Декрет нима дегани? Декрет ҳақида нималар биламиз? Ушбу мақолада «Декрет» тўғрисида 5 та факт билан танишиб чиқишингиз мумкин.
1-факт: Келиб чиқиш тарихига кўра, декрет сўзининг таътилга ёки ижтимоий ҳуқуққа ҳеч қандай алоқаси йўқ
Декре́т (лотинча декретум — фармон, қарор) — ҳуқуқий ҳужжат, ҳокимият ёки мансабдор шахснинг қарори. Қадимги Римда — сенатнинг, консулнинг фармони, кейинги даврда турли штатларда — фавқулодда вазиятларда (масалан, инқилобий фармонлар) чиқарилган, махсус юридик кучга эга бўлган акт.
2-факт: Қонунчиликда “декрет” деганда ҳомиладорлик ва туғиш таътиллари ҳамда бола уч ёшга тўлгунга қадар парваришлаш учун бериладиган таътиллар назарда тутилади.
Ҳомиладорлик ва туғиш таътили – Меҳнат кодекси 404-моддасига кўра, аёлга туғуруққача 70 календарь кун ҳамда туғуруқдан кейин 56 календарь кун (туғиш қийин кечган ёхуд икки ёки ундан ортиқ бола туғилган тақдирда 70 календарь кун) ҳомиладорлик ва туғруқ таътили берилади.
“Меҳнатга лаёқатсизлик варақаларини бериш тартиби тўғрисида”ги йўриқноманинг 27-бандига кўра, ҳомиладорлик ва туғиш бўйича меҳнатга лаёқатсизлик варақаси ҳомиладорликнинг 30-ҳафтасидан бошлаб, ҳудудий амбулатор-поликлиникалар, акушер-гинеколог (умумий амалиёт шифокори) ҳамда бош шифокор ўринбосари томонидан бир йўла 126 календарь куни миқдорида берилади ва давлат ижтимоий суғуртаси бўйича нафақа тўланади.
Бола парваришлаш таътили аёлнинг ҳохишига қараб, бола 2 ёки 3 ёшга тўлгунга қадар берилади.
3-факт: Хомиладорлик ва туғиш таътилидан асл ҳолда фойдаланиш шарт. Меҳнат кодекси талабига кўра шундай таътил турлари борки, агар улардан фойдаланишни хохламасангиз, пуллик компенсация шаклида олишингиз мумкин. Аммо МК 237-моддасига кўра, ҳомиладорлик ва туғиш таътиллари ижтимоий таътил ҳисобланади.
МК 234-моддаси 3-қисмига кўра, ижтимоий таътилларнинг барча турларидан асли ҳолида фойдаланилади ва уларни пуллик компенсация билан алмаштиришга йўл қўйилмайди.
4-факт: Декрет пули ташкилотнинг ташкилий хуқуқий шаклидан қатъий назар тўлаб берилиши шарт. Ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси ходим давлат ё нодавлат ташкилотда ишлашидан қатъи назар барча аёллар учун кафолатли равишда тўланиши шарт. Бунда тўлов қуйидаги маблағлар доирасида амалга оширилади: Бюджет ташкилотлари томонидан – меҳнат ҳақи жамғармасига ажратиладиган бюджет маблағлари доирасида; Хўжалик юритувчи субъектлар томонидан – фойда солиғини ҳисоблашда мазкур харажатлар солиққа тортиладиган базадан чиқариб ташланган ҳолда, шахсий маблағлар ҳисобидан амалга оширилади.
Меҳнат кодексининг 404-моддаси 1-қисмига кўра, “декрет пули” ўртача ойлик иш ҳақининг 75 фоизидан кам бўлмаган миқдорда тўланиши белгиланган. 12 ойдан кўпроқ танаффусдан сўнг меҳнат фаолиятини қайтадан бошловчи ходимлар учун декрет пули 75 фоиз тўланиши белгиланган.
5-факт: Болани парваришлаш таътилида бўлган ходима исталган вақтда ишга қайтиши мумкин. Шунингдек, таътил даврида аёлнинг иш жойи (лавозими) сақланади. Иш берувчи ходимага болани парваришлаш таътилини тўхтатишни тақиқлашга ҳақли эмас, чунки ундан фойдаланиш аёлнинг мажбурияти эмас, балки ҳуқуқидир.
