Замонавий техника воситалари тараққий этаётган бир пайтда компьютер ўйинларининг ҳам кўплаб турлари ишлаб чиқилмоқда. Кўпинча компьютерда ўйин ўйнаб ўтирган болани кўрганимизда бизда салбий фикрлар уйғонади. Чунки биз фарзандимиз уларга беҳуда вақт сарфлаяпти, деб ўйлаймиз. Бироқ шуни ҳам ҳисобга олишимиз керакки, яъни шундай ўйинлар ҳам борки, улар нафақат ўйин балки дастурлаш учун қўлланма шаклида яратилган.
“Ўйлашимча, келажакда дастурчиларгина дастурлаш элементлари билан боғлиқ бўлмайдилар”– дейди Марк Цукерберг.
Фарзандларимиз келажакда дастурлаш асослари билан ҳаёт кечирар эканлар, уларни қийинчиликларга тайёрлаш, яъни дастурлашни ўргатишимиз керак. Болани дастурлашга ўргатиш шу қадар муҳимми? У келажакда футболчи ёки балерина бўлишни истаётган бўлса-чи? Жавоб жуда оддий: мантиқий фикрлаш ва ўз ишларини режалаштиришга ўргатиш учун дастурлашни билиш муҳим ҳисобланади. Ота-оналар замонавий фарзандлари кичик ёш давриданоқ планшет ва компьютерларни ёқишни билишини айтиб мақтанадилар. Техника воситаларига бўлган қизиқишни алгоритм тузувчи ва кодларни ёзишни ўргатувчи ўйинларни таклиф этиш орқали ёнма-ён олиб бориш мумкин.
Нима деб ўйлайсиз, неча ёшдан дастурлашни бошлаш мумкин? Kodable ташкилотчиларининг айтишича, ушбу ўйин икки ёшли болаларга ҳам таклиф этилиши мумкин. Кодларни ўргатишни ҳарфларни ўрганишдан аввал бошлаш мумкин. Ҳатто миттивойлар ҳам қизиқ лабиринт бўйлаб югуришлари, кетма-кетликка эътибор берган ҳолда, бир вақтнинг ўзида дастурларни тузишни ўрганишлари мумкин. Маслаҳатлар графиклар ёрдамида тақдим этилган, шунинг учун фарзандингиз маълумотни ўқишига тўғри келмайди.
«Kodable»ни бошланғич синфларда информатикани ўрганиш учун тавсия этадилар: ўқитувчи ва ота-оналар ўрганиш жараёнини назорат қилиш, мураккаблик даражасини белгилаш ва муваффақиятларни кузатиб боришлари мумкин. Энг кичик ёшдаги болажонлар учун жуда яхши илк қадамдир.
“Дастурлаш даври” деб номланган нотижорат ташкилот, халқаро ҳаракат томонидан ташкил этилган Code.org сайтида болалар ва катталар учун бир неча маърифий курслар тўпланган. Улардан фойдаланишни бошлаш ёши – тўрт ёш.
Ягона ўйин ёрдамида ҳамма нарсани бир вақтнинг ўзида ўрганиш имконсиз, аммо турли мультфильм қаҳрамонлари иштирок этган қадамма-қадам ўрганиш тизими тақдим этилган. Босқичма-босқич ҳаракатланиб, қисқа дастурларни яратишни ўрганиш мумкин.
Смартфон ва планшетларда мавжуд бўлган ушбу ўйинда кичик робот буйруқларга бўйсуниб, керакли жойда лампочкани ёқиши керак. Бунда бола олдида турадиган асосий вазифа ўйинчоқнинг йўлини оддий буйруқлар ёрдамида режалаштиришдан, ота-оналарнинг вазифаси эса болакайларга расмларда нима акс этганини тушунтиришдан иборат.
