Бола хавфсизлиги: Фарзандингиз шубҳали бегона одамга қандай муомала қилишни биладими? (видео) - Ta’lim / Образование
Бола хавфсизлиги: Фарзандингиз шубҳали бегона одамга қандай муомала қилишни биладими? (видео)
Одатда болалар жуда очиқкўнгил, ишонувчан бўлишади. Улар ҳар бир янги танишишдан хурсанд бўлишади. Лекин танишишнинг тўғри эканлигига қатъий ишонч ҳосил қилишлари керак. Болалар нотаниш одам билан қандай ҳолларда танишиши мумкин ва қачон мумкин эмаслигини қандай тушунтириш мумкин? Болалар нотаниш одамлар билан учрашганда уларга риоя қилишлари керак бўлган бир қатор муҳим қоидалар мавжуд.
Болаларга нотаниш одамлар билан гаплашиш қоидаларини қандай ўргатиш унинг ёшига боғлиқ. Масалан, мактабгача ёшдаги болалар нотаниш одам ким эканини билмайди ва ким хавфли, ким хавфсиз эканини ажрата олмайди. Болалар одатда катталар билан ота-оналар томонидан танишадилар ва бу, эҳтимол, ўзидан катта ёшли одамлар билан дўстлар орттиришнинг энг тўғри усулидир.
Bola xavfsizligi: Bolangiz shubhali begona odamga qanday muomala qilishni biladimi? (video)
«Бегона одамлар билан хавфсиз хатти-ҳаракат қоидалари»
Ота-оналар учун эслатма
1. Бола ота-онаси, акаси, опаси, ўқитувчиси ёки у яхши биладиган бошқа катталар билан бирга бўлсагина кўчада бегона одам билан суҳбатлашиши мумкин. Агар у ёлғиз бўлса, бегоналар билан суҳбатлашмаслиги керак.
2. Бегона, нотаниш одам билан ҳеч қаерга боришга рози бўлмаслиги, унинг машинасига ўтирмаслик кераклигини ўқтиринг. Хатто нотаниш одам “отангиз ёки онангизга олдига олиб бораман” деб айтса ҳам, болангиз унга ҳеч қачон ишонмаслик кераклигини айтинг! Ота-она ҳеч қачон фарзандини огоҳлантирмасдан бегона одамни юбормаслигини тушунтиринг.
3. Бола нотаниш одамдан конфет, пул ва бошқа совғаларни олмаслиги керак. Эҳтимол, чин юракдан таклиф қилаётгандир, балки йўқ… Бола хавфсиз бўлиши учун рад этиши керак.
4. Агар нотаниш одам фарзандингизга бирор нарса сотиб олишни ваъда қилса, бегона одамга ҳеч қачон ишонмаслиги керак. Нима учун? Чунки у болангизга мутлақо бегона одам. “Менга ҳеч нарса керак эмас” деб жавоб берсин.
5. Агар бегона одам фарзандингиз қўлингиздан ушлаб, куч билан олиб кетишга ҳаракат қилса, болангиз қочиб, уйга югуриши ёки ўтиб кетаётган одамнинг ёрдамига чақириши керак. Агар керак бўлса, бор кучи билан бақириш кераклиги ўргатинг.
Унутманг кўчадаги нотаниш одамлар ҳар хил бўлишади. Ўзини меҳрибон ва раҳмдил кўрсатган одам аслида болангиз учун ҳавфли бўлиши мумкин.
Бундан ташқари, болага ёшлигидан қуйидаги оддий қоидаларни сингдириши керак, уларга риоя қилиш керак:
— Агар бола бирор жойга бормоқчи бўлса, у бу ҳақда ота-онасини огоҳлантириши, қаерга, ким билан кетаётганини ва қачон қайтишини айтиб, хабардор қилиши керак.
— Боланинг ҳаракатланиш йўналиши ўрмон, Парк, кимсасиз ва ёритилмаган жойлардан ўтмаслигига ҳаракат қилиш керак;
— Нотаниш одамлар билан гаплашмаслиги керак;
— Нотаниш одамнинг машинасига ёлғиз ўтирмаслиги керак;
— Катта йўл ёқасида ўйнамаслиги керак;
— Қоронғу тушиши билан уйга кириши, кўчада ёлғиз юрмаслиги керак.
— Имкон қадар мактабдан уйга ўзингиз олиб келинг, агар бола ўзи келадиган бўлса, кечга қолиши билан синфдоши ёки ўқитувчининг телефонидан уйга қўнғироқ қилиб огоҳлантириб қўйиши керак;
— Агар боланинг ҳаракатланиш йўналиши автомобил йўли бўйлаб ўтадиган бўлса, у йўлнинг четидаги тротуардан, машина йщлидан узоқроқдан ҳаракатланииши керак;
— Агар йўлни кечиб ўтиш керак бўлса, махсус светофор ёки пиёдалар ўтиш жойидан машиналар келмаётганлигига ишонч ҳосил қилиб ўтиши керак;
— Агар лифтга чиқиш керак бўлиб қолса, ҳеч қачон ёлғиз нотаниш одамлар билан чиқмаслик кераклигини ўқтиринг;
Ҳурматли ота-оналар, унутмангки, болаларнинг ёшига мос бўлмаган қимматбаҳо совғаларни (қимматбаҳо мобил телефонлар, гаджет) болангизга сотиб олиб, сиз жиноятчиларни фарзандингизга нисбатан ғайриқонуний хатти-ҳаракатларга ундаган бўласиз!

