Umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risidagi milliy yoki xorijiy sertifikatga ega bo‘lish malaka oshirishda qanday ustuvorlik beradi?
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining 2024-yil 12-martdagi 77-son buyrugʻi bilan malaka oshirish tizimida Muqobil malaka oshirish shakllarining roʻyxati va ularga beriladigan kredit ballar tasdiqlangan.
Buyruqqa koʻra, joriy yilda umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risidagi milliy yoki xorijiy sertifikatni olgan boʻlsangiz, ushbu sertifikat malaka oshirishning muqobil shakli sifatida tan olinadi hamda Sizga “Uzluksiz kasbiy taʼlim” elektron platformasi orqali 9 kredit ball beriladi.
Buning uchun Siz umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risidagi milliy yoki xorijiy sertifikatni platformaga yuklashingizning oʻzi kifoya.

Какие привилегии даёт наличие национального или зарубежного сертификата об уровне знаний по общеобразовательной дисциплине при повышении квалификации?
Приказом Министерства дошкольного и школьного образования №77 от 12 марта 2024 г. утверждён перечень альтернативных форм обучения в системе повышения квалификации и кредитные баллы по ним.
Согласно приказу, если в текущем году вы получили национальный или зарубежный сертификат об уровне знаний по общеобразовательной дисциплине, этот сертификат признается альтернативной формой повышения квалификации, а также вы получаете 9 кредитных баллов через электронную платформу “Непрерывное профессиональное образование”.
Для этого достаточно загрузить на платформу национальный или зарубежный сертификат об уровне знаний по общеобразовательной дисциплине.