Ona tili va tarix o‘qituvchilariga qo‘shimcha ustama to‘lanadi - Ta’lim / Образование
Milliy sertifikatga ega ona tili va adabiyot hamda tarix fanlari o‘qituvchilariga har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanadi. Ustama to‘lash 2025 yil 1 yanvardan boshlanadi. Tegishli qaror loyihasida bu 2024/25 o‘quv yili boshidan, ya’ni 2024 yil sentabrdan boshlanishi ko‘zda tutilgandi.
Ona tili va tarix o‘qituvchilariga qo‘shimcha ustama to‘lanadi
“O‘zbekiston – 2030 strategiyasini Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi prezident farmoniga ko‘ra, 2025 yil 1 yanvardan boshlab qator pedagog kadrlarga ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanadi.
Bunda, ustama Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida ona tili va adabiyot hamda tarix fanlari bo‘yicha Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida olingan tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan va ushbu fanlardan dars beruvchilarga to‘lanadi.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktorlarini menejyerlik bo‘yicha sertifikatsiyalash tizimi joriy etilishi belgilandi. Direktor har besh yilda bir marotaba attestatsiyadan o‘tkaziladi.

Учителям родного языка и литературы, а также истории, имеющим национальную сертификацию, выплачивается ежемесячная надбавка. Выплата надбавки начнется с 1 января 2025 года. Соответствующий проект постановления предусматривал, что он начнется с начала 2024/25 учебного года, то есть с сентября 2024 года.
Согласно указу президента «О государственной программе по реализации стратегии Узбекистана – 2030 в год поддержки молодежи и бизнеса», с 1 января 2025 года ряду педагогических кадров выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50 процентов к их тарифной ставке.
При этом надбавка выплачивается преподавателям этих предметов, имеющим сертификат соответствующего уровня, полученный в национальной системе оценки агентства по оценке знаний и компетенций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций по родному языку и литературе и истории в общеобразовательных учреждениях системы Министерства дошкольного и школьного образования.
Намечено внедрение системы сертификации директоров общеобразовательных учреждений по менеджменту. Аттестация директора проводится каждые пять лет.