Soatbay ishlovchi pedagoglarga ta’til puli to‘lanadimi? - Ta’lim / Образование
Soatbay ishlovchi hodimlarga ta’til puli to‘lanadimi? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Soatbaylarga ta’til puli to‘lanadimi?
Savol: Assalomu alekum. Ikki maktabda o‘qituvchi bo‘lib ishlayman. Biri asosiy, ikkinchisi o‘rindosh. Asosiy joyimdan 16 soat, o‘rindosh joyimdan 10 soat darsim bor. O‘rindosh joyimdan mehnat ta’til puli to‘lanadimi yoki to‘lanmaydimi? Qaysi band qaysi moddaga asosan? Buxgalterimiz mehnat ta’tiliga chiqasiz, lekin puli to‘lanmaydi deyapti. Mehnat ta’til puli faqat asosiy joyingizdan beriladi deyapti. Shu masalaga aniqlik kiritib bering, oldindan rahmat.
Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi 275-son qaroriga 3-ilovada tasdiqlangan Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida Nizom 12-bandiga muvofiq pedagog xodimlar mehnatiga soatbay haq to‘lash:
— ketma-ket ikki oydan ortiq bo‘lmagan davrda kasallik yoki boshqa sabablar bilan ishda bo‘lmagan xodimlarning o‘rnini bosish tartibida ishlab berilgan soatlar uchun haq to‘lashda;
— boshqa muassasalardan jalb etiladigan o‘qituvchilar va boshqa mutaxassislarning, shu jumladan o‘rindoshlik bo‘yicha boshqa maktablardan jalb etiladigan o‘qituvchilar va mutaxassislarning pedagogik ishi uchun haq to‘lashda;
— o‘rnini bosish tartibida umumta’lim muassasalari rahbarlari tomonidan o‘tilgan o‘quv soatlari uchun haq to‘lashda qo‘llaniladi. Mana shu holatlarda maktabdagi darslar o‘qituvchilarga soatbay dars biriktirilishi mumkin.
Soatbaylarga haq to‘lashda esa, O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlarini tasdiqlash to‘g‘risida qarorga (ro‘yxat raqami 3157) muvofiq umumta’lim maktablarining boshlang‘ich va yuqori sinflari o‘qituvchilari, o‘qituvchi-logopedi, logopediya shoxobchasi mudiri Mehnatga soatbay haq to‘lash miqdori bazaviy lavozim maoshlariga nisbatan 1.20 foizda haq to‘lanadi.

Оплачиваются ли отпускные учителям, работающим почасово? В данной странице вы можете получить ответ на этот вопрос.
Вопрос: Здравствуйте. Я работаю учителем в двух школах. В первой как основной работник, а во второй почасово. У меня есть 16 часов занятий в основной работе и 10 часов занятий почасово. Оплачиваются ли отпускные, если я работаю часовиком? Есть ли документ по этому поводу? Наш бухгалтер говорит, что мне дадут не оплачиваемый отпуск, если я работаю часовиком. Он говорит, что оплачиваемые отпускные дают только с основной работы. Пожалуйста, проясните этот вопрос. Заранее спасибо.
В соответствии с пунктом №12 Положения об оплате труда работников народного образования, утвержденного в приложении №3 к постановлению Кабинета Министров №275 от 21 декабря 2005 года почасовая оплата труда педагогических работников применяется при оплате:
— за часы, отработанные в порядке замещения отсутствующих по болезни или другим причинам работников, продолжавшегося не более двух месяцев подряд;
— педагогической работы учителей и других специалистов, привлекаемых из других учреждений, включая учителей и специалистов из других школ, привлекаемых по совместительству;
— учебных часов, преподаваемых руководителями общеобразовательных школ в порядке совмещения.
Именно в этих случаях уроки могут быть прикреплены учителям почасово.
А при оплате почасовой оплаты труда учителям начальных и старших классов общеобразовательных школ, учителю-логопеду, заведующему отделением логопедии в соответствии с постановлением Об утверждении размеров почасовой оплаты труда за проведение учебных занятий (регистрационный номер 3157) размер почасовой оплаты труда выплачивается в размере 1,20 процента к базовому должностному окладу.