Ўқувчиларга баҳо қачон қўйилиши керак? - Ta’lim / Образование
Савол: Ассалому алайкум, мен ўқитувчиман. Ўқувчиларга баҳони қачон қўйиш керак? Дарсдами ёки дарсдан кейин, уйдами? Уйда бошқа ишларимиз ҳам бўлади. Электрон журнал давомат юритиш учун эмасми?
O‘quvchilarga baho qachon qo‘yilishi kerak?
Жавоб: Халқ таълими вазирлигининг 2022 йил 24 июндаги 205-сонли “Умумтаълим мактабларида ўқувчилар билимини баҳолаш жараёнини рақамлаштириш ва таълим жараёнида шаффофликни таъминлаш тўғрисида”ги буйруғининг 3-бандида, 2022-2023 йилдан бошлаб, Республиканинг барча умумий ўрта таълим муассасаларида анъанавий қоғоз кўринишидаги синф журналлари ва қоғоз кундаликларини юритишни бекор қилиш белгиланган.
Ҳамда, Буйруқнинг 7-бандида таълим муассасасининг ўқув ва тарбия ишлари бўйича директор ўринбосари фан ўқитувчилари томонидан баҳолаш мезонига доир ўқувчиларни баҳолаш жараёни фақат дарс ўтилган сананинг ўзида олиб борилишини назорат қилиши белгиланган.
Яъни, сиз emaktab.uz (собиқ kundalik.com)да ўқувчиларни баҳолашда дарс ўтган кунингизда амалга оширишингиз керак. Аммо айнан дарс соатида ёки ундан кейинлиги буйруқда белгилаб берилмаган. Шу сабабли, куннинг исталган соатида кейинги кунга ўтмасдан ўқувчилар баҳоланиши керак.
Шунингдек, ўқитувчиларда кунлик иш соатлари эмас, балки дарс соатлари берлгиланганлиги учун бу ҳаракатларни ишдан кейинги ишлашга мажбур қилиш деб ҳам айтиб бўлмайди.

Когда должны быть выставлены оценки в журнале? - Ta’lim / Образование
Вопрос: Здравствуйте, я учитель. Когда учащимся следует выставлять оценки? На уроке или после урока, дома? У нас есть другие дела дома. Разве электронный журнал предназначен не для посещаемости?
Когда должны быть выставлены оценки в школе?
Ответ: Согласно пункту №3 приказа Министерства народного образования №205 от 24 июня 2022 года «О цифровизации процесса оценки знаний учащихся в общеобразовательных школах и обеспечении прозрачности образовательного процесса», начиная с 2022-2023 учебного года, во всех общеобразовательных учреждениях республики традиционные бумажные классные журналы и бумажное ведение дневников было отменено.
Также пунктом №7 приказа установлено, что заместитель директора по учебно-воспитательной работе образовательного учреждения будет контролировать, чтобы процесс оценивания учащихся по критерию оценки преподавателями предметниками осуществлялся только в день проведения урока.
То есть, вам необходимо оценить учеников в электронном журнале emaktab.uz (бывший kundalik.com) в день занятия. Но в приказе не указывается оценка во время или после урока. Поэтому оценку учащихся следует проводить в любой час дня, не переходя на следующий день.
Также, поскольку учителям назначается не ежедневное рабочее время, а классные часы, эти действия нельзя назвать принуждением их к работе после работы.
Примечание: Согласно приказу №205 от МДШО, если на уроке оценено менее 30% учеников, такой урок считается не проведённым и будет не оплачен.