O‘quvchilarga baho qachon qo‘yilishi kerak? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Savol: Assalomu alaykum, men o‘qituvchiman. O‘quvchilarga bahoni qachon qo‘yish kerak? Darsdami yoki darsdan keyin, uydami? Uyda boshqa ishlarimiz ham bo‘ladi. Elektron jurnal davomat yuritish uchun emasmi?
Javob:Xalq ta’limi vazirligining 2022 yil 24 iyundagi 205-sonli “Umumta’lim maktablarida o‘quvchilar bilimini baholash jarayonini raqamlashtirish va ta’lim jarayonida shaffoflikni ta’minlash to‘g‘risida”gi buyrug‘ining 3-bandida, 2022-2023 yildan boshlab, Respublikaning barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida an’anaviy qog‘oz ko‘rinishidagi sinf jurnallari va qog‘oz kundaliklarini yuritishni bekor qilish belgilangan.
Hamda, Buyruqning 7-bandida ta’lim muassasasining o‘quv va tarbiya ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari fan o‘qituvchilari tomonidan baholash mezoniga doir o‘quvchilarni baholash jarayoni faqat dars o‘tilgan sananing o‘zida olib borilishini nazorat qilishi belgilangan.
Ya’ni, siz emaktab.uz (sobiq kundalik.com)da o‘quvchilarni baholashda dars o‘tgan kuningizda amalga oshirishingiz kerak. Ammo aynan dars soatida yoki undan keyinligi buyruqda belgilab berilmagan. Shu sababli, kunning istalgan soatida keyingi kunga o‘tmasdan o‘quvchilar baholanishi kerak.
Shuningdek, o‘qituvchilarda kunlik ish soatlari emas, balki dars soatlari berlgilanganligi uchun bu harakatlarni ishdan keyingi ishlashga majbur qilish deb ham aytib bo‘lmaydi.
Eslatma: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 205-sonli buyrug‘iga ko‘ra:
Jurnallar bo‘limi orqali tegishli sinf tanlanib, kerakli fan orqali sinf jurnali sahifasiga kirib, dars o‘tilgan sana ustuniga darsda qatnashgan o‘quvchilarning 30% ni baholab, dars sahifasi bo‘limidagi “Dars o‘tildi” qaydiga belgi qo‘yilishi zarur.
O‘quvchilar o‘z vaqtida (9.00-21.00 gacha 1 smenali maktablar uchun, joriy kundan ertasi kuni 13.00 gacha 2 smenali maktablar uchun) baholanmasligi, belgining qo‘yilmasligi o‘qituvchining dars o‘tmaganligini bildiradi va ushbu dars uchun haq to‘lanmaydi.

Когда должны быть выставлены оценки в журнале? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Здравствуйте, я учитель. Когда учащимся следует выставлять оценки? На уроке или после урока, дома? У нас есть другие дела дома. Разве электронный журнал предназначен не для посещаемости?
Ответ: Согласно пункту №3 приказа Министерства народного образования №205 от 24 июня 2022 года «О цифровизации процесса оценки знаний учащихся в общеобразовательных школах и обеспечении прозрачности образовательного процесса», начиная с 2022-2023 учебного года, во всех общеобразовательных учреждениях республики традиционные бумажные классные журналы и бумажное ведение дневников было отменено.
Также пунктом №7 приказа установлено, что заместитель директора по учебно-воспитательной работе образовательного учреждения будет контролировать, чтобы процесс оценивания учащихся по критерию оценки преподавателями предметниками осуществлялся только в день проведения урока.
То есть, вам необходимо оценить учеников в электронном журнале emaktab.uz (бывший kundalik.com) в день занятия. Но в приказе не указывается оценка во время или после урока. Поэтому оценку учащихся следует проводить в любой час дня, не переходя на следующий день.
Также, поскольку учителям назначается не ежедневное рабочее время, а классные часы, эти действия нельзя назвать принуждением их к работе после работы.
Примечание: Согласно приказу №205 от МДШО:
Необходимо выбрать соответствующий класс через раздел журнала, войти на страницу классного журнала через нужный предмет, оценить 30% учащихся, принявших участие в уроке, в графе даты проведения урока, и поставить отметку «Урок пройден» в разделе страницы урока.
Если учащиеся не оцениваются вовремя (в день проведения урока до 21:00, для организаций, в которых проходит обучение в две смены, до 13:00 следующего дня), отсутствие отметки свидетельствует о том, что учитель не провёл урок — за такой день учителю не будет начисляться заработная плата.