Меҳнат кодекси ходимадан иш берувчини болани парваришлаш таътилидан ишга қайтиш истаги ҳақида огоҳлантиришни талаб қилмайди. Аммо низоли вазиятлардан қочиш учун бу ишни амалга оширган афзал. Иш берувчи иш жойини тайёрлаши керак. Ахир ходимнинг қайтиши “декретдаги ходим” ўрнига олинган ходимнинг ишдан бўшатилишига сабаб бўлиши мумкин. У билан тузилган меҳнат шартномаси “декретдаги ходим” ишга қайтган кундан эътиборан бекор қилинади.

Что такое декрет? 5 фактов о декрете - Ta’lim / Образование
Что такое декрет? Что мы знаем о декрете? В этой статье вы сможете ознакомиться с 5 фактами о декрете.
5 фактов о декрете
Факт №1: по происхождению слово декрет не имеет ничего общего с отпуском или социальным правом.
Декре́т (от лат. decretum — указ, постановление) — правовой акт, постановление органа власти или должностного лица. В Древнем Риме — постановление императора, сената, консула, в более поздний период в разных государствах — акт особой юридической силы, издаваемый обычно в чрезвычайных условиях (например, революционные декреты).
Факт №2: В законодательстве под термином «декрет» подразумеваются отпуска по беременности и родам, а также отпуска по уходу за ребенком до трехлетнего возраста.
Отпуск по беременности и родам — ​​согласно статье 404 ТК, женщине предоставляется 70 календарных дней до родов и 56 календарных дней после родов (70 календарных дней при тяжелых родах или рождении двух и более детей).
Согласно пункту 27 инструкции «О порядке выдачи листа нетрудоспособности», листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается с 30 недели беременности территориальными амбулаторно-поликлиническими учреждениями, акушером-гинекологом (врачом общей практики) и заместителем главного врача в 126 календарных дней за один раз и выплачивается пособие по государственному социальному страхованию.
Отпуск по уходу за ребенком предоставляется до достижения ребенком 2 или 3 лет, в зависимости от желания женщины.
Факт №3: Отпуск по беременности и родам должен быть использован полностью. Согласно требованиям Трудового кодекса, существуют такие виды отпусков, которые вы можете получить в виде оплачиваемой компенсации, если не желаете ими пользоваться. Но согласно статье №237 ТК отпуск по беременности и родам считается социальным отпуском.
Согласно части №3 статьи №234 Трудового кодекса, все виды социальных отпусков должны использоваться в их первоначальном виде и не допускается замена их выплачиваемыми компенсациями.
Факт №4: Декретные деньги должны выплачиваться независимо от организационно-правовой формы организации. Пособие по беременности и родам должно выплачиваться гарантированно всем женщинам, независимо от того, работает ли работник в государственной или негосударственной организации. При этом оплата производится в пределах: бюджетными организациями – в пределах бюджетных средств, выделяемых в фонд заработной платы; хозяйствующими субъектами – за счет личных средств за вычетом налогооблагаемой базы данных расходов при исчислении налога на прибыль.
Согласно части №1 статьи №404 Трудового кодекса установлено, что “декретные деньги” выплачиваются в размере не менее 75% от среднемесячной заработной платы. Для сотрудников, возобновляющих трудовую деятельность после перерыва более 12 месяцев, декретный отпуск оплачивается в размере 75 процентов.
Факт №5: Сотрудник, находящийся в отпуске по уходу за ребенком, может вернуться к работе в любое время. Также сохраняется место работы (должность) женщины на период отпуска. Работодатель не вправе запрещать работнику прекращать отпуск по уходу за ребенком, поскольку его использование является правом, а не обязанностью женщины.
Трудовой кодекс не требует от работника уведомлять работодателя о желании вернуться на работу из отпуска по уходу за ребенком. Но лучше это сделать, чтобы избежать конфликтных ситуаций. Работодатель должен подготовить рабочее место. Ведь возвращение работника может стать причиной увольнения работника, которого взяли на место «сотрудника в декрете». Заключенный с ним трудовой договор будет расторгнут со дня возвращения «сотрудника в декрете» на работу.