Lightbotни ўйнайдиган бола келажакда истеъдодли лойиҳалаштирувчи бўлиши аниқ эмас, аммо ўз ҳаракатларини режалаштириш ва содда алгоритмларни тузишни ўрганади. Бу илова ҳам мактаб ёшидагилар ёки 4-6 яшарлар учун тавсия этилиши мумкин. Лойиҳа ташкилотчилари тўққиз ёшдан катта бўлган болалар учун ҳам мураккаб шаклдагисини таклиф этишган.Айтганча, ота-оналар ҳам йўналишларни тузишда бажонидил иштирок этишлари мумкин. Робот болаларга ажойиблиги билан ёқади, ота-оналарни эса ўзининг жиддийлиги билан ром этади.
Россия фанлар академияси буюртмасига асосан ишлаб чиқилган. “ПиктоМир” мактабгача ёшда бўлган болалар учун мўлжалланган бўлиб, жуда қизиқарли ишланган. Робот майдонни бўяйди, бола эса алгоритмларни тузишни ўрганади. Барча эслатмалар графиклар ёрдамида бажарилган, шунинг учун “ПиктоМир”ни ўқишни билмайдиган болаларга ҳам беш ёшдан бошлаб бериш мумкин, олимлар ҳатто болаларга ҳам тушунарли бўлишини таъминлаш мақсадида анча ҳаракат қилишган.
Агар ота-оналар инглиз тилини билишмаса ёки дастурлаш борасида билимга эга бўлишмаса, аммо фарзандларида мантиқий фикрлашни ривожлантириш истагида бўлишса, «ПиктоМир» улар учун қутқарувчи вазифасини бажаради. Мобиль кўринишлари iOS, Android ва Windows Phone учун мавжуд, аммо иккита охиргисини ишлаб чиқарувчилар сайти орқали юклаб олиш зарур.
Мазкур ўйининг маъноси вазифаларни бажариш ва кўрсаткичга қараб алгоритм тузиш бўлиб, у мактабнинг бошланғич синф ўқувчилари учун мўлжалланган. Тўғри оддий кўрсаткич етти ёшли болани узоқ вақт давомида қизиқтирмайди. Бироқ ўн ёшдаги ва ундан катта алгоритмлашдан хабари бўлган болаларни қизиқтириши аниқ, чунки энг қизиқ бошқотирмалар мураккаб бўлган босқичларда учрайди.
Robozzl янги масалаларни тузиш ва излаб топиш бўйича чексиз имкониятлар тақдим этади, шунинг учун нафақат дастурлаш алифбосини ўрганиш, балки такрорлаш ва амалиёт учун ҳам мос келади.
Мактаб ёшигача бўлган болалар ўзини қулай хис қиладиган, ўзлаштириш учун оддий бўлган яна бир ўйин «Cargo-Bot»дир. Ундаги матнлар кам бўлганлиги учун болалар дастлабки вазифаларни бажариши ва энг кам юришлар билан қутиларни жойдан жойга олишда бир неча ҳарфларнигина фарқлай билишининг ўзи кифоя қилади.
Мураккаб масалалар эса ҳатто катталарни ҳам узоқ вақтга ўйлантириб қўяди. Бошқа ўргатувчи ўйинлар орасида Cargo-Bot ўзининг ёқимли расмлари билан ажралиб туради. Айтганча, Cargo-Bot бутунлай «iPad»да дастурлаштирилган.
Ғаройиб маймунни бошқаришни қадамма-қадам ўргатувчи онлайн ўйин, жуда содда тузилган. Ҳар бир янги босқич дастурлаш имкониятларини намойиш этади, кейинги масалани бажариш учун эса аввалги дарсга оид билимларни қўллашга тўғри келади.
Бананга етиб бориш учун бир неча дақиқа керак, шунинг учун дарслар бола зерикиб қолмаслиги ва улгуришини ҳисобга олган ҳолда, жуда қулай ишланган. «Code Monkey»нинг ютуғи шундаки, буйруқлар пиктограммалар ёрдамида берилади, вазифалар кетма-кетлиги эса деярли ҳақиқий кодлар қатори билан ёзилади.
