Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2025-yil 15-sentyabrdagi “Xorijiy til o‘qituvchilarining belgilangan talab darajasidagi sertifikatga ega bo‘lishlariga doir zaruriy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 340-son buyrugʻi qabul qilindi.
Unga ko’ra, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida faoliyat olib borayotgan barcha xorijit til o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo’lishi lozimligi talabini saqlab qolgan holda, istisno tariqasida amalda faoliyat olib borayotgan va talab darajasidagi sertifikatga ega bo’lmagan pedagoglarga 2025-yil yakuniga qadar (joriy o‘quv yilining 1-2-choraklari davomida) o’z mehnat faoliyatlarini davom ettirishga ruxsat beriladi.
Talab darajasidagi sertifikatlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar sertifikatlarining amal qilish muddati o‘quv yili davomida tugaydigan bo‘lsa, bu toifadagi o’qituvchilarga o’quv yili so’ngiga qadar ishlash imkoniyatini beriladi. Muddatsiz sertifikatlar uchun amal qilish muddati sertifikat olingan kundan boshlab 3 yilgacha ekanligini inobatga olinadi.
Joriy oʻquv yilida umumiy oʻrta taʼlim maktablarida yuzaga kelishi mumkin boʻlgan vakant lavozimlarga oliygohlarda xorijiy tillar oʻqituvchisi mutaxassisligi boʻyicha tahsil olayotgan hamda talab darajasidagi sertifikatga ega 3-4-kurs talabalari orasidan kadrlar zaxirasi shakllantiriladi.
Shuningdek, joriy yilning 1-dekabriga qadar sertifikat imtihonlariga tayyorgarlik jarayonida malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda sertifikatga ega boʻlmagan xorijiy til oʻqituvchilari uchun qoʻshimcha oʻquv mashgʻulotlari tashkil etiladi.

Принят приказ Министра дошкольного и школьного образования от 15 сентября 2025 года № 340 «О необходимых мерах по получению учителями иностранных языков сертификата установленного уровня квалификации».
Согласно приказу, при сохранении требования о наличии у всех преподавателей иностранных языков, работающих в общеобразовательных школах, национального сертификата не ниже уровня В2 или эквивалентного ему международного сертификата, в качестве исключения преподавателям, работающим в настоящее время и не имеющим сертификата требуемого уровня, будет разрешено продолжить свою работу до конца 2025 года (в течение 1–2 четверти текущего учебного года).
Преподавателям с сертификатами начального уровня, срок действия которых истекает в течение учебного года, будет разрешено работать до конца учебного года. Срок действия постоянных сертификатов составляет 3 года с даты выдачи.
Кадровый резерв будет сформирован из числа студентов 3–4 курсов, обучающихся в вузах по специальности «Преподаватели иностранных языков» и имеющих сертификат необходимого уровня для замещения вакантных должностей, которые могут возникнуть в общеобразовательных школах в текущем учебном году.
Также до 1 декабря текущего года для преподавателей иностранных языков, не имеющих сертификата, будут организованы дополнительные обучающие мероприятия с привлечением квалифицированных специалистов по подготовке к сертификационным экзаменам.