасида амалиётга тадбиқ этилмоқда. Бугунги кунга келиб, барча фанлардан дастурлар босқичма-босқич тажриба-синов сифатида ўқув жараёнига олиб кирилмоқда. Ушбу саҳифада янги баҳолаш тизими ҳақида батафсил маълумот олишингиз мумкин.
summativ-va-formativ-baholash
Анъанавий (эски) баҳолаш тизимида объективлик энг катта муаммолардан бири бўлиб келган. Бунга сабаб, тизимнинг деярли 90 фоизи инсон омилига асосланган эди. Яъни, ўқувчи билимига бериладиган баҳо биргина ўқитувчининг муносабатидан келиб чиқиб белгиланган. Мазкур баҳолаш тизимида эса, инсон омилини имкон даражасида минималлаштириш кўзда тутилади. Баҳолаш тизими икки турга – Сумматив ва Форматив баҳолаш тизимига бўлинади.
Сумматив баҳолаш – маълум даврда ёки маълум боб юзасидан берилган билимларнинг даражасини аниқлашга қаратилган бўлади. Яъни, бунда ўқитувчи муайян миқдорда мавзуларни қамраб олган бобни ўқувчига етказиб бергач, ўқувчиларнинг ушбу боб юзасидан олган билимлари аниқланади. Эски баҳолаш тизимида бу назорат иши кўринишида мавжуд бўлган.
Форматив баҳолаш – ўқувчи дарс жараёнида баҳоланиб борилаверади. Мазкур баҳолаш тизимининг асл моҳияти, у ўқувчи билимини эмас, ўқитувчи ўзининг дарсини баҳолаши ва унга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиши мақсадида жорий қилинган.
Афсуски, бизда бунинг аксини кўришимиз мумкин. Бизда бу тизимда ўқувчининг билими баҳоланганлигини кўришимиз мумкин. Халқаро тажрибаларга назар соладиган бўлсак, форматив баҳолаш расмий мақомга эга эмас. Унда ўқитувчи томонидан ўқувчига турли мақтов сўзлари орқали руҳлантириш берилади, бироқ шу билан бир қаторда ўқитувчи ўқувчининг иштироки орқали дарсни қай даражада етказиб бера олганини анализ қилади. Ўтган дарсда йўл қўйилган хато ва камчиликлар эътиборга олинади.
Юқорида айтганимиздек, анъанавий баҳолаш жараёнида форматив баҳолаш тизими умуман бошқа мазмун-моҳият касб этиб келмоқда. Айнан мана шу нотўғри талқин қилинган тизим туфайли, таълим самарадорлигини ўқувчининг ўзлаштириш даражасини, умумий ўқувчиларнинг ўзлаштирган даражасига қараб баҳолаб келганмиз. Оддий тилда тушунтирадиган бўлсак, ўқитувчи синфга кириб мавзу ўтишни бошлайди. Биламизки, бола психологиясида боланинг ўта кузатувчан бўлиши тасдиқланган. Ўқувчи ҳам ўқитувчининг дарс ўтиш техникаси ва психологиясидан бохабар бўлгач, етарлича билимга эга бўлмай туриб ҳам дарс жараёнида фаоллик кўрсатгиси ва шу орқали ўқитувчининг эътиборини тортгиси келади. Ўқитувчилар эса болада билим савияси қай даражада эканлигидан қатъий назар унинг дарс жараёнидаги фаоллигини ҳисобга олиб, унга юқори баҳо қўйишга ҳаракат қилади. Айнан назорат ишлари пайтида эса дарс давомида доим юқори баҳо олиб келган ўқувчининг билим савияси юзага чиқади.
Сумматив тизимда эса, бола ўқишда давом этади, фақат ўқитувчи томонидан кундалик баҳоланмайди. Ўқувчи муайян бобни якунлагандан кейин, ўқувчи қандай билимларга эга бўлиши кераклиги, болада қандай кўникма ва тажриба шаклланиши лозимлиги ҳақидаги савол ўртага ташланиб, шунга мос тарзда топшириқ ишлаб чиқилади. Айнан шундагина ҳар бир ўқувчига нисбатан муносабат бир хил бўлади. Баҳолашда объективлик юзага келади.
Ўқитувчи ҳар бир боланинг ишини текширар экан, ўқувчининг мавзуни қай даражада тушунганлиги, унинг айнан қайси мавзуда қийинчиликка учраётгани, яъни умумий қилиб айтадиган бўлсак, боланинг дарс давомида олган билим даражасини ва уни тузатишда қайси жиҳатига эътибор бериш кераклигини ўзи учун билиб олади. Бунда ўқитувчи ҳар бир болага индивидуал ёндашади. Синфдаги ўқувчиларнинг неча фоизи ўтилган мавзуни тўлиқ ёки қисман тушунганлиги намоён бўлади ва ўқувчининг мавзуни эгаллаш коеффисиентига қараб ўқитувчи бир вақтнинг ўзида ўз ишини баҳолаш имконига эга бўлади.
Айни пайтда 365 та мактабда жорий этилган сумматив баҳолаш тизимининг ўзига хос томонлари нимада?
