Delphi (ўқилиши Дельфи) қадимги дунёда машҳур бўлган авлиё яшаган ибодатхона жойлашган грек шаҳарчасининг номи бўлиб, у авлиё каби бу дастурлаш муҳити ҳам кўпчилик орасида жуда машҳур бўлиб кетган. Унинг қарийиб чорак аср мобайнида 25 та варианти яратилган бўлиб, улар қуйидаги учта гуруҳга ажратилади:
Delphi 1 – Delphi 8 (1995-2003 йиллар)
Delphi 2005 – Delphi 2010 (2005-2009 йиллар)
Delphi XE 1 – Delphi ХЕ 10 (2010-2017 йиллар)
Уларнинг барчасида асосий (баъзан ягона) дастурлаш тили Object Pascal бўлсада, кўпчилигида C++, Assembler да, охирги вариантларида Java да, баъзи версияларида ҳатто PHPда ҳам дастур ёзиш мумкин. Охирги версиялари Windows иловалари билан бирга Android ва IOS иловаларини ҳам яратиш имконини беради.
1. Delphi интерфейси қуйидаги бўлимлардан иборат:
1. Сарлавҳа сатри.
2. Асосий меню.
3. Жиҳозлар панели.
4. Бошқариш обектлари (компоненталар) панеллари.
5. Бошқариш обектлари браузери.
6. Бошқариш обектлари (обектлар) инспектори.
7. Яратилаётган илова ойнаси (форма).
8. Яратилаётган илова коди.
Delphi муҳити ойнасининг сарлавҳа сатри стандарт кўринишга эга бўлиб, унда илованинг номи, унда яратилаётган лойиҳа номи ва ойнани яшириш, ўлчовини ўзгартириш ва уни ёпиш учун хизмат қиладиган учта тугма жойлашган.
Ускуналар панели ва обект (компонента)лар панели. Ускуналар панелида кўп ишлатиладиган буйруқларнинг тугмалари жойлашган бўлиб, бу уларни асосий менюга кирмасдан ишлатиш имконини беради. Жиҳозлар панелида ўндан ортиқ тугмалар бўлиб, уларга янгиларини қўшиш, баъзиларини олиб ташлаш мумкин. Компонента деб яратилаётган иловага жойлаш учун мўлжалланган турли бошқариш элементлари (обектлар)га айтилади. Визуал дастурлаш шу бошқариш элементларини илова ойнасига жойлаш ва унинг хоссаларини ўзгартириш орқали амалга оширилади. Делфида юзлаб бошқариш элементлари бўлиб, улар йигирмадан ортиқ компоненталар панелига жойлаб чиқилган.
Assalomu alayko’m!
Saytingiz yaxshi chiqibdi, muvaffaqiyat.
Delphi datsurlash muhiti buyicha majmuangizni yuklayapti, ammo ochmayapti.
Lug’at dasturini yuklay olmaydi
nggi.uz ndki.iz ga uzgartirilgan.
Hurmat bilan
Ваалайкум ассалом. Winrar дастурининг янгисини юкланг, ичига кирмайди. Архивдан бошқа папкага чиқаринг.

Среда программирования Delphi 10.0 - Ta’lim / Образование
Delphi (читается как Дельфи) это название греческого города, где располагался храм, в котором жил известный в древнем мире прорицатель. Как и он, среда программирования стала такой же известной. За ее четверть века было создано 25 вариантов, которые подразделяются на следующие три группы:
Delphi 1 — Delphi 8 (1995-2003 гг.);
Delphi 2005 — Delphi 2010 (2005-2009 гг.);
Delphi XE 1 — Delphi XE 10 (2010-2017 rr.).
delphi_10Хотя у них всех основным (иногда единственным) языком программирования является Object Pascal, во многих можно писать программы на C++, Assembler, в последних вариантах в Java, в отдельных версиях даже РНР. Последние версии дают возможность разрабатывать наряду с приложениями Windows также и мобильные для приложения Android и IOS.
Интерфейс Delphi состоит из следующих разделов:
1. Строка заголовка.
2. Основное меню.
3. Панель инструментов.
4. Панель объектов (компонентов) управления.
5. Браузер объектов управления.
6. Инспектор объектов (элементов) управления.
7. Окно (форма) разрабатываемого приложения.
8. Окно кода приложения.
Строка заголовка главного окна среды Delphi имеет стандартный вид. Где указаны названия приложения, названия проекта, создаваемого в нём, расположены три кнопки для скрытия, изменения размера и закрытия окна приложения.
3. Панель инструментов и объектов (компонент) Delphi. В панели инструментов расположены наиболее часто используемые
команды, что дает возможность использовать их не входя в главное меню. В панели инструментов находятся более десяти кнопок, их
можно дополнить новыми или убрать ненужные.
Компонентами являются различные элементы (объекты) управления, предназначенные для вставки в создаваемое приложение. Визуальное программирование осуществляется посредством вставки данных элементов управления в окно приложения и изменения его свойств. В Delphi имеется более сотни элементов управления и они распределены в двадцати с лишним вкладках панели компонент.