Maktab o‘quvchilari ishlashi mumkin bo‘lgan sohalarning ro‘yxati tuzildi - Ta’lim / Образование
Endi O‘zbekistonda umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari ofitsiant, sotuvchi, sartarosh, buyumlarni qo‘lda taxlovchi-qadoqlovchi, dehqon xo‘jaligi a’zosi, yukchi bo‘lib ishlashi mumkin. Bu haqdagi hukumat qarori loyihasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi tomonidan ishlab chiqildi.
Maktab o‘quvchilari ishlashi mumkin bo‘lgan sohalarning ro‘yxati tuzildi
Ushbu qaror loyihasida aytilishicha, Mehnat kodeksiga muvofiq, shuningdek, sog‘lig‘iga hamda ma’naviy kamol topishiga ziyon yetkazmaydigan, o‘qish jarayonini buzmaydigan yengil mehnatni o‘qishdan bo‘sh vaqtida bajarishi mumkin bo‘lgan umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilarining mehnat huquqlarini ta’minlash maqsadida ularning mehnat qilishi mumkin bo‘lgan yengil turdagi ishlar va kasblar ro‘yxati tuzilgan.
Qolaversa, ushbu ro‘yxatda 40 ta ish va kasblar nomlari keltirilgan.
Bunda 16 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan xodimlarning ish vaqti faqat yuklarni qo‘lda ko‘tarish va tashish bilan bog‘liq bo‘lgan ishlardan iborat bo‘lganda, ular uchun yuk ko‘tarish va tashish normasining chegarasi 4,1 kilogramdan og‘ir bo‘lmasligi, shuningdek, ular aravacha va vagonetka yordamida yuk tashishlariga jalb etilmasligi lozim.
16 yoshgacha bo‘lgan voyaga yetmaganlar ish vaqtining uchdan bir qismi yuklarni qo‘lda ko‘tarish va tashish bilan bog‘liq ishlardan iborat bo‘lganda, qo‘lda yuk ko‘tarish va tashish normalarining chegarasi o‘g‘il bolalar uchun – 6,5 kilogram, qiz bolalar uchun – 3,5 kilogramdan og‘ir bo‘lmasligi lozim.
Shu bilan birgalikda, 15—16 yoshli shaxslarni ishga qabul qilish uning ota-onasidan birining (ota-onasining o‘rnini bosuvchi shaxsning) yozma roziligi mavjud bo‘lganda mehnat shartnomasi asosida amalga oshiriladi.
Umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilarining mehnatidan foydalanishda mazkur nizomga rioya qilmagan shaxslar qonunchilik hujjatlariga muvofiq javobgarlikka tortilishi kutilmoqda.

Был составлен список направлений, в которых могут работать школьники - Ta’lim / Образование
Теперь учащиеся средних общеобразовательных, средних специальных и профессиональных учебных заведений Узбекистана могут работать официантами, продавцами, парикмахерами, упаковщиками, членами дехканского хозяйства, грузчиками. Проект постановления правительства по данному вопросу разработан Министерством по сокращению бедности и занятости населения.
Был составлен список направлений, в которых могут работать школьники
В проекте постановления говорится, что в соответствии с Трудовым кодексом, а также в целях обеспечения трудовых прав обучающихся общеобразовательных организаций среднего, среднего специального, профессионального образования, которые могут выполнять в свободное от учебы время легкий труд, не наносящий вреда здоровью и нравственному совершенствованию, не нарушающий учебный процесс, составляется перечень работ и профессий легкого типа, по которым они могут трудиться.
Кроме того, в этом списке перечислены названия 40 профессий и направлений.
При этом, когда рабочее время работников в возрасте от 16 до 18 лет состоит только из работ, связанных с ручным подъемом и транспортировкой грузов, предел нормы подъема и транспортировки для них не должен превышать 4,1 килограмма, а также они не должны привлекаться к перевозке грузов с помощью тележек и вагонеток.
При условии, что треть рабочего времени несовершеннолетних в возрасте до 16 лет состоит из работ, связанных с ручным подъёмом и транспортировкой грузов, предел норм ручного подъема и перевозки грузов не должен превышать для мальчиков – 6,5 кг, для девочек – 3,5 кг.
При этом приём на работу лиц 15-16 лет осуществляется на основании трудового договора при наличии письменного согласия одного из его родителей (лица, замещающего родителей).
Лица, не соблюдающие данное положение при использовании труда учащихся общеобразовательных организаций среднего, среднего специального, профессионального образования, подлежат привлечению к ответственности в соответствии с законодательством.
Данный проект постановления вынесен на общественное обсуждение 8 мая. Обсуждение продлится до 23 мая.