«Scratch»ни мазкур рўйхатга қўшиш ноҳақликдир, чунки бу ўйни эмас, болаларни дастурлашга ўргатиш учун мўлжалланган махсус муҳитдир; киритмасликнинг ҳам иложи йўқ, чунки у аъло даражадаги ўргатиш кўрсатмасидир. Массачусетс технология университетига тегишли «Scratch»дан кенг омма фойдаланиши мумкин.
Scratch имкониятлари унда масала ва босқичлари мавжуд эмаслигига қарамай катта таассурот қолдиради, бироқ уни қўллаш учун фантазия ва воситалар мавжуд. Ҳар бир дастурнинг мақсади болаларни мустақил равишда дастурлашга қаратилганини ҳисобга оладиган бўлсак, бу борада универсал ечим ҳам йўқ, бироқ алгоритмлашга ўргатувчи ўйинларнинг кўпчилигида етишмайдиган ижод учун имконият мавжуд. Scratch саккиз ёшдан бошлаб болаларга тақдим этилиши мумкин.
Узоқ чанг босиб ётган классикани ҳам унутиш керак эмас. «СeeBot»нинг ўргатувчи ўйинлари 2003 йилда таълим муассасалари учун махсус ишланма сифатида пайдо бўлди. Дастлаб яратувчилар янги сайёрани мустамлакага айлантириш ҳақида ўйин яратдилар, унинг қизиқ жойи шунда эдики, қаҳрамонларни бошқариш учун ўз дастурингизни ёзишингиз талаб этиларди. CeeBot эса ўхшаш кўрсатмаларга эга бўлган бир неча масалалардан иборат бўлган ўйин тариқасида ўргатувчи курсдир.
Янги сайёрда маҳаллий фаунани қириб ташлаётган дастурлаштирилган роботлар тарихи кичик ёшдаги болаларга тўғри келмаслиги мумкин, бироқ информатикага қизиқишни бошлаган ва алгоритм ҳақида тасаввурга эга бўлган ўсмирлар учун яхши қўлланмага айланади. СeeBot замонавий ўйинларга қараганда анча кўримсиз, аммо яна қайси ўйинда бола қаҳрамонларни максимал даражада С++га яқинлаштирилган шахсий дастурлар ёрдамида бошқариши мумкин?
CodeCombat жиддий, чунки бу ўйинда ҳақиқий кодлар ўргатилади ва ғолиб ҳақиқий дастурчига айланади. Сиз дастурлаш тилини ўзингиз танлаб, унда ўз қаҳрамонингиз учун буйруқлар ёзасиз (Ўйинда Python, JavaScript, Lua ёки CoffeScript га ўхшаган тажрибадагилар таклиф этилади) ва кристалларни қидириб саёҳатга равона бўласиз.
Ўғил болалар ва қиз болалар бу ўйинни саккиз ёшдан бошлаб ўйнашлари мумкин. Ўрганиш ва эслатмалар рус тилида. Ўйиндан мактабларда ҳам фойдаланса бўлади. Ўйинда ҳар бир босқичнинг бошланишида бола дастурлаш тўғрисида қизиқ ва илҳом берувчи иқтибосларни ўқийди, улар болага “бу код ўз-ўзидан сени ўргатиб қўёлмаслиги”ни эслатади. CodeCombat “отишмалар”га қараганда кўпроқ жалб этади, дам олиш ва ўргатиш учун энг яхши ўйинлардан биридир.
Ана кўрдингизми, ҳар бир нарсани ижобийга айлантириш ўзимизга боғлиқ. Ўйлаймизки, юқорида номлари келтирилган ўйинлар ёрдамида фарзандимиз нафақат вақтини қизиқарли, шу билан бирга унумли ўтказади. Келажакда дастурчи касбида фаолият юритмаса ҳам, иш ва вақтини ақл билан режалаштирувчи инсонга айланади.