Мазкур саволларга Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Таълим ташкилотларини давлат аккредитациясидан ўтказиш бўлими бошлиғи Сардор Раҳимбоев ва Ахборот коммуникацияларини жорий этиш ва рақамлаштириш бўлими етакчи мутахассиси Арслонбек Раҳмонқулов жавоб беришди.
Форматив баҳолаш тизимини ҳам бутунлай инкор эта олмаймиз, албатта. Унинг ҳам ўзига яраша ижобий томонлари бор. Масалан, ҳар сафар меҳнати учун баҳоланиш, рағбатлантирилиш бола учун мотивация бўлади. Кейинги дарс учун янада кўпроқ тайёрланиш ва фаолроқ бўлишга интилади.
Сумматив баҳолашни 100 баллик система асосида оладиган бўлсак, бола:
100-86 балл оралиғида — 5 баҳога,
86-65 балл оралиғида — 4 баҳога,
65-45 балл оралиғида — 3 баҳога эга бўлади.
Ўқувчи эга бўладиган баллнинг 10 фоизи форматив баҳолаш тизимида бўлади. Бунда ўқувчи ўқув чораги давомидаги дарсдаги иштироки, фаоллиги орқали 1 дан 10 баллгача бўлган тизимда баҳоланади. Қолган 90 баллни эса Сумматив баҳолаш тизими асосида олади.
Суммативнинг ўзи икки турга бўлинади:
1. БСБ (BSB) — боб бўйича сумматив баҳолаш;
2. ЧСБ (CHSB) — чорак бўйича сумматив баҳолаш.
ЧСБ йилда мавжуд бўлган чорак миқдорида қўйилади. Яъни ўқувчи йилда 4 маротаба ёки баъзи (ҳафтада 1 маротаба ўтиладиган) фанлар кесимида йилда 2 марта топширади. ЧСБ бир ўқув йили давомида 40 балл, БСБ 50 балдан иборат бўлади.
БСБ фан ўқитувчиси томонидан дарс давомида ёзма шаклда олинади. Унинг шаффофлигини таъминлаш ва тарқалиб кетишининг олдини олиш мақсадида ҳар бир синф учун алоҳида вариант ишлаб чиқилади. Бунда саволлар даражаси ўзгаришсиз қолади. ЧСБ эса чорак якунида эълон қилинган ЧСБ ҳафталиги доирасида олинади. Ўқувчи синф кесимида тақсимланган ЧСБ ҳафталигида онлайн платформа орқали топширади. Моддий техник жиҳатдан имконияти чекланган мактаблар уни қоғозда ўтказиши мумкин бўлади.
Ўқувчининг ЧСБ даги бали платформа орқали кўрсатилади. Яна бир афзаллиги, ота-оналар томонидан ўқитувчига билдириладиган салбий эътирозларга ўрин қолмайди. Ўқув йили бошланишидан аввал барча ота-оналарга мазкур тизим ва унинг афзалликлари ҳақида батафсил маълумот бериб ўтганмиз. Шу ўринда савол туғилади. Бола ҳар бир дарсга тайёргарлик кўрса-ю, унга ўқитувчи томонидан мотивация бўлмаса? Ёки айтайлик, ўқувчи дарс давомида баҳоланиб борилмаса, ота-она фарзандининг билим савияси қай даражада эканлигини қандай билиши мумкин? Мактабда электрон журнал юритилади. Унда мавзу юзасидан маълумот ва тақдимотлар, дарс жадвали жойлаштириб борилади. Ҳар бир ўқувчи учун логин-парол берилади. Дарсда фаол қатнашган ўқувчи учун A, B, C даражадаги фидбек берилади. Буларнинг барчаси ота-она учун фарзандининг дарслардаги фаоллигидан хабардор бўлиши, ўқувчини эса янада фаолроқ бўлишга ундайди.
Боб бўйича сумматив баҳолаш (БСБ) ишлари фақатгина савол-жавоб ёки тест кўринишида бўлмай, лаборатория ишлари, фан доирасида яратилган лойиҳа иши, ёзма ва амалий иш кабиларни ўз ичига олади.

Что такое формативное и суммативное оценивание? - Ta’lim / Образование
С нового учебного года в некоторых школах в качестве эксперимента внедряется новая система оценки. На сегодняшний день программы по всем дисциплинам поэтапно вводятся в учебный процесс в качестве эксперимента. Вы можете получить более подробную информацию о новой системе оценки на этой странице.
Что такое формативное и суммативное оценивание?
Объективность была одной из самых больших проблем в традиционной (старой) системе оценки. Это потому, что почти 90 процентов системы было основано на человеческом факторе. То есть оценка знаний ученика определяется отношением только одного учителя. Данная система оценивания предусматривает минимизацию человеческого фактора в максимально возможной степени. Система оценок делится на два типа — суммативную и формативную систему оценок.
Суммативное оценивание — направлен на определение уровня знаний, данных в определенный период или по определенной главе. То есть после того, как преподаватель преподает ученику главу, охватывающую определенное количество тем, определяются знания учащихся. В старой системе оценки это было доступно в форме контрольной работы.
