Ijtimoiy tarmoqlarda o‘qituvchilar o‘rtasida boshlang‘ich sinflarda jismoniy tarbiya fanidan dars berish masalasiga doir tarqalgan xabarlar yuzasidan Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi rasmiy izoh berdi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligining tegishli qo‘shma qarori bilan “Umumtaʼlim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga o‘zgartirishlar kiritilgan.
Mazkur Nizomning 15-bandida “boshlang‘ich sinflarda o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchilarning boshlang‘ich taʼlim mutaxassisligiga egaligi yoki tegishincha ushbu fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha taʼlim olganligi inobatga olinadi” deya qayd etilgan.
Mazkur band boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining yosh va psixologik xususiyatlarini inobatga olgan holda taʼlim va tarbiya sifatini oshirish hamda dars soatlari taqsimotidagi kelishmovchiliklarga chek qo‘yish maqsadida kiritilgan.
7–10 yoshli bolalarda tushunchalarni idrok etish va fanlarni o‘zlashtirish jarayoni yuqori sinf o‘quvchilarinikidan tubdan farq qiladi. Boshlang‘ich sinfda o‘qitiladigan fanlar xususan, jismoniy tarbiya alohida boshlang‘ich taʼlim metodikasini talab etadi.
Yangi tartib bilan o‘qituvchi boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha taʼlim olgan bo‘lishi nazarda tutilmoqda.
Taʼkidlash joizki, boshlang‘ich sinflarda jismoniy tarbiya metodikasi bo‘yicha taʼlim olgan jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari dars o‘tish huquqiga ega.

Министерство дошкольного и школьного образования дало официальное разъяснение в связи с распространяющимися в социальных сетях среди учителей сообщениями по вопросу преподавания физической культуры в начальных классах.
В соответствующее Положение «О порядке комплектования классов в общеобразовательных учреждениях и формирования тарификационных списков» внесены изменения совместным решением Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства экономики и финансов, а также Министерства здравоохранения.
В пункте 15 данного Положения отмечается, что при распределении учебных часов по предметам, преподаваемым в начальных классах, учитывается наличие у учителя специальности «начальное образование» либо получение им соответствующего образования по методике преподавания данного предмета в начальных классах.
Данный пункт был введён с целью повышения качества образования и воспитания с учётом возрастных и психологических особенностей учащихся начальных классов, а также устранения разногласий при распределении учебных часов.
Процесс восприятия понятий и освоения предметов детьми в возрасте 7–10 лет кардинально отличается от аналогичного процесса у учащихся старших классов. Предметы, преподаваемые в начальных классах, в частности физическая культура, требуют применения отдельной методики начального образования.
Согласно новому порядку, предусматривается, что учитель должен иметь образование по методике преподавания в начальных классах.
Следует отметить, что учителя физической культуры, получившие образование по методике преподавания физической культуры в начальных классах, имеют право проводить занятия.