«Я думаю, что в будущем все, а не только программисты будут связаны с элементами программирования», — считает Марк Цукерберг. Поскольку в этом будущем придётся жить нашим детям, пора подготовить их к трудностям, то есть научить программировать.
Зачем учить ребёнка программированию? Тем более если у вас растёт будущая балерина или футболист? Ответ простой: для того, чтобы научить логически мыслить и планировать свои действия. Родители хвастаются, что современные дети почти с пелёнок умеют включать планшеты и компьютеры. Интерес к технике и тягу к развлечениям можно совместить с обучением и развитием, предложив ребёнку игры, которые научат составлять алгоритмы и даже писать код.
Как думаете, с какого возраста нужно начинать обучение программированию? Создатели Kodable утверждают, что их игра доступна двухлетним детям. Учиться коду можно раньше, чем учить буквы. Гонять по лабиринтам весёлые рожицы действительно могут даже малыши, а заодно осваивать составление программ, указывая последовательность действий. Подсказки и рекомендации выполнены при помощи графики, так что читать ребёнку ничего не придётся.
Kodable
Kodable рекомендуют для изучения информатики в начальной школе: учителя и родители могут контролировать процесс обучения, устанавливать уровни сложности и следить за успехами. Отличное начало для самых маленьких.
На сайте Code.org, созданном некоммерческой организацией, международным движением «Час программирования», собрано несколько образовательных курсов для детей и взрослых. Возраст, с которого можно начинать, — четыре года.
Code.org
Одной игры, которая научит всему и сразу, там нет, зато есть пошаговое игровое обучение с персонажами различных мультфильмов. Переходя от уровня к уровню, можно учиться и создавать свои короткие программы.
В игре, доступной на смартфоне или планшете, маленький робот, подчиняясь командам, должен зажечь в нужных местах лампочки. Главная задача, которая при этом будет стоять перед ребёнком, — спроектировать путь игрушки при помощи простых команд. Задача родителя — объяснить малышам, что означают картинки. Не факт, что ребёнок, играющий в Lightbot, вырастет гениальным разработчиком, но зато точно научится планировать действия и составлять простейшие алгоритмы.
Lightbot
Это приложение тоже можно рекомендовать как одно из стартовых даже для дошкольников 4–6 лет. Разработчики предлагают и более сложную версию, которая подойдёт для детей старше девяти лет. Родители, кстати, тоже с удовольствием могут потратить время на составление маршрутов. Робот достаточно забавный, чтобы понравиться детям, и достаточно серьёзный, чтобы не надоедать взрослым.
«ПиктоМир», разработанный НИИСИ РАН по заказу Российской академии наук. В НИИСИ РАН уже разработали систему «КуМир», в которой с программированием знакомятся старшие школьники, но игрового элемента в ней нет. «ПиктоМир», рассчитанный на дошкольников, получился увлекательным и очень доступным. Робот раскрашивает поля, а ребёнок учится составлять алгоритмы.
ПиктоМир
Все подсказки выполнены с помощью графики, поэтому «ПиктоМир» можно спокойно давать детям, не умеющим читать, начиная с пяти лет: заметно, что учёные постарались сделать действия понятными даже для малышей. Если родители не знают английского языка и ничего сами не понимают в программах, но очень хотят развивать логическое мышление у детей, «ПиктоМир» будет настоящим спасением. Мобильные версии доступны для iOS, Android и Windows Phone, но скачивать последние две придётся с сайта разработчика.
Выполнить задания и составить алгоритм движения стрелки по пазлу — такой смысл у игры, в которую могут сыграть уже младшие школьники. Правда, обыкновенная стрелка вряд ли увлечёт семилеток надолго, тем более если это будет первая из подобных игр.