Формативное оценивание — учащийся оценивается во время урока. Настоящая суть этой системы оценки состоит в том, что она введена для того, чтобы учитель оценивал свой урок и вносил в него изменения и дополнения, а не знания ученика.
К сожалению, мы видим обратное. Мы видим, что в формативной системе оцениваются знания учащегося. Если обратиться к международному опыту, то формативное оценивание не имеет официального статуса. В нем учитель подбадривает ученика различными словами похвалы, но в то же время учитель анализирует, в какой степени ему удалось провести урок благодаря участию ученика. Учитываются ошибки и недочеты, допущенные на предыдущем уроке.
Как мы уже говорили выше, в процессе традиционного оценивания система формирующего оценивания приобретает совершенно иной смысл. Именно из-за этой неверно истолкованной системы мы стали оценивать эффективность образования по уровню мастерства учащегося, уровню мастерства общеобразовательных учащихся. Если объяснить простым языком, учитель заходит в класс и начинает тему. Мы знаем, что в детской психологии подтверждено, что ребенок очень наблюдателен. Когда ученик узнает о методике преподавания и психологии учителя, он хочет проявить активность в ходе урока и тем самым привлечь внимание учителя, еще до того, как у него будет достаточно знаний. Учителя, независимо от уровня знаний ребенка, учитывают его активность в процессе урока и стараются поставить ему высокую оценку. Именно в ходе контрольной работы выявляется уровень знаний ученика, который на уроке всегда получает высокие оценки.
В суммативной системе ребенок продолжает учиться, но не оценивается учителем ежедневно. После того как ученик освоит определенную главу, ставится вопрос о том, какими знаниями он должен обладать, какие навыки и опыт следует сформировать у ребенка, и соответственно разрабатывается задание. Только тогда отношение к каждому ученику будет одинаковым. Объективность возникает в оценке.
Проверяя работу каждого ребенка, учитель узнает для себя, насколько ученик понимает предмет, в каком именно предмете он испытывает трудности, то есть, если говорить в общих чертах, уровень знаний, полученных ребенком в ходе урока, и на какой аспект следует обратить внимание при его коррекции. При этом педагог подходит к каждому ребенку индивидуально. Будет показано, какой процент учащихся в классе полностью или частично понял пройденный предмет, и в зависимости от коэффициента владения учеником предметом учитель сможет оценить свою работу одновременно.
Конечно, мы также не можем полностью исключить формативную систему оценок. У него тоже есть свои плюсы. Например, каждый раз, когда ребенка оценивают за его труд, поощряют, это становится мотивацией для ребенка. Стремится быть более подготовленным и активным к следующему уроку.
Если брать суммативную оценку по 100-балльной системе, то ребенок получает:
в диапазоне 100-86 баллов — оценку 5,
в диапазоне 86-65 баллов — 4,
В диапазоне 65-45 баллов — будет оценка 3.
10% оценок ученика будут находиться в системе формативного оценивания. В этом случае участие и активность ученика на уроке в течение учебного четверти оценивается по шкале от 1 до 10. Остальные 90 баллов начисляются по суммативной системе оценивания.
Суммативнинг ўзи икки турга бўлинади:
1. СОР (BSB) — суммативное оценивание по разделам;
2. СОЧ (CHSB) — суммативное оценивание по четвертям.
Суммативное оценивание за четверть (СОЧ) устанавливается в размере четвертей, то есть ученик сдаёт 4 раза в год или 2 раза в год по некоторым предметам (1 раз в неделю). СОЧ состоит из 40 баллов, СОР – 50 баллов в течение одного учебного года.
Суммативное оценивание по разделам (СОР) принимается в письменной форме учителем-предметником во время урока. В целях обеспечения ее прозрачности и предотвращения распространения для каждого класса разрабатывается отдельный вариант. Уровень вопросов остается неизменным. СОЧ принимается в рамках недели СОЧ, объявляемой в конце четверти. Ученик подает заявку через онлайн-платформу в течение недели СОЧ, которая распределяется по всему классу. Школы с финансовыми и техническими ограничениями смогут проводить в бумажном варианте.
Баллы учащегося по СОЧ отображаются через платформу. Еще одним преимуществом является отсутствие места негативным возражениям со стороны родителей в адрес учителя. Здесь возникает вопрос. Если ребенок готовится к каждому уроку, но учитель его не мотивирует? Или, скажем, если ученика не оценивают на уроке, как родители могут узнать, каков уровень знаний их ребенка? В школе ведется электронный журнал. Там размещена информация и презентации по теме, расписание занятий. Каждому ученику выдается логин-пароль. Обратная связь уровня A, B, C предоставляется ученику, который активно участвовал в уроке. Все это для того, чтобы родители были в курсе активности своего ребенка на занятиях, и побуждает ученика быть более активным.
Суммативное оценивание по разделам (СОР) выполняются не только в форме вопросов и ответов или тестов, но также включают лабораторные работы, проектные работы, созданные в рамках предмета, письменные и практические работы.