Правила безопасного поведения с незнакомым человеком (видео) - Ta’lim / Образование
Дети обычно очень общительны, они радуются каждому новому знакомому, но нужно строго следить, чтобы знакомство было подходящим. Как объяснить ребенку, в каких случаях можно и когда нельзя знакомиться? Со взрослыми людьми детей обычно знакомят родители, и это, пожалуй, самый правильный способ заводить себе друзей среди старших. Существует ряд важных правил, которым должны следовать дети при встрече с незнакомыми взрослыми людьми.
Правила безопасного поведения с незнакомым человеком
«Правила поведения с незнакомыми людьми»
Памятка для детей и родителей
1. Разговаривать на улице с посторонним человеком можно только в том случае, если тебя сопровождают родители, старший брат или сестра, учительница или еще кто-нибудь из взрослых, кого ты хорошо знаешь. Если ты идешь один (или одна), вступать в разговор с чужими людьми нельзя.
2. Не соглашайся никуда идти с незнакомым человеком, не садись к нему в машину, даже если он (или она) говорит, что отвезет тебя к маме и папе. Не верь ни в коем случае! Мама и папа никогда не отправят за тобой незнакомого человека, не предупредив тебя об этом.
3. Не бери у чужого человека конфеты, деньги и другие подарки. Может быть, он предлагает их от чистого сердца, а может быть, и нет. На всякий случай откажись.
4. Никогда не верь незнакомцу, если он обещает что-то купить тебе. С какой стати? Ведь это совершенно чужой человек, он даже не знает, как тебя зовут. Ответь, что тебе ничего не нужно.
5. Если посторонний человек возьмет тебя за руку и попытается силой увести за собой, нужно вырваться и убежать домой или броситься за помощью к кому-нибудь из прохожих. При необходимости кричи изо всех сил.
Правила безопасности на улице:
С раннего детства ребенок должен знать, что люди бывают разные, и общаться надо только с теми, кого знаешь.
1. Не разговаривай с незнакомцем;
2. Не садись к незнакомцу в машину;
3. Не играй по дороге из школы дом;
4. Не гуляй с наступлением темноты.
Очень важно объяснить ребенку, что незнакомец — это любой человек, которого не знает сам ребенок. Незнакомец может назвать ребенка по имени, сказать, что пришел по просьбе его мамы, может позвать посмотреть мультфильмы или предложить конфету. Но если человек ребенку незнаком, то он должен на все предложения отвечать отказом и в случае опасности кричать: «Я его не знаю!»
Родителям необходимо внушить ребенку, что никогда и ни при каких обстоятельствах они не пришлют за ним в школу, домой или во двор незнакомого человека. Если такой человек подойдет, кем бы он ни назвался, надо немедленно бежать в людное место, звонить родителям или обратиться к полицейскому.
Кроме этого, ребенку с детства необходимо привить следующие простые правила, которые ему необходимо соблюдать:
— Если ребенок хочет куда-либо пойти, то об этом обязательно должен предупредить родителей, сообщив им куда, с кем он идет и когда вернется, сообщив свой маршрут движения.
— Необходимо постараться, чтобы маршрут движения ребенка не пролегал по лесу, парку, безлюдным и неосвещенным местам;
— В случае, если ребёнок задержался, то он должен попросить родителей встретить его;
— В случае если маршрут движения ребенка проходит по автодороге, то он должен идти по краю дороги навстречу транспорту;
— Во время игры на улице, ребенку запрещено залезать в подвалы, подсобные помещения, заброшенные дома;
— Если ребенку показалось, что его кто-то преследует, необходимо незамедлительно проследовать в людное место, обратиться к взрослому;
— Если ребенка остановили и попросили показать дорогу, то ни в коем случае нельзя садиться в незнакомый автомобиль и не подходить к нему близко;
— Если навстречу ребёнку идет шумная компания, поведение которой является антиобщественным, необходимо перейти на другую сторону дороги, попытаться обойти эту компанию, не вступать в конфликты;
— В общественном транспорте лучше садиться ближе к водителю и в случае опасности обратиться к нему за помощью;
— В случае если к ребенку пристал незнакомый человек (люди), ему угрожает опасность, необходимо, чтобы ребенок не впадал в панику, громко закричал, привлекая внимание прохожих;
При возникновении опасной ситуации ребенку необходимо бежать в ближайшее безопасное место: школу, больницу, магазин, полицию и т.д. Если при входе в подъезд ребенок заметил посторонних, то он должен знать, что в подъезд он сможет войти только дождавшись кого-то из знакомых;
— Заходить в лифт с незнакомыми — запрещено;
Родители помните, что покупая детям не по возрасту дорогие подарки (дорогие мобильные телефоны, планшетные компьютеры, игровые консоли и т.д.), которыми ребенок может пользоваться на улице, Вы провоцируете злоумышленников на совершение в отношении Вашего ребенка противоправных действий!