Robozzle
Зато может всерьёз заинтересовать школьников с десяти лет, уже знакомых с алгоритмизацией, потому что самые интересные головоломки, конечно, встречаются на более сложных уровнях. Robozzle предоставляет почти неограниченные возможности по созданию и поиску новых заданий, поэтому больше всего подходит не для изучения азов, а для постоянного повторения и практики.
Ещё одна простая для освоения игра, на начальных уровнях которой комфортно будут себя чувствовать дошкольники. Поскольку текста в ней мало, детям достаточно различать отдельные буквы, чтобы выполнить первые задания и переложить ящики за меньшее число ходов с места на место.
Cargo-Bot
Над сложными комбинациями даже взрослые смогут задуматься надолго. Среди других обучающих и развлекательных приложений Cargo-Bot выделяется очень приятной картинкой. Кстати, Cargo-Bot был полностью спрограммирован на iPad.
CodeMonkey
Онлайн-игра, в которой шаг за шагом дети учатся управлять забавной обезьянкой, построена очень просто и наглядно. Каждый новый уровень рассказывает о возможностях программирования, а чтобы выполнить следующее задание, придётся применить знания из предыдущего урока. Чтобы дойти до банана, нужно несколько минут, поэтому занятия удобно планировать так, чтобы ребёнок оставался увлечён и не успевал устать.
Большой плюс CodeMonkey в том, что эта игра даёт представление о синтаксисе как таковом, потому что команды нужно выбирать при помощи пиктограмм, а последовательность действий записывается строчками почти настоящего кода.
Scratch
Включать Scratch в этот список не совсем честно, потому что это не игра, а специально разработанная среда для обучения детей программированию, а не включать нельзя, потому что это отличный образовательный инструмент. Авторство Scratch принадлежит Массачусетскому технологическому университету, а в сообществе большая часть информации переведена на русский язык, поэтому Scratch доступен для очень широкой аудитории.
Возможности у Scratch действительно впечатляющие, хотя в нём нет заданий и уровней, зато есть море фантазии и средств для её применения. Поскольку цель в каждом проекте ребёнок должен установить самостоятельно, то и универсальных решений нет, зато есть простор для творчества, которого не хватает в играх, обучающих алгоритмизации. Scratch отлично подойдёт для детей от восьми лет, которым уже надоело гонять роботов и обезьянок по привычным маршрутам.
СeeBot
Нельзя забывать про классику, даже изрядно запылившуюся. Обучающие игры CeeBot появились в 2003 году как специальная разработка для образовательных учреждений. Изначально разработчики создали Colobot — игру о колонизации новой планеты, главная фишка которой была в том, что для управления персонажами нужно было писать свои программы.
CeeBot
CeeBot — игровой обучающий курс из нескольких заданий с подробными инструкциями. История про программируемых роботов на новой планете, уничтожающих местную фауну, конечно, для малышей не подойдёт, но для подростков, которые уже успели увлечься информатикой и представляют себе, что такое алгоритм, станет неплохим пособием. Выглядит CeeBot на фоне современных игр бледновато, но где ещё ребёнок будет управлять персонажами, создавая собственные программы, максимально приближённые к синтаксису С++?
CodeCombat
CodeCombat — это уже серьёзно, потому что в этой игре учат настоящий код и из победителя получится готовый программист. Вы выбираете язык программирования, на котором придётся писать команды для своего персонажа (игра предлагает Python, JavaScript, Lua или несколько экспериментальных вроде CoffeScript), и отправляетесь в путешествие за кристаллами.
Сажать за игру можно мальчишек и девчонок от восьми лет. Обучение и подсказки на русском языке, за $9,99 можно каждый месяц получать новые уровни для прохождения (первые 70 бесплатны). Игра может использоваться в школах, есть отдельные бонусы для учителей. В игре перед стартом каждого уровня ребёнок будет читать забавные и мотивирующие цитаты о программировании, напоминающие, что «этот код сам себя не выучит». CodeCombat захватывает сильнее, чем обычные «бродилки» и «стрелялки», одна из лучших комбинаций отдыха и обучения.