Yangi o‘quv yili boshlanishiga ham oz qoldi. Maktab formasini olishda qanday jihatlarga e’tibor qaratish lozim? Yagona maktab formasi majburiymi? Maktab formasi sotib olishda kimlarga yordam beriladi? Quyidagi maqolada maktab formasi bilan bog‘liq bir qator huquqiy savollarga javob beriladi.
Maktab formasini sotib olishda nimalarga e’tibor berish kerak?
“Maktab bozori” boshlandi, forma sotib olishda nimalarga e’tibor berish kerak? Muhim 5 savolga javob.
Yangi oʻquv yilidan yagona maktab formasi majburiymi?
Yoʻq, oʻquvchilar uchun yagona maktab formasi majburiy emas. Hukumat qarori bilan yagona maktab formasi shakllari tasdiqlangan. Mazkur forma amaliyotga bosqichma-bosqich joriy etilishi belgilangan, biroq hali aniq muddat koʻrsatilmagan.
Maktab formasini sotib olishda nimalarga eʼtibor berish kerak?
Oʻquvchilar uchun yagona maktab formasi majburiy boʻlmasada, maktabda kiyiladigan kiyimlar uchun umumiy talablar barcha uchun majburiy.
Oʻquvchilar maktab formasini kiyishda quyidagi talablarga rioya etilishi lozim:
— kiyimlar oʻta tor yoki oʻta keng bichimda boʻlmasligi;
— qizlar uchun yubkaning uzunligi tizzadan kamida 5 – 15 sm pastda boʻlishi;
— oʻgʻil bolalar uchun shimning uzunligi oyoq toʻpigʻidan pastda boʻlishi;
— oyoq kiyimlar poshnasining 3 santimetrdan baland boʻlmasligi;
— koʻylakning eng yuqoridagi faqat bitta tugmasidan tashqari boshqa tugmalarning qadalgan boʻlishi;
— kiyimlarning toza va dazmollangan boʻlishi.
Qizlar shim kiyishi mumkinmi?
Maktablarda quyidagilar taqiqlanadi:
— oʻgʻil bolalar maktabga tanasining ochiq qismiga tatuyirovka tushirgan yoki pirsing qilgan, soqol qoʻygan, sochi 2-3 santimetrdan uzun boʻlgan va yorqin ranglarga boʻyagan holda kelishlari;
— qiz bola oʻquvchilar maktabga tanasining ochiq qismiga tatuyirovka tushirgan yoki pirsing qilgan, sochini yorqin ranglarga boʻyagan, yuzini koʻzga tashlanadigan darajada makiyaj qilgan, qulogʻiga bittadan ortiq sirgʻa taqqan, barmoqlariga uzuk taqqan, qoʻl tirnoqlarini boʻyagan va uzun qilib oʻstirgan holda kelishlari;
— Ob-havodan kelib chiqib, oʻquvchilar maktab formasining nimchasini yoki kostyumini, koʻylakning yengi uzun yoki kalta shaklini ixtiyoriy ravishda kiyishlari mumkin.
— Qishda qizlarga shim kiyishga ruxsat beriladi.
Maktab formasi talablariga rioya etmaslik uchun qanday choralar qoʻllaniladi?
Oʻquvchilarning maktab formasi talablarini buzganligi uchun quyidagi choralar qoʻllanishi mumkin:
— ogohlantirish;
— kundalik daftariga qayd etish;
— tushuntirish olib borish uchun ota-onasini xabardor qilish;
— mahalla va maktab yigʻilishlarda ota-onalar ishtirokida muhokama qilish.
Maktab formasi sotib olishda kimlarga yordam koʻrsatiladi?
“Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan oilalarning oʻquvchi farzandlariga maktab formasi hamda oʻquv qurollari sotib olish uchun yiliga bir marta subsidiya beriladi. Mazkur subsidiyani olish uchun Yoshlar ishlari agentligining tuman (shahar) boʻlimlariga murojaat qilish lozim.
Ijtimoiy ehtiyojmand oilalarning iqtidorli farzandlariga har yili yoshlar masalalari boʻyicha hududiy idoralararo kengashlar tomonidan maktab formasi sotib olishda yordam koʻrsatiladi. Bu yordamni olish uchun hokimiyatga murojaat qilish kerak.

До начала нового учебного года осталось совсем немного времени. На что следует обратить внимание при покупке школьной формы? Обязательна ли единая школьная форма? Кому оказывается помощь при ее приобретении? В данной статье даны ответы на ряд правовых вопросов, связанных со школьной формой.
Начался «школьный сезон»: на что обратить внимание при покупке школьной формы? Ответы на 5 важных вопросов.
Обязательна ли единая школьная форма с нового учебного года?
Нет. Единая школьная форма для учащихся не является обязательной. Постановлением Правительства утверждены образцы единой школьной формы. Предусмотрено поэтапное внедрение такой формы, однако конкретные сроки ее обязательного введения пока не установлены.
На что следует обратить внимание при покупке школьной формы?
Несмотря на то, что единая школьная форма не является обязательной, общие требования к одежде, в которой учащиеся посещают школу, обязательны для всех.
При ношении школьной одежды необходимо соблюдать следующие требования:
— одежда не должна быть слишком узкой или слишком свободной;
— длина юбки для девочек должна быть не менее чем на 5–15 см ниже колена;
— длина брюк для мальчиков должна быть ниже лодыжки;
— высота каблука обуви не должна превышать 3 см;
— на рубашке все пуговицы, кроме самой верхней, должны быть застегнуты;
— одежда должна быть чистой и выглаженной.
Можно ли девочкам носить брюки?
В школах запрещается:
— мальчикам приходить в школу с татуировками на открытых участках тела, пирсингом, бородой, волосами длиннее 2–3 см или окрашенными в яркие цвета;
— девочкам приходить в школу с татуировками на открытых участках тела, пирсингом, волосами, окрашенными в яркие цвета, с ярким макияжем, более чем одной серьгой в каждом ухе, кольцами на пальцах, окрашенными и длинными ногтями;
— В зависимости от погодных условий учащиеся могут по своему выбору носить жилет или пиджак школьной формы, а также рубашку с длинным или коротким рукавом;
— В зимний период девочкам разрешается носить классические брюки чёрного цвета.
Какие меры применяются за несоблюдение требований к школьной форме?
За нарушение требований к школьной форме в отношении учащихся могут применяться следующие меры:
— предупреждение;
— внесение записи в дневник;
— уведомление родителей для проведения разъяснительной беседы;
— обсуждение вопроса с участием родителей на собраниях школы и махалли.
Кому оказывается помощь при покупке школьной формы?
Семьям, включенным в реестры «Железная тетрадь», «Женская тетрадь» и «Молодежная тетрадь», один раз в год предоставляется субсидия на приобретение школьной формы и учебных принадлежностей для детей-школьников.
Для получения данной субсидии необходимо обратиться в районный (городской) отдел Агентства по делам молодежи.
Кроме того, талантливым детям из социально нуждающихся семей ежегодно оказывается помощь в приобретении школьной формы по решению территориальных межведомственных советов по вопросам молодежи.